Paylaş:

1 ) Tüp bebek nedir?

Tüp bebek tedavisi ile ortaya çıkan döllenme; doğal imkanlar ile beraber hamileliğin gerçekleşebilmesinin pek te mümkün olmadığı durumlarda, laboratuvar ortamı içerisinde oluşturulan Ana karakterler, yani yumurta ile sperm, aynı şekilde öz anne ve babadan elde edilerek yapılır. Değişim, bir tek bu hücrelerin vücut dışında olan bir ortamda, uygun şartlar altında döllenmesine izin vermesi ve daha kontrollü bir şekilde meydana gelmesi ile sınırlıdır. Tüp bebek tedavisi, ilk uygulanmaya başlandığı dönemlerde, fazlası ile yadırganan, ön yargılara maruz kalan bir üreme yöntemiydi.  Anne ve baba adayları, doğal olmayan yollardan gerçekleşecek olan bu döllenme de, değişik hücrelerin meydana geleceği düşüncesine kapılmaktaydı. Elbette ki bu düşünce, gerçek ile hiçbir alakası olmayan düşünceden başka bir şey değildir. İnsanlara yapılan doğru bilinçlendirmeler sonucunda, düşüncelerinde olumlu anlamda değişiklikler gerçekleşerek, tedavi edilen yumurta ve spermin hepsinin anne baba adayına ait olduğu, artık bütün insanlar tarafından bilinen bir yöntem haline geldi.

Günümüzde, tüp bebek tedavisi kendini ispatlamış, benimsenmiş ve kırsal kesimler tarafından bile, uygulanmak istenen en gözde üreme yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Çocuk sahibi olabilmek amacı ile tedavi almak zorunda kalan çiftlerin miktarının ciddi anlamda fazla olması, her geçen gün daha çok yeniliğin meydana çıkmasına olanak sağlamıştır.

2 ) Tüp bebek tedavisi nedir?

Tüp bebek tedavisi, kadın üreme hücresi ile birlikte, erkek üreme hücrelerinin vücudun haricinde, yani laboratuvar içerisinde birleştirilmesi sağlanarak döllenmenin ortaya çıkmasına destek olan, tedavi dönemini kapsayan tıbbi bir uygulamadır. Döllenmeyi sağlayan yumurtalar bölünme görevine başlayarak, embriyo olarak adlandıran ilk gelişim evresini, laboratuvar ortamında oluştururken, anne adayının rahminin içerisine yerleştirilir. Bu dönemin gerçekleşmesinden hemen sonra meydana gelen hamileliğin, doğal teknikler ile ortaya çıkan hamilelikten herhangi bir farklı bulunmaz. Doğal yollar ile gerçekleşen hamilelik yönteminden tek farkı, döllemenin gerçekleşme evresinin laboratuvar içerisinde oluşması ve döllenen yumurtaların yeniden anne rahmine aktarılmasıdır.

tüp bebek nedir 1

3 ) Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

Tüp bebek tedavisi, eski zamanlarda enfeksiyon veya uygulanan cerrahi müdahale sonucunda, tüplerinde kalıcı bir hasar ile karşılaşılan kadınlarda uygulanmaya başlanmış, kısa bir zaman sonra ise, kısırlığa neden olan değişik sebepleri tedavi edilmesinde de uygulanmaya devam edilmiştir. Günümüzde, endometriosis, nedeni henüz bilinemeyen kısırlık bulgularıyla, erkek ile alakalı olan kısırlıkta, tüp bebek yöntemlerinin uygulanması ile başarılı sonuçları elde etmek gayet mümkündür. Özellikle son dönemlerde yapılmaya başlanan mikroenjeksiyon, sperm sayısının çok az olması ve hatta menisinde hiç sperm bulunmaması durumunda, testisinde sperm görülen erkeklerin tedavi edilmesinde bir devrim şeklinde ifade edilmektedir.

4 ) Laboratuvar ortamında döllenme süreci

Laboratuvar da tamamlanan dölleme işlemi, ya spermlerin yumurtaların yakınına bırakılıp spermlerin kendi kendilerine yumurtanın içerisine girip dölleme özelliğini gerçekleştirmesinin beklenmesi şeklinde gerçekleşir,(klasik tüp bebek-IVF) veya da mikroskop desteği ile, spermin bir pipet yardımı ile direkt olarak yumurtanın içerisine aktarılması sağlanarak döllemenin gerçekleşmesi (mikroenjeksiyon) şeklinde oluşmaktadır. Tüp bebek uzmanları, bu 2 yöntemin içinde, anne ve baba adaylarına hangi yöntemi uygulayacağını, çiftlerin durumlarını inceleyerek belirler. Burada istenen şey, çiftler için olabilecek en fazla başarı oranını elde etmektir.

5 ) Tüp bebek tedavisi hangi ilaçlar ile gerçekleşir? Hamilelik oranı nedir?

Tüp bebek tedavilerinde, kadının yumurtalıklarının etkilenmesi çok fazla miktarda kullanılan ilaç ile (HMG: Humegon, Pergonal, Menogon ya da FSH: Metrodin, Follegon) sağlanmaktadır. Yumurtalıkların etkilenmesinde ki amaçlanan şey, embriyoyu meydana getirmek için aday olan çok fazla sayıda yumurta sağlayabilmektedir. Embriyonun aktarılması ile hamilelik ihtimalinde yükselme görülmüştür. Hamilelik oranları, bir embriyo yerleşimi meydana geldiği zaman, ortalama %10, 3 tane embriyo yerleştirildiği zaman ise, %40 ile %50 oranlarındadır.

tüp bebek nedir 2

Döllenen yumurtalar, embriyo (cenin) olarak adlandırılır. Tedavide son aşama olarak kadının rahminin içine tekrar aktarılmasıdır. Embriyolar, rahim içerisine rahim ağzı yolu ile ince bir kateter yardımıyla yerleştirilir. Anne adayına yapılan bu işlemlerin sonrasında, kadınların yaklaşık  %50’sinde hamilelik durumu gözlemlenir. Ancak ortaya çıkan bu hamileliklerin maalesef bir kısmı düşük ile sonlanmakta ve tedavi alan çiftlerin, uygulama başına yaklaşık % 40 civarında çocuk sahibi olabilmektedir. Bu oran, yapılan bir çok tedavi sonucunda ortalama % 70 ile %80 civarına çıkabilmektedir. Bu ortalamanın haricinde geride kalan % 20 ile % 30 luk bölüm, modern tıbbın bütün olanaklarının kullanılmasına rağmen, şuan için bebek sahibi olamamaktadırlar.

6 ) Tüp bebek tedavisinde hamileliğin elde edilmesi kesin midir?

Tüp bebek tedavisi, fazlası ile maliyetli bir tedavi yöntemidir. Bu tedaviyi uygulatmaya karar veren çiftler, uygulanan tüp bebek tedavisi sonucunda, hamileliği elde etmek istemesi, elbette ki normaldir. Bu tedavinin gerçekleşebilmesi için hem maddi, hem de manevi açıdan ciddi oranda fedakârlık göstermişlerdir. Ancak yapılan tüp bebek tedavisinde bile,  % 100 lük net bir başarı, maalesef ki söz konusu değildir. Bu başarı oranını sağlayacağını garanti eden tüp bebek merkezine, şüphe ile yaklaşılmalıdır. Doğum olayı, birtek anne tarafından gerçekleşmiş olsa bile, mucize olarak görülebilecek bir durumdur. Tüp bebek tedavisinin uygulanması sonucunda elde edilecek olan başarının değerlendirilmesi, anne adayının yaşı, yumurta rezervi, kullanılan tedavi yöntemleri, doktorun uzmanlığı (deneyimi), embriyo oluşturulması gibi çok fazla etkene bağlıdır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar