Tüp Bebek Ne Zaman Uygulanmalıdır?

Paylaş:

franck-mabilon-coaching_personnel_ copy

1 ) Tüp bebek tedavisi için ne zaman başvurulmalı?

Eşler, bir yıl süre ile düzenli bir şekilde cinsel ilişkiye girdiği halde, bir türlü hamileliğin sağlanamaması halinde ilk olarak kısırlık alanında uzman olan bir doktor ile görüşmek gerekir. Bu süre ise, kesinlikle 1,5 yılı geçmemelidir. Tedavi için lazım olan araştırmalara, erkekten alınan spermin tahlili ile başlanır. Bu basit teknik sayesinde, erkeğin sperm miktarı ve sperm kalitesi ile alakalı ihtiyaç duyulan bilgiler alınır.

Kadında ise, adet düzeni sorgulanır. Gerek duyulması halinde, hormon analizleri ve rahim filmi çekilir. Yapılan bu tahliller, çiftin hangi tedavi yöntemleri sayesinde hamilelik elde edeceği ve çocuk sahibi olacağını planlanır.

2 ) Tüp bebek tedavisine ne zaman başlamak gerekir?

Türkiye’ de anne ve baba olma dönemi içerisinde, ortalama olarak 10 milyon çift bulunmaktadır. Yapılan bu araştırmaların neticesinde de, her 100 çiftten 15’i, yani yaklaşık 1.5 milyonu pek çok sebepten dolayı, çocuk sahibi olma konusunda sıkıntılar yaşamakta ve ne zaman tüp bebek tedavisine başlamaları gerektiği ile alakalı da herhangi bir bilgi sahibi olmamaktadır.

3 ) Ne zaman tüp bebek (infertilite) tedavisine karar vermek gerekir?

Bazı çiftler için hamile olmak, biraz zor bir durumdur. Bebek isteyen çiftlerin %10 ile %15’inin tüp bebek uzmanlarından profesyonel olarak destek almaları ve yardımcı üreme yöntemlerinin (aşılama, tüp bebek.. gibi) kullanılması gerekir. Bir yıl içerisinde hamilelik elde edilememiş ise, tüp bebek merkezlerine gidilmesi gerekmektedir.

3.1. Kadınlar da;

 • 35 yaşından büyük olması durumunda, 1 yıl beklenmesine gerek yok. 6 ay içerisinde gidilmesi gerekir.
 • Hamile olma şansı azaldığı için de, 6 ay içerisinde, 40 yaş ve üzerinde 3 ay içinde bir uzmana başvurmak gerekmektedir.
 • Diğer sebepler ile jinekolojik muayene olmuş ve yumurta rezervinin azalmış olabileceği ifade edilmişise,
 • Adet dönemlerinin düzensiz olması halinde ( 21 günden kısa 35 günden uzun, daha çok kilo ve vücutta kıllanma artması durumunda )
 • Daha önce geçirilmiş yumurtalık iltihabı (pelvik enflamatuar hastalık) -Daha önceden dış gebelik geçirilmiş olması halinde (ameliyatla tüp alınmış olabilir veya ilaçla tedavi edilmiş olabilir)
 • Karın bölgesinden cerrahi müdahalenin yapılması durumunda (apandisit, bağırsak veya her hangi bir sebepten dolayı yapılması gereken karın ameliyatları yapışıklıklara ve tüplerin kapanmasına sebebiyet verebilir)
 • Cinsel yollar ile bulaşan hastalık geçmişinin olması durumunda
 • Hamilelik planlanmadan önce doğum kontrolü için spiral kullanım hikâyesi bulunması durumunda
 • Endometriozis saptaması yapılmış ise -Birinci derece yakınlarda veya kardeşlerde infertilite problemi yaşanması halinde

3.2. Erkekler de;

 • İleri yaşta yaşanmış ve testisleri dahi etkilemiş olan kabakulak geçmişinin bulunması durumunda
 • Testis travması olması halinde -İnmemiş testis operasyonu geçirilmiş ise
 • Cinsel yollar ile bulaşan hastalık hikayesinin bulunması halinde
 • Erken boşalma ve ereksiyon probleminin olması halinde
 • Kimyasallar veya radyasyonlu ortamlarda çalışan kişiler
 • Birinci derece yakınlarda veya kardeşlerde kısırlık problemi yaşanmışsa

3.3. Bazı özel durumlarda da direk tüp bebek tedavisi düşünülebilir;

 • Eşlerden herhangi birinde görülen, genetik geçişli hastalık bulunması durumunda (kistik fibrosiz, talasemi, hemofili….gibi)
 • Hepatit ve HIV gibi bulaşıcı hastalıklarda eşi korumak amaçlı
 • Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapLgibi)

shutterstock_147195944 copy

4 ) Doğal yöntemler ile hamile kalmak için ne kadar beklemek gerek?

Çiftlere uygulanan tahlil sonuçlarının normal çıkması durumunda, doğal yollar ile bebek sahibi olabilmeleri için 6 ay daha ek süre verilir. Bu durumun sebebi ise, rahim filmi çekilmesi sırasında tüplerin açılmasından dolayı çiftlerin bu süreç içerisinde hamile olma ihtimali bulunmaktadır.

5 ) Tüp bebek yöntemine başvurmak için hangi yaş aralığına kadar beklenmesi gerekir?

Çiftlerin 30 yaşından küçük olması halinde, en az 1 yıl beklemelerine ihtiyaç duyulur. Bu 30 yaş ile 35 yaşları arasında ki çiftler için 6 ay, 35 yaşından büyük olan çiftler için ise, derhal infertilite uzmanına görünmeleri en doğru yoldur. Yapılan tetkik ve testlerin sonucunda, sadece kadının yumurtlamasına engel olan hastalıkların tespit edilmesi halinde, çiftlere ilaç tedavisi yapılarak, çocuk sahibi olabilirler.

Bu rahatsızlıklar tiroit sorunları, prolaktin yüksekliği, polikistik over sendromu gibi sorunlardır. Histereskopi veya laparoskopik olarak ifade edilen cerrahi girişimler sayesinde, rahim içinde tespit edilen yapışıklıklar ayrılır, rahim içinde bulunan perdeler temizlenir ve bu sayede de anne adayı çocuk sahibi olabilir. Sperm miktarının sınır seviyesinde olduğu durumlarda ise aşılama tekniği uygulanarak, çocuk sahibi olunabilmesi mümkündür. Ancak erkekte spermin bulunmaması veya mevcut olan sperm sayısının 5 milyondan daha az olması halinde, kadında bulunan tüpler tamamı ile kapalıysa ve yaşı da büyük ise, yumurta kapasitesi azsa, bu durumda tüp bebek tedavisine başvurulması gerekir.

6 ) Tüp bebek tedavi süreci ne kadar sürer?

Bu süreç yaklaşık olarak 15 gün civarında sürer. Erkeğin sperm verme süreci ise, sadece 10 dakika sürmektedir. Kadınların süreci ise, 10 gün 12 gün boyunca devam eder. Bu süreç kadını takip ve kontrol sürecidir. Anne adayı, çeşitli ilaçlar ile desteklenip, ay içerisinde verebileceği yumurtaların oluşması için uğraşılır. Bu tedavinin başarısını etkileyecek bir unsurdur. Yumurtalar istenen olgunluğa geldiği zaman toplanır ve 4 saat ile 6 saat içerisinde erkeğin spermi ile döllenmesi sağlanır. Bu döllenmenin miktarına göre 2 gün ile 5 gün arasında embriyo transferi gerçekleştirilir. Bu sürenin toplamı 15 gün civarında sürer. Bu süreç başladığı zaman, yani tüp bebek tedavisinin uygulanma kararı alınması ile beraber, çiftler kontrol altına alınır. Kadının folik asit alması sağlanır. Böylelikle, çiftlerin beslenmesi düzene koyulmaya çalışılır. Başka sağlık problemlerinin de bulunması halinde, bunlar için de ayrıca tedaviler uygulanmaktadır. Yani çiftler hem fiziki, hem de psikolojik olarak tüp bebek tedavisine hazırlanmaktadır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar