Tüp Bebek Tedavisinde Embryoscope Cihazı

Paylaş:

Embryoscope

1 ) Embryoscope cihazı nedir? Ne amaçla kullanılır?

Embryoscope cihazı, ısı ve nem bakımından aynı anne rahminin özelliklerine sahip olan ve anne adayından tedarik edilen yumurtaya babadan alınan spermin enjekte edilmesi ile beraber elde edilmiş olan embriyoların, anne rahmine yerleştirilene dek muhafazasının korunduğu ve embriyoların gelişim süreçlerinin her bir aşamasının gözlenebilmesine yardımcı olan cihazdır.

Tüp bebek uygulamasında ortaya çıkan insan hatalarını da, embriyoscope cihazı her hangi bir noktanın gözden kaçırılma riskini neredeyse sıfıra indirerek ortadan kaldırmaktadır.

2 ) Embriyoscope hangi hastalar için uygundur?

Embriyoscope, daha önce tüp bebek uygulaması yaptırmış olan, ancak bu tedavinin neticesinde herhangi bir başarı sağlayamayan, yumurta sayısı ile beraber yumurta kalitesinde azalma teşhis edilen ve embriyo kalitesinin düşük olması nedeni ile bir türlü hamile kalamayan 35 yaşından büyük kadınlara,

sperm kalitesi, sperm hareketliliği, sperm şekli ve sperm sayısı düşük olan erkeklere, tavsiye edilmektedir.

3 ) Embryoscope cihazının sunduğu avantajlar nelerdir?

  • Embriyoların canlı olarak görüntülenme imkanı sunar
  • Görüntülenme süreci içerisinde, embriyolar kısa bir süre dahi olsa cihaz dışına çıkarılmadıklarından dolayı, embriyolar açısından dış ortamdan etkilenmeyecekleri güvenli bir “canlı inkübatör” ortamı sağlamaya yardımcı olur. Böylelikle, her geöen gün daha fazla büyüyen embriyo, olumsuz büyüme şartlarına veya sıcaklığa maruz kalmadan bütün gözlemler inkübatör içerisinde yapılır.
  • Hastaların ve sahip oldukları bütün embriyoların gelişimleri ile ilgili olarak verilerin saklanmış olduğu ve analizinin gerçekleştiği bir bilgi işlem ünitesi olarak da görev yapar. Bu sayede de, embriyo görüntüleri ve inkübasyon koşulları ile alakalı olarak ayrıntılı bir şekilde bilgilerin işlenmesine yardımcı olur. Tedavi sonuçları bu verilere göre yorumlanarak, ilerleyen zamanlarda referans amacı ile hasta veri dosyalarında muhafaza edilmesi sağlanır. Bu özellikleri ile beraber, hasta profiline göre değişiklik göstermesi ile beraber, geleneksel inkübatörler ile karşılaştırılması yapıldığı zaman, Embryoscope sistemi ile daha yüksek hamilelik oranları elde edilmektedir.
Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar