Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Durdurulur?

Paylaş:

tup-bebek-tedavisi-hangi-durumlarda-durdurulur

1 ) Yumurtaların İstenilen Seviyeye Ulaşamadığı Durumlarda

Anne ve baba adaylarına bütün tedavi olanakları uygulandığı halde, hasta bazı durumlarda beklenilen cevabı vermeyebilir. Böyle bir durumda, yumurtalarda beklenilen büyüme görülmeyebilir ve kişiler beklenen cevabı vermeyebilir. Bu hastalarda tedavinin iptal edilmesi ve yeni bir tedaviye başlanmasına da gereksinim duyulabilir. Bazı hastalarda istenilen yumurtalık yeterliliğine ulaşmak oldukça zordur. Bu hastalarda da uzmanın isteği ile beraber, tedavinin tamamen sonlandırılması gerekmektedir.

Yumurtaların toplanma aşamasına geçildiği zaman, içlerinde olgunlaşmış folikler görülse bile, içlerinden yumurta temin edilememe komplikesi de bulunur. Normalden daha önce çatlayan yumurtaların, yumurta toplama gününden önce çatlaması bu durumun meydana gelmesine sebep olur. Bu olması istenmeyen bir durum olsa da, daha çok yaşı büyük olan insanlarda ve yumurta üretimi azalmış olan kadılarda meydana gelmektedir. Oldukça az rastlansa da, boş folikül sendromu ile karşılaşılabilir. Bu durum, içerisinde yumurta bulunmayan folikül toplanmasına denir. Bu tarz vakalar ile %1 den daha az bir oran ile karşılaşılmaktadır.

Foliküllerden toplanan yumurtalar, bazı durumlarda döllenmeyebilir. Bu durum ile karşılaşılması, mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak önüne geçilebilse de, oldukça az karşılaşılan bir durumdur. Hastaların yaklaşık %2 ile %5 inde normalin dışında yumurtalar veya anormal spermlerden dolayı döllenme meydana gelmez. Oldukça nadir olarak karşılaşılsa da, bazı yumurtalar döllense dahi bölünmeyebilir. Bu durumda sayıca az ve kalitesi çok kötü olan yumurtalar da meydana çıkabilir.

2 ) Baba Adayında Sperm Bulunamama Durumunda

Baba adayına cerrahi müdahale yapılsa bile, bazı zamanlarda sperm bulunamayabilir. Bu duruma azosperm ismi verilmektedir. bu durum ile karşı karşıya kalınması halinde, kadından yumurta toplama işlemi uygulanmadan tedavi tamamlanır.
Preimplantasyon genetik tanı (PGD) uygulanan, ancak normal bir gelişim göstermeyen embriyoların bulunması halinde, bu durumda anne adayının rahmine transfer işlemi gerçekleştirilmez.
PGD analizleri düzgün olarak çıksa bile, HLA yani hücrelerin yapısının uyumlu olmaması halinde, embriyo nakil işlemi gerçekleşemez. Kısacası hem PGD, hem de HLA testlerini geçen embriyoların nakledilmesi gerçekleşir.

3 ) Anne adayından kaynaklanan çeşitli durumlarda

Tüp bebek tedavisinde, uzman doktor anne adayının yumurtalarının yeterli olmayan bir şekilde cevap verdiğini düşünür ve bu tedavini kişiye bir yararı olmayacağı düşüncesine varmış ise, tedavi kaldığı yerde durdurulabilir ve işlem yarıda bırakabilir. Adaylara bu konuda önerilen ise, beslenme düzeni, doğru ayarlanmış ilaç dozu, kan hormonlarının seviyesi, ultrasonda takip edilen yumurtalıkların görüntüsü ve en önemlisi anne adayının yaşı yumurtalık rezervlerinde değişiklik gözlenmesine sebep olabilmektedir.

Tüp Bebek  Tedavisinde Lazer Kullanımı Ne Zaman Olmalı? 

Döllenmiş yumurtaların gelişimi ve beslenmesi tutunduğu rahim duvarı tarafından sağlanır. Rahim duvarının zarı gerektiğinden kalın ise buraya tutunamaz ve gebelik oluşmaz. Bu zarın inceltilmesi ya da embriyonun tutunabileceği bir delik açılması için kullanılan ilaç yöntemlerinin yanı sıra günümüzde bu işlem lazerle de yapılmaktadır.

IVF siklusları, az veya fazla sayıda folikül gelişmesi gibi, birçok çeşitli sebep yüzünden iptal edilebilmektedir. Yumurtalıkları uyarıcı ilaçlara verilen yanıtın yetersiz olması sebebiyle siklus iptal etme oranları, yaşla beraber özellikle de 35 yaşın üzerinde fazlalaşmaktadır. Yeterli olmayan yumurtalık yanıtı yüzünden iptal edilen siklus, daha sonra uygulanan denemeler için dag farkılı tedavi yöntemlerinin denenmesini ve daha iyi yanıt alınması için oldukça faydalı olabilir. Kimi zaman, fazla sayıda folikül gelişmesi neticesi ciddi ‘Ovaryan Hiperstimülasyon Sendromu (OHSS) riski sebebiyle de siklus iptal edilebilir.

 

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar