Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi

Paylaş:

tüp bebek sonrası adet gecikmesi

Tüp Bebek Sonrası Adet Gecikmesi

Tüp bebek tedavisinden sonra adet gecikmesi yaygın olarak yaşanmaktadır. Tüp bebek tedavisi, kadın ve erkekten alınan üreme hücrelerinin laboratuar koşullarında döllendirilmesi ve daha sonra anne adayına transfer edilmesidir. Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması yumurtalıkların uyarılmasıdır. Yumurtalıkların uyarılması için çeşitli hormon ilaçları kullanılır. Bununla beraber enfeksiyonu engellemek ya da diğer tedavi yöntemleri denenmiş ise bunlar için de ilaçların kullanılması gerekebilir. Bu sebeple de hormonal olarak bir süre vücudun işleyişi değişebilir. Bununla beraber tedavi süresince anne adayının stres altında olması ve sık sık tüp bebek merkezinde muayene görmesi sebebiyle adet gecikmesi meydana gelebilir.

Adet gecikmesinin bir diğer sebebi de gebeliktir. Gebelik, embriyo transferinden 12 sonra yapılan kanda gebelik testi ile tespit edilmektedir.

Tüp bebek tedavisinden sonra gebelik belirtileri:

Tüp bebek tedavisinden sonra yaşanan gebelik belirtileri normal gebelik belirtileri ile aynıdır. İlk dönemlerde gebelik henüz çok küçük olduğu için herhangi bir belirti tespit edilemez. Embriyo transferinden sonraki 12 gün boyunca anne adayının hamilelik hormonları kana ya da idrara geçmez. Bu sebeple 12 günden önce gebelik testi yapılması sonucunda gebelik olsa bile sonuç negatif çıkacaktır. Bu sebeple gebelik testi için 12 gün beklemek gerekmektedir. Anne adaylarının bu süreçte psikolojik olarak dinlenmesi ve sakin kalması önerilir. Aksi halde stres sebebiyle gebelik belirtileri yaşanabilmektedir. Bunun dışında 12 gün sonra yapılan gebelik testinde gebelik olduğu ortaya çıkmışsa, anne adayı 2 hafta sonra ultrasonda kontrollere çağırılmaktadır. Bu süreye kadar meydana gelebilecek gebelik belirtileri ise:

  • Anne adayının kasık ağrıları,
  • Sık sık idrara çıkma,
  • Duygu durumunun değişmesi,
  • İştah açılması,
  • Sabah bulantıları
  • Daha önce çok sevilen besinlerden tiksinmek olarak sayılabilir.

Gebelik belirtilerinin her anne adayında farklı olabileceği unutulmamalıdır. Anne adayı bu süreçte kanama yaşayabilir. Bu kanama implantasyon kanaması olabilir. Bu sebeple de mutlaka gebelik testi yaptırılmalıdır. Adet gecikmesi yaşansa da bunun stres kaynaklı olabileceği unutulmamalı ve belirtilen günden sonra mutlaka gebelik testi yapılması gerekmektedir.

İkiz-üçüz gebeliklerde belirtiler nelerdir?

İkiz ya da üçüz gibi çoğul gebeliklerde belirtiler normal gebeliklerde olduğu gibidir. Fakat çoğul gebeliklerde genellikle gebeliğe dair belirtiler daha şiddetli yaşanmaktadır. Bulantı, kusma gibi belirtiler çoğul gebelikler için daha yoğundur.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar