Tüp Bebek Sürecinde Psikolojik Hazırlık

Paylaş:

tüp3

Tüp bebek tedavisini uygulayarak çocuk sahibi olmak isteyen bir çiftin, tüp bebek sürecinde psikolojik hazırlık altyapısını kesinlikle göz ardı etmemesi gerekir. Uzun yıllar yeterince uğraş vermiş ancak umudunu yitirmek üzere olan bir çift için, son çare olarak düşündüğü tüp bebek yönteminde de kesin bir başarıya ulaşıp ulaşılamayacak olmasının bilinmemesi üzerine ve ilk uygulamada bu tedavinin büyük oranda başarısız bir sonuç verme ihtimalinin yüksek olması sebebi ile çiftler karşılaşabilecekleri her duruma kendilerini zihnen hazırlamalı, özellikle anne adayları ise bu sürece hem psikolojik hem de fiziksel açıdan kendilerini hazır hissederek girmeleri gerekir. Bu süreç içerisinde baba adayları, eşlerinin psikolojilerini sağlam tutmak ve onların umudunu yitirmemeleri açısından büyük bir role sahiptir. Operasyonlar sebebi ile ve aynı zamanda fizikse olarak da yıpranmaya başlayan anne adayının, daha fazla zarar görmesi muhtemel olduğu için, baba adayları da eşlerine her durumda moral vermeli, sevgisini göstermeli, gereken tüm desteği olmalı ve aynı zamanda gerekli görülürse psikolojik yardım dahi almaları gerekir.

Özellikle anne adaylarının, uzun süre bebek sahibi olmak istemesine rağmen bu konuda başarılı olamamış olması, onların psikolojilerini yeterince negatif boyutta etkileyebilecek bir durumdur ve bunun üzerine “kesin sonucu bilinemeyen” bir yöntem de onlar için hem büyük bir umut, hem de büyük bir psikolojik yıkım yaratabilmektedir. Çünkü bir dizi operasyon ve en büyük hayallerinin yıkılma ihtimali olmasından dolayı bir çift için bu uygulama, sancılı bir süreç oluşturabilmektedir.

 

Tüp Bebek Yöntemi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, normal yollardan hamile kalamayan bayanların veya herhangi bir sebebe bağlı olarak ya da problem olmaksızın, normal şekilde döllenme gerçekleştiremeyen çiftlerin çocuk sahibi olması için geliştirilmiş bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, erkek ve kadından döllenme için gerekli olan hücreleri ayrı ayrı aldıktan sonra, döllenmenin sağlanabilmesi için en uygun şartlarda oluşturulmuş bir laboratuar ortamında, bu hücrelerin bir araya getirme ve döllendirme işlemleri yapılarak, anne rahmine geri yerleştirilmesini sağlar. Bu aşamalardan sonra ise yöntemin başarılı olup olamaması durumu, dış ortamda döllendirilmiş hücrelerin anne rahminde tutunup tutunamayacağı ile ilgilidir.

Her ne kadar bu yöntemin ilk uygulamasında başarısızlık oranı, gerek fiziksel gerekse psikolojik etkenlere bağlı olarak son derece düşük olsa da, psikolojik desteğin ve güçlülüğün bu noktada sağlam olması gereken kısmı, tam da bu zamanda önemlidir. Çift zaten uzun süre çocuk sahibi olmak için uğraşmış ancak umutsuzluğa kapılmak üzere iken, son çare diye denedikleri tüp bebek yönteminin ilk aşamasında da başarısızlığa uğrayınca tamamen umutsuzluğa kapılarak vazgeçebilmekteler. Ancak unutulmamalıdır ki, tüp bebek tedavilerinin başarılı sonuçları, yapılan araştırmalar da gösterir ki, daha çok 2.veya 3.deneme ile gerçekleşmektedir.

 

Tüp Bebek Tedavisinde Stresin Etkisi

Tüp bebek tedavisi, uzun süre çocuk sahibi olmayı denemiş çiftlerin, doğal yollardan hamile kalamaması üzerine denenen bir tedavi yöntemidir. Bu sebeple tüp bebek yöntemine kadar geçen deneme süreci içerisinde çiftler çoğunlukla yılmış, umutsuzluğa kapılmış ve psikolojik olarak yeterince zarar görmüş oldukları için, tedaviye başladıklarında da yine aynı psikoloji içerisinde gelmekteler. Ancak anne ve baba adaylarının bilmesi gereken en önemli nokta, tüp bebek yönteminin başarısında, zihinsel olarak pozitif olmak ve stresten uzak durmak son derece etkendir. Çünkü sağlıklı bir psikoloji, annenin bedenini olası bir gebelik için de uygun koşullar sağlamak adına da hazırlayıcı ve etken bir role sahiptir. Bu yüzden, tüp bebek operasyonunun başarıya ulaşmasındaki en önemli nokta vazgeçmemek ve kararlı olmaktır.

 

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Tüp bebek tedavisinde yaş etmeni, sonucun başarılı olup olamamasını çok etkilememektedir ancak bu tedavi yönteminin uygulanması için, doğal yollardan hamile kalınamamış olması geçerli ve yeterli bir sebeptir. Gerek doktor yardımı ile gerekse herhangi bir problem olmadığının kanıtlanmasına rağmen, uzun uğraşlar olduğu halde normal yoldan hamile kalamayan bayanlara tüp bebek tedavisi önerilmektedir. Özellikle 1 seneden fazla zamandır çocuk sahibi olmaya çalışılıyor ancak bir türlü olunamıyorsa, çiftlerin çocuk sahibi olması için yapılan tetkiklerde herhangi bir problem olduğu görülmüyorsa, sorun olmasına karşın gerekli tedavi uygulanmış ve yine de sonuç alınamamışsa ve sürekli düşük yapan bayanlar için tüp bebek tedavisi önerilmekte ve yüksek oranlarda başarılı sonuç sağlanmaktadır.

 

Tüp Bebek Neden Önemlidir?

Bebek sahibi olmak, her çiftin birlikte geçirmek istediklerin koca bir ömrün en ayrı düşünülemeyen parçasıdır. Öyle ki çocuk sahibi olarak ancak gerçek bir aile kurulabildiği gibi, evlerimizin neşesi diye düşündüğümüz çocuklar, evlenip kurulan yuvanın amaçlarından biridir. Anne ve baba adayları evliliklerinin hemen ardından ya da ilerleyen zamanlarda çocuk sahibi olarak gerçek bir aile kurmanın özlemini duymaya başlarlar ve bu noktada artık çocuk sahibi olmak istediklerine karar verirler. Çiftlerin çoğu her ne kadar doğal ve bilindik bir şekilde çocuk sahibi olabilseler de, bazı çiftler için bu durum birçok sebebe bağlı olarak o kadar kolay olmayabilir. Bunun ise birçok sebebi olduğu gibi, her hangi bir problem olmadığı halde dahi normal yolla çocuk sahibi olamayan anne ve baba adayları bile vardır. Bu ve bunun gibi sebeplere bağlı olarak, kendi çabalarıyla ve herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmaksızın hamile kalamayan bayanlar, eşleri ile birlikte tüp bebek yöntemini uygulamaya karar vermekteler. Çocuk sahibi olmak için en bilindik ve en zararsız, belki de en doğal yöntem olan tüp bebek tedavisi, birçok uygulamada başarılı sonuçlar vermiş olsa da, bazı çiftler için ne yazık ki başka koşullara da bağlı olarak sonuç vermeyebilir. Ancak bir çift için, umutlarının tükendiği anda tekrar çocuk sahibi olma hayallerine kapı aralamasından dolayı, tüp bebek tedavisi büyük bir şans olarak görülmekte ve son derece önemsenmektedir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar