Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Paylaş:

tup bebek ne kadar surer

Tüp bebek tedavisi iki prosedürle uygulanmaktadır. İlk prosedür, kısadır. Bu yöntem yaklaşık olarak 15 günde tamamlanır. Uzun protokol ise daha yaygın şekilde uygulanan, yaklaşık olarak 1 ayda tamamlanan tüp bebek tedavisidir. İki prosedür de hastanede kalmak gerekmemektedir. Tüp bebek tedavisinin süresi, her hastaya göre de değişebilmektedir.

Bazı grup hastalar, uygulanan tedavinin tüm aşamalarından geçmek zorunda iken, bazı hastalarda ise, tedavi çok ileri olmadığı zaman son aşamadan dahi başlamaları yeterli olmaktadır. Bu sebepten dolayı da, tüp bebek tedavisi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Tüp bebek tedavisi aşamalardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Bu aşamalar ve aşamaların süresi ise aşağıda belirtilmiştir;

İlk Aşama: Tanışma ve Muayene

Tedavinin ilk aşaması, tanışma evresidir. Bu aşama yaklaşık olarak bir günde tamamlanmaktadır. Çift geçmişini, tıbbi öyküsünü doktorla paylaşır. Çifte uygun tedavi yöntemleri belirlenir. Çiftin durumuna göre tüp bebek tedavisi planlanır. Artık gerekli ona formları imzalanır ve tedavi resmi olarak başlar.

  1. Aşama: Yumurtalıkların Baskılanması Ve Uyarılması

İkinci aşama ise, anne adayının ilaç kullanacağı, yaklaşık olarak 10-15 gün süren yumurtalıkların uyarılma aşamasıdır. Anne adayından birden fazla yumurta elde edilmesi amaçlanır. Bu sebeple de ilk olarak yumurtalıklar kontrol altına alınır. Ardından da daha fazla yumurta elde etmek için ilaç kullanımı başlar.  Bu aşamada anne adayı 3-4 defa merkeze gitmelidir. Bu sayede yumurtalıkların durumu araştırılır.

  1. Aşama: Yumurtaların Toplanması

Yumurtalıkların uyarılma aşamasından sonra, istenilen seviyeye gelen yumurtaları toplamak için çatlatma iğnesi yani hCG uygulanmaktadır. Yumurtaların toplanması da hCG ilacının enjeksiyonu ardından 36. saatte yapılır. Yumurtaların toplanma aşaması, 20 dakika kadar kısa bir sürede tamamlanır. Anne adayı bu işlemden sonra merkezde birkaç saat dinlenip evine gidebilir. Baba adayından sperm hücreleri de bu aşamanın gerçekleştiği gün alınır.

  1. Aşama: Laboratuar İşlemleri

Yumurtalar toplandıktan sonra, döllenmiş olan yumurtalar laboratuar şartlarında 2-5 gün takip altında tutulur. Uygun zaman da ise anne adayının rahmine transfer için işlemler başlatılır.

Son Aşama: Embriyo Transferi

Embriyo transferi, tüp bebek tedavisinde en kısa süren aşamadır. Bu aşamada anne adayının sakin kalması için anestezi uygulanabilir. Ancak her transferde bu durum şart değildir.

Transfer aşaması, kateter yardımı ile gerçekleşir. Vajenden rahim ağzına embriyo ya da embriyolar bırakılır. Şayet transfer aşamasından sonra geride iyi kalitede embriyo ya da embriyolar kalmış ise anne ve baba adayının izin vermesi koşulu ile bu embriyolar dondurulabilir. Dondurulmuş embriyolar, ileride kullanılabilir. Embriyo aşaması tamamlandıktan sonra, anne adayı merkezde birkaç saat dinlenir ve ardından evine gidebilir. Çift bu noktadan sonra gebelik testine kadar serbesttir. Transferden 12 gün sonra gebeliğin gerçekleşip gerçekleşmediği için merkeze gidebilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar