Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Mevsimlere Göre Değişir mi?

Paylaş:

tup bebekte basari mevsime gore degisir mi

Çiftlerin bebek sahibi olabilmek için yazı veya kışı beklemelerine gerek yok her çift arzu ettikleri zaman doktor önerisi dahilinde tüp bebek tedavisine başlayabilir.

Mevsim koşulları, sonbahar aylarında daha fazla hasta olunması gibi insanları etkileyebiliyorsa halk arasında tüp bebek tedavisindeki başarıyı da etkileyebileceği yönünde bir fikir oluşmaktadır. Ancak bu fikir doğru değildir. Tüp bebek tedavisinde başarı mevsimlere göre değişmemektedir. Sadece tüp bebek tedavisi ile değil doğal yollarla gebe kalmayı da mevsim değişiklikleri etkilememektedir.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranının mevsimlere göre değişmediği konusunu daha detaylı olarak açıklamak gerekirse; ilk olarak tüp bebek tedavileri laboratuvar koşullarında gerçekleşen bir işlemdir. Tüp bebek tedavisinin gerçekleştiği laboratuvar ortamı dış dünyayla bağlantısı tamamen kesilmiş koşullara sahiptir. Özetle hangi mevsimde olunursa olunsun, laboratuvar ortamı hep aynı koşullara sahiptir.

Embriyoloji laboratuvarlarında en kritik parametreler; ısı ve havalandırma koşullarıdır. Embriyologların ve cihazların çalışma koşullarını iyileştirmek ayrıca çok hassas olan üreme hücrelerinin ve embriyoların zarar görmemesi adına laboratuvarda iklimlendirme daima standardize edilmektedir. Embriyoların büyütüldüğü inkübatör adı verilen cihazlar da anne rahmiyle aynı ortamı sağlayabilen şekilde otomatize edilmiştir. Günümüzde embriyolar, embriyoskop kamera sistemleriyle takip edilerek dışarı çıkarılmamaktadır.

Uzun yıllar; kadınlardaki yumurtlama işlevinin mevsimlere göre değişerek tüp bebek tedavisini etkilemesi konusu araştırılmış ve yapılan araştırmalarda hamile kalma başarısının mevsimlere göre değişmediği ortaya çıkmıştır. Mevsimlere göre değişmeyen gebe kalma durumunu; toplumların sosyo-ekonomik koşulları etkilemektedir. Kadınların adet düzenleri de bilinenin aksine mevsim değişikliklerinden etkilenmemektedir. Adet düzensizliğine sebebiyet veren faktörler ise: stres, üzüntü ve yorgunluktur. Sonuç olarak mevsimlerin kadınlarda yumurtlama işlevi üzerine herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. İngiltere’de yapılan bir çalışmada da bu durum kanıtlanmıştır. Mevsimlere göre başarı oranı değişmeyen tüp bebek tedavisini hekim önerisi dahilinde ne zaman isterseniz yaptırabilirsiniz.

tup-bebek-tedavisinde-yas-siniri-varmidir

Mevsim tüp bebek başarısını etkiler mi?

Tüp bebek tedavisinde kullanılan iğnelerin etkinliği 15-25 dereceden daha fazla sıcaklıklarda düşebilir. Bu iğnelerin tedavi öncesi ve tedavi süresince buzdolabında saklanması tavsiye edilmektedir. Hastalar bu iğneleri saklarken özen göstermelidir. Fakat hatırlatmak da fayda var; derin dondurucuya konulmaması gereklidir.

Tüp bebek laboratuvarında ve sperm verme odalarındaki iklimlendirme ile sıcaklık kontrolü devamlı olarak sağlanmaktadır. Dışarıdaki hava nasıl olursa olsun tüp bebek tedavilerinin yapılmasına laboratuvar ve sperm odalarındaki iklimlendirme sayesinde ara verilmemektedir.

Çiftler genellikle tüp bebek tedavisi için yıllık izinlerinin denk geldiği yaz aylarını tercih etmektedir. Yılın en sıcak ayında dahi tüp bebek tedavisi yaptırabilirsiniz. Aşırı sıcaklarda tüp bebek başarısı düştüğü halk arasında bilinen yanlışlardandır. Evet, spermler 40 derecede bozulmaktadır fakat sperm odalarında bu hava koşulları dikkate alınarak konfor sağlandığı için elde edilen spermler bozulmamaktadır.

Tüp bebek tedavisi laboratuvar ortamlarında gerçekleşmektedir. Embriyolar güneş ışığı almadan oluştuğundan dolayı tüp bebek tedavisinin yapıldığı laboratuvarlarda pencere yoktur. Laboratuvar ortamında toz ve bakteri oluşmaması adına laboratuvar koşulları devamlı olarak dışarı doğru baskı uygular. Laboratuvar kapılarının her açılışında kendinize doğru hissettiğiniz esinti bu sebeptendir. Embriyoların ana rahmindeki gelişiminin aynısını sağlamak adına her koşul en ince detayına kadar düşünülmüş ve tüp bebek tedavi yönteminde uygulamak için sağlanmıştır.

Sonuç olarak; tüp bebek tedavisinde başarı oranları arasında mevsimsel bir farlılık gözlenmemektedir. Dolayısıyla çiftler tüp bebek tedavisine başlamak için zaman tercihi yaparken doktor tavsiyesi dikkate alınarak kendileri için uygun olan her mevsimi seçebilirler. Doğal yollarla çocuk sahibi olamamış ve gittiğiniz doktor tarafından tüp bebek tedavisine uygun bulunmuşsanız önünüzde herhangi bir engel yok demektir. Yaz ayları ya da kış ayları; dışarıdaki hava ister güneşli olsun isterse karlı istediğiniz zaman tüp bebek tedavisi yaptırabilir ve çocuk hayalinize kavuşabilirsiniz.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar