Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında 10 Risk Faktörü

35 yaşın altındaki çiftler yaklaşık olarak 1 yıl, 35 yaşın üzerindeki çiftler 6 ay süreyle korumasız düzenli cinsel ilişki yaşadıkları halde gebelik gerçekleşmiyorsa, kısırlık şüphesiyle doktora başvurulmasında fayda vardır. 35 yaştan büyük olan çiftlerde deneme süresinin kısa tutulmasının sebebi; ilerleyen yaşla beraber üreme faaliyetlerinin de yavaşlıyor olmasıdır.

Kısırlık şüphesi ile doktora giden çiftlerde kadında, erkekte ya da her ikisinde birden sorun teşhis edilebilmektedir. Buna ek olarak normal yollarla gebeliğin gerçekleşmediği çiftlerin yaklaşık olarak % 15’inde kısırlığa sebep olan etkenler bulunamamaktadır. Nedeni belirlenemeyen kısırlık durumunda da gebeliği gerçekleştirebilecek tıbbi tedavi yöntemleri mevcuttur.

Kısırlıkta en sık karşılaşılan sorunlar; kadınların yumurta rezervinin düşük olması, yumurtlama sorunu, tüplerin tıkalı olması, erkekte ise sperm kalite veya sayısının gereğinden düşük olması şeklinde sıralanabilmektedir. Bu gibi durumlarda sıklıkla kullanılan yöntemler ise yumurtlama tedavisi, aşılama ve tüp bebek teknikleridir.

Tüp bebek nedir?

Normal yollardan gebeliğin gerçekleşmediği durumlarda, anneden alınan yumurtalarla, babadan alınan spermlerin vücut dışında, laboratuar ortamında döllenmesi işlemine tüp bebek tedavisi denilmektedir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlarla yumurtalıklar uyarılır ve daha sağlıklı yumurta üretimi gerçekleşir. Bu tedavide sperm ve yumurtalar vücut ısısı sıcaklığında bir ortamda 48 saat tutulur ve döllenme gerçekleştirilir. En sağlıklı ve güçlü embriyolar kadının rahmine cerrahi yollarla yerleştirilir. Bu sayede embriyo her hangi bir doğal aksaklıkla karşılaşmadan anne rahmine tutunup, bebeğe dönüşebiliyor.

Tüp bebek tedavisindeki risk faktörleri nelerdir?