Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Tüp Bebek Tedavisinde Kaç Deneme Yapılabilir?

Uzun yıllarca çocuk sahibi olamayan çiftler genellikle tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmak isterler. Ancak yapılan tedavide ilk denemede başarı elde edilemeyebilir.

Tüp bebek tedavisinde yapılan denemeler

Yapılan tedavi sırasında üç tane başarısız deneme olması sonucunda, çiftler için gebelik elde etme oranı daha sonraki denemelerde fazla artmaz. Kişiye preimplantasyon genetik tanı, laboratuvar ortamında suni ana rahmi oluşturulması, sperm seçme yönteminin değiştirilmesi gibi ek uygulamalara başvurulur. Fakat uygulanan bu yöntemlerle birlikte başarıda artış olduğu henüz kanıtlanmamıştır. Başarısızlıklar yaşanmış çiftlerde blastosist transferi yapılmalıdır. Bu şekilde hastaların boş hayalleri kapılması engellenmiş olur. Yapılan istatistiksel çalışmalara göre çiftlerin % 95 ine tüp bebek tedavisininüç defa tekrarlanması belirlenmiştir. Kalan % 5 inde ise, bir sınırlama yoktur. Yani çiftleri % 95 oranı üç denemeden sonra, gebelik şanslarını gerektiği gibi arttıramamaktadır. Tüp bebek tedavisinde kaç defa deneme yapılacağına hasta ve doktor birlikte karar vermelidir. Tedavinin sağlanacağına dair beklentiler olması halinde, 10-15 deneme uygulamış hastalar bulunmaktadır. Çiftler bu tedaviler sırasında kendilerini yıpratmayacak ise, denemelerin bir sakıncası bulunmamaktadır. Çocuk sahibi olan çiftlerin mutlu olacağı kadar, çocuğu olmayan çiftlerde mutlu olmanın yollarını bulabilir.

Tüp bebek tedavi yönteminde başarı oranı nedir?

Bu tedavinin başarı oranını belirleyen en temel unsur kadının yaşıyla alakalıdır. Tüp bebek tedavisi uzmanları tedavi yapılacak kadının yaşının 35 in altında olmasını tercih etmektedir. Bu durumda başarı şansı % 60 oranında belirlenmektedir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte bu oran düşmektedir. Kadının yaşı 45 yaşına geldiğinde, oran % 5 civarına inmektedir. Fakat tüp bebek tedavisinde başarı oranı % 40 civarında kabul edilmektedir. Başarı sağlanmasında yaş dışında başka etkenlerde bulunmaktadır. Bunlar erkek spermlerinin normal seviyelerde olup olmaması, rahimde sorun bulunup, bulunmaması, kadının yumurtalarının kalitesinin yeterli olup olmaması gibi etkenlerdir.

Başarısız tüp bebek denemeleri sonraki denemeleri nasıl etkiler?

Yapılan her başarısız tüp bebek denemesi sonrasında yapılan yeni denemeye diğerine göre, % 50 şans verilmektedir. Başarısız olan denemeler yeniden incelenerek, sorunların hepsi tespit edilerek, yeni yollar belirlenir. Bu şekilde başarı oranı arttırılmaya çalışılır. Denemelerin arasında en az 1 ay süre bırakılmalıdır. Bu süre çiftlerin kendilerini psikolojik olarak hazırlaması için belirlenmektedir. İsteğe göre ve çiftlerin yaşına göre daha fazla uzatılabilir.

Tüp bebek tedavisinde başarılı olmak için gerekli kriterler nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde erkek ve kadına ait üreme hücrelerinin vücut ortamı dışında belli koşullar altındadöllenmesi uygulaması yapılmaktadır. Tüp bebek tedavisi diğer tedavi yöntemleriyle hamile kalamayan kadınlara uygulanmaktadır. Günümüzde sebebi bilinmeyen kısırlıklarda, erkeğe bağlı kısırlıkta endometriozis gibi durumlarında tüp bebek tedavisi başarılı sonuçlar vermektedir. Son zamanlarda uygulanan mikroenjeksiyon yöntemiyle sperm sayısı düşük ve hiç spermi bulunmayan erkeklerin tedavisinde bile başarı sağlanmaktadır. Tüp bebek tedavisi oldukça meşakkatli, uzun ve çiftlerin özverisi altında uygulanmaktadır. Çiftler bu süreçte yemek alışkanlıklarından, kullandıkları ilaçlara, spor aktivitelerine, giysilerine kadar sağlıklarına etki edebilecek her şeye dikkat etmelidir. Uygulanacak tedavide uygun bir yol seçilmeden, başarısız bir merkezde uygulandığında veya çiftlerin tedaviyi aksatacak şekilde hareket etmesine neden olacak bilgilendirmelere sahip olmasından dolayı başarısızlıklar izlenebilmektedir.

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen unsurlar nelerdir?

Bu tedavinin başarısını etkileyen çok sayıda etken vardır. Tedavi merkezinin uygulayacağı yöntem ve deneyimli personelin etkisi bu konuda önem taşımaktadır. Tüp bebek merkezinin başarı oranını belirleyebilmek için, merkezin fertilizasyon laboratuvardadöllenme başarısının oranı değerlendirilmelidir. Bu oranın % 80 seviyesinde olması gerekir. Çiftlerin muayene saatlerine dikkat etmesi de, başarıyı artırabilecek unsurlardandır. Bunun dışında doktorun kişilere yapacağı tavsiyelerde önem taşımaktadır. Bu tavsiyeler arasında;

Tedavinin başarısını etkileyen bir unsurda biyokimyasal gebeliktir. Yapılan kan testinde gebeliğin pozitif çıkması halinde, başarı oranı yarı yarıya artmaktadır. Gebeliklerin ultrason ile görüntülenebilmesi, tedavinin başarısını % 40 oranında arttırmaktadır. Tüp bebek merkezlerinin eve canlı çocuk götürme oranı da, başarıyı etkileyen bir unsurdur. Bu başarıda % 30 oranında etki yapmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin başarılı olması için neler yapılmalıdır?