Tüp Bebek Tedavisi ve Moralin Etkisi

Paylaş:

sex-life-during-pregnancy

1 ) Tüp bebek tedavisinde yüksek moral tıbbi süreci nasıl etkiliyor?

Tüp bebek tedavisinde bir takım aşamalar bulunur. Bu aşamaların her biri, stres ve manevi fedakarlık yapmayı gerektirmektedir. Tıbbi bakımdan herhangi bir zorluğu bulunmayan bu aşamalar, çiftler için duygusal manada biraz zor geçebilmektedir.

Stres yapmak oldukça doğal bir durumdur. Ancak bunu kontrol altına alınabilir seviyelerde tutmak gerekir.
Motivsyonun yüksek olması, çiftlerin sürekli birbirlerine destek vermesi ve morallerini yüksek tutulmaları gerekmektedir. Şayet moraliniz ne kadar yüksek olursa, gerçekleştirilen tüp bebek aşamalarında da şansınız o kadar yüksek olur.  Ancak, her şeyin ölçülü olması önemlidir.

2 ) Çiftlere nasıl bir duruş sergilemelidir?

Çiftlerin önünde 2 opsiyon bulunur. Bu tedavide ya başarısız olacaklar, ya da başarılı olup bebeklerini kucaklarına alacaklar. Başarısız olacaklarına tamamı ile inanıp umutsuzluğa kapılmaları her ne kadar yanlış ise, kesinlikle başarılı olacaklarına dair kör bir inanış sergilemek de o kadar yanlıştır. Bu durumda asıl yapılması gereken, başarısız olma seçeneğini bilerek, başarılı olacağına inanmaktır.

Tedavi sonunda başarısız olunsa bile, bir şeyin değişmeyeceğini ve tedaviyi sürdüreceklerine inanmaları önemlidir. Olumsuz bir sonuçta çiftler kendilerini harap etmemelidir. Bu şekilde bir üzüntünün olması halinde, çiftin arası dahi kötü olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için, birbirlerine destek olmamalılar ve suçu kimsede aramayarak, çözüme odaklanmaları gerekmektedir.

3 ) Moralin tüp bebek tedavisinde ki etkisi

Tüp bebek tedavileri çiftler tarafından pek çok defa denenebilecek bir yöntemlerdir. Şayet anne ve baba adayı mutlu olur ise, bu bebeğin tutunma şansını ciddi anlamda arttıracaktır. Ancak çift sürekli birbirinde suç buluyor, her zaman sıkıntılı bir ruh hali içerisinde davranış sergiliyor ise, annenin bilinçaltı iyi ebeveynler olamayacaklarına dair inanış gelişebilir ve tedavinin başarısız olmasını destekleyebilir. Bu nedenden dolayı, tedavi tamamlandıktan sonra başarısız olunsa dahi, asla vazgeçmemek gerekir.

4 ) Başarı şansı

Motivasyonu düşürmemek, umutlu olmak gerekir. Daha çok ikinci denemelerde şans daha fazla olmaktadır. Bunun nedeni ise, anne adayının rahminin hazır olmasıdır. Anne adayının psikolojisi de hazırdır ve tüp bebek için tecrübesi de bulunmaktadır. İlk denemede ki elde edilen başarısızlığın nedeni tespit edilmiştir ve bu durum tedavi edilecektir. Bu nedenden dolayı da başarı şansı artar.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar