Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur

Paylaş:

tupb

Tüp bebek tedavisini kısaca açıklamak gerekir ise, kadından elde edilen yumurta ve erkekten elde edilen spermlerin vücut harici laboratuvar ortamında döllenmesini sağlayan bir tedavi çeşididir.

Tüp bebek nedir?

Laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanan yumurtalar bölünmeye başlayarak embriyo halini alırlar. Daha sonra embriyolar detaylı incelemelere tabii tutulurlar ve aralarından en sağlıklı olanları seçilir. Seçilen embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Tüp bebek tedavisinde sağlanan gebeliklerin normal yolla oluşan gebeliklerden bir farkı yoktur. Normal gebelikten tek ayrıcalığı döllenmenin ve transferin laboratuvar ortamında yapılmasıdır.

Tüp bebek tedavisi için hangi adaylar uygundur?

Öncelikle şu bilinmelidir ki tüp bebek yöntemi her hasta için uygulanmaz. Bazı kısırlık türleri daha basit yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Önemli olan kısırlığa neden olan faktörü bulup tedavi protokolü hazırlamak. Çoğu kısırlık sorunu yaşayan çift tüp bebek yöntemini en son çare olarak görmektedir ve bu da yanlış bir bakış açısıdır. Tüp bebek yöntemi için uygun durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Yumurtalık kanalları tıkalı olan ve yumurtalık kanallarında aşırı hasar oluşan kadınlar
 • Cerrahi işlemler sonunda yumurtalık kanalları alınmış olan kadınlar
 • Üreme sisteminde yumurtaların fallop tüpleri tarafından tutulmasını engelleyecek yapışıklıkların oluşmuş olduğu kadınlarda tüp bebek tedavisi başarı ile uygulanarak yüksek oranlarda sağlıklı gebelikler elde edilebilir.

Tüp bebek tedavilerinde stresi en aza indirecek öneriler

Stres her tedavinin olduğu gibi tüp bebek tedavisinin de başlıca düşmanıdır. Şunu bilin ki sadece stres bile başlı başına büyük bir başarısızlık nedenidir. Her şey normal görünse de, tedavide başarısızlık için hiç bir faktör görünmese bile sadece stresli olduğunuz için başarısız olabilirsiniz.

Stresi hafife almadığınız ve başa çıkarak tedaviyi yürüttüğünüz taktirde başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Tüp bebek tedavisi öncesi ve sonrası stresle başa çıkmak için bir çok yol deneyebilirsiniz. İşte bunlardan bazıları:

 • Tüp bebek tedavisi sayesinde en umutsuz çiftler bile çocuk sahibi olmaktadır. Tedavide başarıyı yakalamak için negatif düşüncelerden kurtulmak çok önemlidir. Kişi daima pozitif düşünmelidir.
 • Tedaviye başladıktan sonra kendinize zaman ayırın ve normal yaşantınızı kısıtlamayın. Günlük klasik işlerden ziyade zevk verici kendinizi mutlu edecek uğraşlar ile zaman geçirin.
 • Tüp bebek tedavisine başladığınızı çevrenizde bulunan herkes ile paylaşmayın.çevreden gelen sorular stresinizi artırmak için en etkili faktörler arasındadır.
 • Tedavi boyunca sevmediğiniz ve sizi üzdüğünü düşündüğünüz kişilerden uzak durunuz.
 • Eşiniz ile tüp bebek tedavisi harici konuları konuşmaya dikkat ediniz.
 • Tüp bebek tedavi süreci sadece kadının problemi değildir. Bu nedenle çiftler iletişim içinde olması gerekir.
 • Tüp bebek tedavisine bağlı olarak evlilik ilişkinizi ihmal etmeyiniz.
 • Stres ile başa çıkmanız için akupunktur yöntemini ısrarla tavsiye ederim Akupunktur başarısı kantılanmış bir stres tedavisidir.

Tedavi süresince yapmanız gerekenler

 • Tedavi ile alakalı bilmeniz gereken soruları bir yere not ederek randevu sırasında doktorunuz ile paylaşınız.
 • Reçete ile aldığınız ilaçların kullanımı hakkında merak ettiklerinizi doktorunuza sorunuz.
 • Doğru beslenmeye ve uyku düzeninize dikkat ediniz. Sigara kullanıyor iseniz kesinlikle bırakmalısınız. Çünkü sigara tüketimi kısırlığa neden olan faktörler arasında yer alır ve tedavinin başarısını olumsuz etkiler.
 • Pozitif olmak ve tedavinin başarı sağlayacağına inanmak başarmak için önemlidir.
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar