Tüp Bebek Tedavisi Can Acıtır mı?

Paylaş:

tüp bebek

1 ) Tüp bebek tedavisi can yakar mı?

Tüp bebek tedavisinin yöntemi, tedaviyi uygulatan adaylara herhangi bir acı vermeyen ve herhangi bir yan etkiye sebep olmayan tedavi yöntemidir. Ancak psikolojik bir desteğe gereksinim duyan çiftler için, biraz yıpratıcı etki yapabilir. Bu aşamaların uygulandığı sırada, kadın ve erkek psikolojik yardıma ihtiyaç duyar. Bu uzun soluklu tedavinin anne ve baba adayının çevresinden alacağı maddi ve manevi yardımların önemi de oldukça fazladır. Tedavi süresi boyunca, çiftler nasıl bir ortamda, koşulda ve psikolojik baskı altında olurlarsa olsunlar, tedavinin sonuna gelip hayalini kurdukları bebeklerini kucaklarına aldıkları zaman, yaşadıkları bütün sıkıntı, koşuşturmaca ve acılar, yerini mutluluğa ve kocaman sevgiye bırakacaktır.

Tüp bebek tedavisinin uygulandığı esnada, yumurtaların uyarılabilmesi için, bazı ilaçların kullanılmasına ihtiyaç duyulur. İlaç takviyesinin ardından, vajinal ultrasonografi yardımı ile yumurta toplama aşamasına geçilir. Lokal anestezi yardımı ile özel materyaller ve iğne ile beraber steril tüplerin içerisine alınan yumurtalar, laboratuvarda uygun şartlar altında beklemeye alınır.

Yumurta toplama işlemi, işinde tecrübeli, bu konuda titiz ve beceri sahibi olan uzmanlar tarafından gerçekleştirildiği sürece, herhangi bir olası ve üzücü bir duruma neden olmayan işlemdir. Yumurta toplama işlemi sırasında, anne adayı hiçbir şekilde acı hissetmez. Ancak yumurta toplama aşamasının ardından, kadın hafif ağrı kesiciler yardımı ile giderilebilecek bir ağrı duyabilir. Duyduğu ağrı da çok uzun sürmez.

2 ) Anestezi şart mıdır? Anestezi olmadan tedavi gerçekleşir mi?

Tüp bebek tedavisi uygulamasında, yumurta toplama işlemi gerçekleştirilirken, lokal veya genel anestezi uygulanmaması durumunda, anne adayının canı çok yanar. Daha önceden, yani tüp bebek uygulamalarının yeni yeni başlandığı zamanlarda, anne adayına herhangi bir anestezi yapmadan yumurta toplanma işlemleri yapılırdı. Ancak anne adayına çok acı vermesi ve anne adaylarının bu sebepten dolayı işlemi yaptırmaya korktukları için, artık anestezi yapılarak, hastanın fazlası ile rahat bir uygulama geçirmesi sağlanır. Daha çok lokal anestezi şeklinde uygulandığı gibi, çeşitli tüp bebek merkezlerinde, yumurta toplama işlemleri genel anestezi altında da uygulanmaktadır.

tüp bebek 1

3 ) Yumurta toplama işlemi ne zaman gerçekleşir?

Tedavinin uygulanması esnasında, yumurtaların uyarılmasının ardından vajinal ultrasonografi yapılarak yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Bu işlem lokal anestezi yöntemi altında yapılmaktadır. Özel aletler ve iğne yardımı ile yumurtalar steril tüplere alınır ve bunlar laboratuvar merkezinde uygun koşullarda saklanır. Bu işlem, uzmanlar tarafından gerçekleştirildiği zaman, herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Yalnızca, yapılan işlemin ardından biraz ağrı olabilir. Fazla olmayan bu ağrılar, doktorun tavsiye edeceği ağrı kesiciler kullanılarak giderilmesi sağlanır.

4) Toplanan yumurtalar hangi adımlardan geçirilir?

Tüp bebek tedavisi sırasında toplanan yumurtalar ile erkekten alınan spermler laboratuvar ortamında birleştirilip, embriyoların meydana getirilmesi sağlanır. Yumurtaların toplanmasının ardından, 5 gün ile 1hafta içerisinde anne adayının rahmine yerleştirilmeye hazır hale getirilen embriyolar, rahime özel tüpler kullanılarak yerleştirilir. Uygulanan bu işlem, anne adayına zarar ve acı vermeden gerçekleştirilir. Bu evrelerin ardından ise, hormon ilaçlarının kullanılmasına kalındığı yerden devam edilir. Bu ilaçlarında hiçbir bir yan etkisi bulunmaz. Bir tek vücutta sıvı tutulmasına sebep olabilir. O da hemen müdahale edilip üstesinden gelinebilecek basit bir durumdur.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar