Tüp bebek Tedavisinde Deneme Sınırı Var Mı?

Paylaş:

tüp bebek deneme sınırı

1 ) Tüp bebek tedavisi kaç kez denenir?

Tüp bebek tedavisini uygulatmak isteyen eşler arasında yapılan bir araştırma sonucunda, eşlerde hamileliğin sağlanabilmesi amacı ile ortalama % 95 civarında tedavinin en az 3 kez tekrarlanmasının uygun olduğu araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Bu sayının dışında kalan grupta ise, tedavinin kaç kez tekrarlanabileceği ile alakalı olarak herhangi kesin bir sayı tespit edilmemiştir. Bu çalışmanın neticesine bakıldığı zaman ise, yaklaşık olarak çiftlerin % 95 inde tüp bebek tedavisinin 3 kez yinelenmesi ve tedavi sonucunda başarı elde edilememiş olması halinde, yeniden yapılan denemelerde başarı elde etmenin ne kadar zor olduğu da belirtilmiştir. Bu konu ile alakalı olarak, uzmanların vermiş olduğu tavsiyelere bakıldığı zaman ise, tüp bebek tedavilerinde uygulanacak denemelerin, eşlerin doktor ile karşılıklı konuşarak belirlenmesi, tedavi sonucunda başarı sağlanabilmesi açısından daha etkili olur.

Eşlerin tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olacakları ile alakalı çok fazla beklenti içerisinde olunması halinde, denemelerin sayısını daha da arttıran çiftler vardır. Uzmanlar bu konuda eşlerin kendilerini yıpratmadan yeni denemeler gerçekleştirmesinde herhangi bir sakınca bulunmadığını da ifade ediyor. Tekrarlayan tüp bebek denemelerin sonucunda elde edilen başarısızlıkların, eşleri olumsuz olarak etkisi altına alması halinde, tedaviye ara verilmesini, hatta mümkünse sonlandırılmasını dahi gerekli görmektedir. Ancak çok sayıda gerçekleştirilen denemenin ardından tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olabilen eşler de mevcuttur. Ancak bunun kesin olarak gerçekleşeceği bilinmez. Bu nedenden dolayı da eşlerin biraz sabır göstermesi ve birazda şansın bulunması halinde, eşleri mutlu sona ulaşmak için yeterli olacaktır.

2 ) Deneme sayısı ne ile sınırlıdır?

Tüp bebek tedavisinin deneme sayısı ile alakalı olarak ortaya çıkarılan sınırlamalar, tamamen çiftlerin maddi ve manevi gücü ile alakalı olarak belirlenir. Adaylara uygulanen her tüp bebek denemesi, çift için psikolojik yük ortaya çıkarabilmektedir. Bunun dışında, başarı sağlanamayan tüp bebek denemelerinde, eşlerin umutlarının her geçen gün daha da azalmasına sebep olur. Adaylara uygulanan bütün denemelerin ardından ortaya çıkan başarısızlık, beraberinde hem yoğun stres, hem de hayal kırıklığını getirir.

3 ) Tüp bebek tedavisinde başarı oranları

Başarı sağlayabilmek amacı ile önemli olarak kabul edilen en önemli etkenlerden bir tanesi de anne adayının yaşıdır. Anne adayının 35 ve 35’ten daha küçük bir yaşta olması halinde, elde edilecek olan başarı şansı yaklaşık %60 civarında olur. Ancak adayın yaşı 35 yaşının üzerinde ise bu başarı oranı %40’a düşer. Kadın yaşı 38 ile 40 yaşları arasında ise, başarı şansı %30, 40 yaş ve üzerinde ise %20 başarı şansı elde edilebilir.

Tüp bebek tedavisinde başarı çok sayıda etkenin bir arada olması ile beraber meydana gelmektedir. Bunlardan birkaç tanesi ise,

  • Erkeğin spermlerinin sayı ve kalitesi,
  • Kadının yumurtlama düzeni,
  • Rahim ile ilgili sorunlar,
  • Çiftin sigara kullanıp kullanmaması,
  • Rahim içinde miyom polip gibi yapıların bulunup bulunmaması olarak sayılabilir.

4 ) Tekrarlayan düşük öykülerinde yapılması gerekenler nelerdir?

İlk olarak hamileliğin neden düşük ile sonuçlandığının araştırılması gerekir. Bu sorunlar genetik olarak karşımıza çıkabilir. Bunun yanında bağışıklık sistemi ile alakalı sorunlar da olabilir. Ancak tekrarlayan bir düşük geçmişinin ardından ilk olarak rahmi detaylı olarak araştırmalı, hem de bağışıklık faktörleri göz önüne alınmalıdır. Bunun yanında genetik sebepler de akıllardan çıkarılmamalıdır. Anne adayının yaşı büyük ise ve yineleyen düşük geçmişinin olması halinde, sorun genellikle genetik sorunlar ile alakalı olarak karşımıza çıkar

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar