Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Miyom Ameliyatı Gerekli mi?

Paylaş:

tup-bebek-oncesi-miyom-ameliyati-gerekli-mi

Tüp bebek tedavisi öncesi miyom ameliyatı gerekli mi?

Rahim içerisinde doğru büyüme yapan miyomlar, hangi büyüklükte olursa olsun gebeliğin oluşmasına ve oluşan gebeliğin sağlıklı ilerlememesine yol açacağı için mutlaka çıkarılmalıdır. Bu türde yerleşime sahip olan miyomlar, adetlerde düzensizliklere yol açmaktadır. Subseröz myomlar rahim dışına doğru büyüme yaparlar. Genellikle ileri büyüklüğe ulaşmadıkları ve bir sorun yaratmazlarsa cerrahi olarak alınmalarına gerek yoktur. Bu aşamada önemli olan rahim kas dokusu içinde yerleşen intramural myomlar olmaktadır. Bu tip miyomlarda rahim dokusu içinde hamileliğin yerleşeceği alan olan endometrium yani rahim iç tabakası baskı altında tutulur. Bu sebeple de kanlanma bozulur. Bu durumda da embriyonun rahme yerleşmesi engellenir.  Bu sebeple de 5 cm üzerinde olan intramural miyomlar, cerrahi yöntemlerle çıkarılmalıdır.

Gebelik döneminde miyomların yol açtığı olumsuzluklar

Miyomlar, rahim içine ve dış duvarına yerleşebilir. Bu alanda sayıları birden fazla olabilir. Miyomlar; büyüme ve çoğalma göstermektedir. Bu sebeple de çeşitli riskler meydana gelebilir. Hamilelik döneminde rahim iç duvarının tıkanmasına yol açtıkları için hamileliğin ilk 3 ayında gelişim evrelerini tamamlamaktadır.

Bebeğin gelişimini ve büyümesini olumsuz etkileyen miyomların sayısı arttıkça risk faktörleri de artmaktadır.  Hamilelik döneminde rahim iç duvarının tıkanmasına yol açabilen bu problemler gebeliğin ilk 3 ayında gelişim evrelerini tamamlar. Bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilen bu miyomlar, sayıca arttıkları zaman erken doğum gibi riskler ortaya çıkabilir.

Her miyom, her gebelik için risk teşkil etmez. Fakat riskli olabilecek miyomlara dikkat edilmelidir. Bu miyomlar düşüklere ya da erken doğuma ya da gebeliğin sonlandırılmasına yol açabilmektedir. Bu aşamada bir uzman görüşü ile miyomların alınmasına gerektiğine karar verilmektedir.

Miyom oluşmasına yol açan faktörler nelerdir?

  • Genetik faktörler
  • Fazla östrojen salgısı
  • Progesteron hormonunun olması gerekenden fazla salgılanması
  • Östrojen ve progesteronun dengesiz olarak salgılanması

Miyomlar çeşitli durumlarda iyi huylu ya da kötü huylu olabilmektedir. Miyomların genellikle kansere dönüşmesi beklenmez ancak ciddi sorunlar meydana gelebilir.

Gebelikten önce oluşan miyomlar cerrahi olarak alınmalı mı?

Hamilelik döneminden önce meydana gelen miyomların tespit edilmesi ve kontrol altında tutulması oldukça önem teşkil etmektedir. Yapılan muayene ve tetkikler sonucunda gebelik döneminde sorun oluşturup oluşturmayacağı anne adayına bildirilmelidir. Hamilelik döneminde miyomların tespit edilmesi söz konusu değildir. Çünkü yapılan tetkikler çeşitli radyasyon dereceleri içerebilir. Bundan dolayı da hamile kalmadan önce miyomların belirlenmesi gerekmektedir. Tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerinden önce miyom ve polip gibi yapıların araştırılması için rutin olarak çeşitli uygulamalara başvurulabilir.

Hamileliğe ya da hamile kalmaya engel teşkil edebilecek miyomlar ise cerrahi olarak alınabilir. Bu durumlarda cerrahi olarak yapılan operasyonlar ile rahmin temizlenmesi oldukça önemlidir. Bundan dolayı da hamilelik şansı tüp bebek tedavisinde miyomların alınmasından sonra artar. Hamilelik döneminden önce uygulanan miyom operasyonlarını, anne adayının rahmine kalıcı hasarlar vermemektedir.

Gebelik döneminde oluşan miyomların tedavisi nasıldır?

Miyomlar, rahim duvarına hamilelik döneminde meydana gelmiş ise cerrahi işlemlere başvurulamaz. Bu aşamada cerrahi müdahaleler bebeğe veya hamileliğin gidişatına zarar verebilir. Miyomların kontrol altına alınması için düzenli taramaların yapılması gerekmektedir. Şayet miyomlar riskli ise ve gebeliğin sonlandırılmasına, erken doğuma ya da düşüğe yol açabilecekse anne adayının sıkı bir kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Yapılacak kontroller ve alınacak önlemler sayesinde hamilelik süreci sorunsuz ve sağlıklı olarak tamamlanabilir. Ancak bu aşamada doktorun deneyimi ve bilgisi oldukça önemlidir.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar