Tüp Bebek Sonrası Gebelik

Paylaş:

mide bulantısı

Tüp bebek hem kadınların hem de erkeklerin klasik yöntemlerle bebek sahibi olamadıklarında başvurdukları bir yöntemdir. Söz konusu yöntemde pek çok çift bu tedavinin başarı ile sonuçlanmasını istemektedir. Ancak söz konusu tedavinin başarılı olup olmadığı konusunda kafalarında netlik oluşmamış olabilir.

Tüp bebek sonrası belirtiler

Tüp bebek tedavisi sonrasındaki gebelik belirtileri söz konusu tedavinin işe yarayıp yaramadığını ortaya koyacaktır. Genellikle söz konusu tedaviden sonra bir kan testi yapılmaktadır. Bu testin sonucunun pozitif olması beklenmektedir. Beklenen adet döneminde gecikme yaşanması ya da yaşanmaması bu noktada önemli değildir. Tüp bebek oluşumunda embriyonun oluşturulması ve transferinin sonrasında geçen 12 günün ardından kan testi yapılabilecektir. Bu test sonrasında kişi gebe olup olmadığını rahatlıkla anlayacaktır.

Belirtilerdeki ilk aşama

Yapılan kan testinin pozitif çıkması durumunda bile söz konusu değer 1 ya da 2 gün sonra düşebilir. Genellikle bu tür durumlar biyokimyasal gebelik şeklinde tanımlanmaktadır. Gebelik belirtileri değerlendirildiğinde ilk aşamada göğüslerde hassaslık oluşmaktadır. Bunun ardından göğüsteki damarlarda belirginleşme meydana gelmektedir. Bunu fark etmeniz giyinirken ya da soyunurken göğüslerinizde oluşan hassasiyet şeklinde kendini belli edecektir. Tüp bebek tedavisinin başarılı olduğunu gösteren başka bir belirti de vajinada meydana gelen fazla akıntılardır. Bunun yanında nedeni belli olmayan ve belirli sürelerde devam eden halsizlik hissi ve baş ağrısı da gebelik belirtileri arasında değerlendirilebilir.

Tüp bebek sonrası bulantı ve kusma

Bunların yanında tüp bebek tedavisi gören kadınlarda mide bulantısı ve kusma gibi şikâyetler de özellikle sabah vakitlerinde belirginleşen belirtilerdendir. Aynı zamanda sabah değil, gebeliğin ilerleyen zamanlarında da kusma durumu görülebilir. Gebeliğin ilk haftası anne adaylarının daha çok kustukları zaman dilimidir. Gebelik belirtileri arasında aynı zamanda rahmin iç bölgesinde adet sancısına benzer ağrılar da yaşanabilir. Bu durum da gebelik belirtisi olarak nitelendirilebilir. Yüz bölgesinde ortaya çıkan lekeler ve akneler de aynı şekilde gebelik belirtisidir. Kasıklarda meydana gelen ağrıların da tüp bebek tedavisinde gebelik belirtisi olarak nitelendirilmesi söz konusudur. Pek çok anne adayı idrara çıkmadan önce kasıklarında ağrı hissetmektedir. Sık sık idrara çıkma istediği de gebe kadınların hissettiği duygulardandır. İdrar yaparken acı yaşanması durumu da söz konusu olabilir.

Diğer belirtiler

Tüp bebek tedavisi gören kadınların aynı zamanda ruh hallerinde de farklılık yaşanabilir. Yersiz şekilde ağlayan kadınlar aynı zamanda çok kolay sinirlenebilir. Tüm bu durumlar ve ruh halindeki ani değişiklikler tedavi olan kişilerin gebelik belirtilerini taşıdığını göstermektedir.

Tüp bebek tedavisinden sonra bazı kadınlar kabızlık yaşayabilmektedir. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve kullanılan pek çok ilaç kadınların kabızlık yaşamasına neden olabilmektedir. Gebelikte aynı zamanda progesteron hormonu da artmaktadır. Bu hormon düz kas sistemi üzerinde rahatlatıcı etki gösteren bir hormondur. Dolayısıyla tüp bebek tedavisinde söz konusu hormonun idrar yollarında, safra kesesinde ve bağırsaklarda rahatlama sağlayabilmektedir.

Paylaş:
Yorumlar
  • ümran kaya :

    17 Mart 2016

    kasikta agrim var gögüslerimde hassasiyet karında şişkinlik taransferin 7 günün deyim

     Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar