Tüp Bebek Tedavisinde Kaç Deneme Yapılabilir?

Paylaş:

sezaryen

Uzun yıllarca çocuk sahibi olamayan çiftler genellikle tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmak isterler. Ancak yapılan tedavide ilk denemede başarı elde edilemeyebilir.

Tüp bebek tedavisinde yapılan denemeler

Yapılan tedavi sırasında üç tane başarısız deneme olması sonucunda, çiftler için gebelik elde etme oranı daha sonraki denemelerde fazla artmaz. Kişiye preimplantasyon genetik tanı, laboratuvar ortamında suni ana rahmi oluşturulması, sperm seçme yönteminin değiştirilmesi gibi ek uygulamalara başvurulur. Fakat uygulanan bu yöntemlerle birlikte başarıda artış olduğu henüz kanıtlanmamıştır. Başarısızlıklar yaşanmış çiftlerde blastosist transferi yapılmalıdır. Bu şekilde hastaların boş hayalleri kapılması engellenmiş olur. Yapılan istatistiksel çalışmalara göre çiftlerin % 95 ine tüp bebek tedavisininüç defa tekrarlanması belirlenmiştir. Kalan % 5 inde ise, bir sınırlama yoktur. Yani çiftleri % 95 oranı üç denemeden sonra, gebelik şanslarını gerektiği gibi arttıramamaktadır. Tüp bebek tedavisinde kaç defa deneme yapılacağına hasta ve doktor birlikte karar vermelidir. Tedavinin sağlanacağına dair beklentiler olması halinde, 10-15 deneme uygulamış hastalar bulunmaktadır. Çiftler bu tedaviler sırasında kendilerini yıpratmayacak ise, denemelerin bir sakıncası bulunmamaktadır. Çocuk sahibi olan çiftlerin mutlu olacağı kadar, çocuğu olmayan çiftlerde mutlu olmanın yollarını bulabilir.

Tüp bebek tedavi yönteminde başarı oranı nedir?

Bu tedavinin başarı oranını belirleyen en temel unsur kadının yaşıyla alakalıdır. Tüp bebek tedavisi uzmanları tedavi yapılacak kadının yaşının 35 in altında olmasını tercih etmektedir. Bu durumda başarı şansı % 60 oranında belirlenmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte bu oran düşmektedir. Kadının yaşı 45 yaşına geldiğinde, oran % 5 civarına inmektedir. Fakat tüp bebek tedavisinde başarı oranı % 40 civarında kabul edilmektedir. Başarı sağlanmasında yaş dışında başka etkenlerde bulunmaktadır. Bunlar erkek spermlerinin normal seviyelerde olup olmaması, rahimde sorun bulunup, bulunmaması, kadının yumurtalarının kalitesinin yeterli olup olmaması gibi etkenlerdir.

Başarısız tüp bebek denemeleri sonraki denemeleri nasıl etkiler?

Yapılan her başarısız tüp bebek denemesi sonrasında yapılan yeni denemeye diğerine göre, % 50 şans verilmektedir. Başarısız olan denemeler yeniden incelenerek, sorunların hepsi tespit edilerek, yeni yollar belirlenir. Bu şekilde başarı oranı arttırılmaya çalışılır. Denemelerin arasında en az 1 ay süre bırakılmalıdır. Bu süre çiftlerin kendilerini psikolojik olarak hazırlaması için belirlenmektedir. İsteğe göre ve çiftlerin yaşına göre daha fazla uzatılabilir.

başarısız tüp bebek (2)

Tüp bebek tedavisinde başarılı olmak için gerekli kriterler nelerdir?

 • Laboratuvarda döllenme oranı (Fertilizaston): Bunun oranı iyi laboratuvarı bulunan merkezlerde % 80 üzerinde olmalıdır.
 • Kanda gebelik testinin pozitif çıkması (Biokimyasal gebelik): Bu oranın % 50 kadar olması gerekir.
 • Ultrason ile görüntülenen ve takip edilebilen gebelik oranı: Bu oranın % 40 seviyesinde olması gerekir.
 • Eve canlı çocuk götürebilme oranı: Bu oran % 30 civarında olmalıdır.

Tüp bebek tedavisinde erkek ve kadına ait üreme hücrelerinin vücut ortamı dışında belli koşullar altındadöllenmesi uygulaması yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisi diğer tedavi yöntemleriyle hamile kalamayan kadınlara uygulanmaktadır. Günümüzde sebebi bilinmeyen kısırlıklarda, erkeğe bağlı kısırlıkta endometriozis gibi durumlarında tüp bebek tedavisi başarılı sonuçlar vermektedir. Son zamanlarda uygulanan mikroenjeksiyon yöntemiyle sperm sayısı düşük ve hiç spermi bulunmayan erkeklerin tedavisinde bile başarı sağlanmaktadır. Tüp bebek tedavisi oldukça meşakkatli, uzun ve çiftlerin özverisi altında uygulanmaktadır. Çiftler bu süreçte yemek alışkanlıklarından, kullandıkları ilaçlara, spor aktivitelerine, giysilerine kadar sağlıklarına etki edebilecek her şeye dikkat etmelidir. Uygulanacak tedavide uygun bir yol seçilmeden, başarısız bir merkezde uygulandığında veya çiftlerin tedaviyi aksatacak şekilde hareket etmesine neden olacak bilgilendirmelere sahip olmasından dolayı başarısızlıklar izlenebilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen unsurlar nelerdir?

Bu tedavinin başarısını etkileyen çok sayıda etken vardır. Tedavi merkezinin uygulayacağı yöntem ve deneyimli personelin etkisi bu konuda önem taşımaktadır. Tüp bebek merkezinin başarı oranını belirleyebilmek için, merkezin fertilizasyon laboratuvardadöllenme başarısının oranı değerlendirilmelidir. Bu oranın % 80 seviyesinde olması gerekir. Çiftlerin muayene saatlerine dikkat etmesi de, başarıyı artırabilecek unsurlardandır. Bunun dışında doktorun kişilere yapacağı tavsiyelerde önem taşımaktadır. Bu tavsiyeler arasında;

 • Tedavinin yapılması planlanan günden önceki 3 gün boyunca ve tedaviden sonra 10 gün boyunca cinsel ilişkide bulunmamak.
 • Tedaviyi olumsuz olarak etkileyebilecek ortamlarda bulunmamak.
 • Sperm ve yumurta kalitesini olumsuz olarak etkileyecek olan, hamam ve sauna gibi yerlere gitmemek.
 • Yapılan ağır egzersizlerin en az 3 ay öncesinde kesilmesi
 • Kadının diyet uygulamaması gibi öneriler başarı şansını arttıran etkenlerdir.

Tedavinin başarısını etkileyen bir unsurda biyokimyasal gebeliktir. Yapılan kan testinde gebeliğin pozitif çıkması halinde, başarı oranı yarı yarıya artmaktadır. Gebeliklerin ultrason ile görüntülenebilmesi, tedavinin başarısını % 40 oranında arttırmaktadır. Tüp bebek merkezlerinin eve canlı çocuk götürme oranı da, başarıyı etkileyen bir unsurdur. Bu başarıda % 30 oranında etki yapmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin başarılı olması için neler yapılmalıdır?

 • Paternal lenfosit aşısı: Tüp bebek başarısızlıklarının bir nedeni olarak bağışıklık sisteminde oluşan bozuklukların etken olabileceği sonucuna varılmıştır. Erkekten alınana kan örneğinde bulunan lenfosit hücreleri ayrıştırılarak, kadının koluna dört farklı bölgeden enjekte edilmektedir. Yapılan uygulama tüp bebek tedavisine başlamadan önce 3 defa, tedavinin uygulanmasından sonra 2 kez olarak uygulanır. Tedavinin amacı kadının rahminde gelişebilecek ve bebeğe zarar verebilecek olan bağışıklık hücrelerinin oluşumunu önlemektir.
 • Yardımcı tomurcuklanma laserle: Tüp bebek tedavisinin başarısındaki en önemli unsurlardan biri döllenen yumurtanın rahim içinde tutulmasıdır. Bunu sağlamak için embriyoyu çevreleyen dış tabakanın yani zonanın inceltilerek kaybolması gerekir. Bu aşama laboratuvar koşullarında zona tabakasına bir pencere açılıp, müdahaleyle kolaylaştırılmaktadır.
 • Yapay rahim içi uygulaması: Tüp bebek tedavisine başlamadan biyopsi ile rahim iç duvarındaki endometriyel hücreler toplanmaktadır. Laboratuvar ortamında üretilen hücreler tüp bebek tedavisinde elde edilen embriyoların gelişmesi için zengin ve doğal bir ortama dönüştürülür.
 • Blastosit transferi: Embriyonun rahme tutunmadan önceki aşaması olan blastosit, embriyonun rahme tutunup gebelik oluşturma potansiyelini arttırır. Bu yüzden gelişmesi yüksek embriyoyu transfer edebilmek için 5. veya 6. günde uygulanır.
 • Akupunktur: Bu yöntemde tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırdığı düşünülen yöntemler arasında yer alır. Yapılan tedaviyle birlikte anne adayının strese karşı dayanıklılığı arttırılır.
 • Reiki: Destekleyici bir tedavi sayılan reiki hem ruhsal hem de fiziksel iyileşmeyi sağlar ve  tedavide olumlu yansımalar yapabilir.
 • Antioksidanlar: Hücrelerin olumsuz etkilerden korunup, yaşlanmalarını engelleyebilecek antioksidanların kullanılması başarısızlıkları engelleyebilir.

 

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar