Tüp Bebek Tedavisinde Sigaranın Zararlari

Paylaş:

tup bebek ve sigara kullanımi (2)

1 ) Sigara birçok hastalığı tetikler

Herkesin bildiği gibi sigara, günümüzde meydana gelen hastaların büyük bir kısmı, sigara ciddi anlamda etkilemektedir. Sigara tüketiminin, üreme üzerinde de ciddi anlamda olumsuzluklara sebep olduğu ortadadır. Ancak, sigaranın bir anlık vermiş olduğu tatminkarlık, zararlarının üzerini örterek, olumsuzluklarının göz ardı edilmesine sebep olmaktadır. Oysaki sigaranın üremeye ardından hamile olmaya ve hatta hamileliğin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasına dek her aşamasında ciddi rolü bulunmaktadır.

2 ) Sigara tüketimi üreme fonksiyonlarını azaltır

Sigara normal şartlarda bile, östrojen hormonunun salınımını kötü bir şekilde etkilemektedir. Tüp bebek tedavisinin yapılmakta olduğu süre içerisinde, tedavinin vereceği olumlu cevabı, olumsuz bir hale girmesine sebep olacaktır. Bir tek hormonlar üzerinde değil, yumurtalıklar üzerinde de sigaranın neden olduğu olumsuz etkiler, bebeğin oluşumunu hatta gelişimini dahi engelleyebilir. Sigara tüketmeyen anne adaylarında bile, 35 yaşından büyük olması halinde, tüp bebek tedavisi ile hamile olabilme olasılığı %20 ve 30 civarlarında iken, bu oran sigara tüketimi ile %50 azalarak tedavinin tamamı ile başarısız sonuçlanmasına neden olabilir.

Aynı şekilde sigara içilmesi ile beraber, yumurtalıklar ve üreme işlevleri ciddi anlamda azalmaktadır. Sigara tüketimi, erken dönem içerisinde menopoza girilmesine sebep olmaktadır. Bu nedenden dolayı da, yoğun bir şekilde sigara içen anne adaylarının daha erken menopoz dönemine girdikleri de bildirilmektedir.

3 ) Üreme dönemi içerisinde olan kadınlarda sigaranın olumsuz etkileri

Yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde, sigaranın insan üzerinde üremeyi olumsuz açıdan etkilediği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Sigara içmeyen kişilerde rastlanan kısırlık oranı, sigara içen kişilere göre ciddi oranda azdır. Aynı zamanda, sigara içen bayanların sigara kullanmayan bayanlara göre çok geç sürelerde hamile oldukları da tespit edilmiştir.

Bu durumun asıl sebebi ise, sigara kullanıcısı olan bayanların yumurtalıklarında meydana gelen tahriş ve tıkanıklık gibi sıkıntılara rastlanmasıdır. Bütün bu durumların dışında, sigara kullanımı kadınların normalden daha kısa zamanda menopoza girmesine sebep olmaktadır.

Sigara tüketen bir bayan, hamile olduğu zaman sigara kullanmayan hamilelere göre, ani bebek ölümleri, prematüre ve erken doğum, düşük gibi gebelik sorunları ile daha çok karşılaşmaktadırlar.

4 ) Sigara sperm sayısını azaltır

Sigara, anne adaylarına olumsuz etki ettiği gibi, aynı baba adaylarının üreme sistemine de olumsuz şekilde etki eden bir faktördür. Spermlerin sayısı, gün içerisinde içilen sigara miktarına oranla azalır, sperm hareketliliğini düşürür ve şekilleri ile beraber işlevlerinde de anormal durumlar ortaya çıkararak, mutasyonlara sebep olabilmektedir. Bu durum, elbette ki tüp bebek oluşumunu da olumsuz açıdan etkilemektedir. Bu sebepten dolayı da, böyle bir dönemde ne annenin ne de babanın, hiçbir şekilde sigara içmemesi, hatta sigara içilen ortamda durmaması gerekmektedir. Adaylardan birinin kullanması ve diğerini pasif içici konumuna da sokması doğru değildir.

tup bebek ve sigara kullanımi

5 ) Tüp bebek tedavisinde sigaranın kişiler üzerinde ki olumsuz etkileri nelerdir?

Tüp bebek tedavisinin uygulanması esnasında, sigara kullanan anne ve baba adaylarında yumurta sayısının normale dönüştürülmesi, spermlerin hareketliliğinin ve hızlarının artırılması gibi konularda, daha fazla dozda hormon tedavisi uygulanmak zorundadır. Sigara kullanan kişilerde östrojen ve kan değerleri normalden çok daha düşük seviyede olur.

Tüp bebek tedavisinin uygulanması sırasında, sigara kullanan kişilerde hormon tedavileri de başladığı zaman meydana gelme olasılığı bulunan riskler neticesinde,  tedavi bir anda sonlandırılabilir. Aynı zamanda sigara tüketen kişilere uygulanan tüp bebek tedavisi esnasında, laboratuvar ortamında döllenme işlemi başarısı %50 civarında azalır. Az önce de ifade ettiğimiz gibi, tedavinin sigara içen erkeklerde de pek çok yan etkilere sebep olması ve tüp bebek tedavisinin olumlu devam edip sonlanmaması ihtimali de oldukça yüksektir. Spermlerde hareket azalması, şekil bozuklukları, sperm sayısının hızla azalması gibi nedenlerden dolayı tedavi, önce bu sıkıntıların düzeltilmesi için oldukça uzayacaktır.

6 ) Sigara tüp bebek tedavisini her zaman olumsuz yönde etkiler

Tüp bebek tedavisi de, genellikle herhangi bir sebepten dolayı kısırlığa rastlanan durumlarda uygulanır. Baba veya anne adayından dolayı meydana gelen kısırlıklar olabilir. Bunun yanında bazen yaşın çok büyük olmasından dolayı ortaya çıkan sorunlar veya anatomik özellikler nedeni ile hamilelik elde edemeyen kadınlar, tüp bebek tedavisine başvurarak bebek sahibi olma hayallerini gerçekleştirmek isterler.

Tüp bebek tedavisi amacı ile girilen dönem oldukça hassastır. Anne adayının yediği her şeyin bebeğin gelişimini ya da tedaviyi etkilediği dönemde, anne adayının sigara içmesi tedaviyi nasıl etkiler, bunu düşünmek aileye bırakılmalıdır.

7 ) Sigara hamilelik döneminde ciddi sorunların meydana gelmesine sebep olur

Şuana kadar sayılan bütün durumların yanı sıra, sigaranın içerisinde bulunan kimyasallar sebebi ile kromozomlarda ve hamileliklerde anomalilerin meydana gelmesine sebep olur. Anne adayının yaşı ne kadar genç olursa olsun, çok fazla sigara tüketiyor ise, yumurtalıklarda genetik olarak transfer edilecek anomaliler ve sağlam olmayan bebek oluşumları, düşük yapma oranı ve ölü bebek doğurma oranı artacaktır. Bu da demek oluyor ki, kadının sigara kullanımı devam ettiği sürece, tüp bebek aracılığı ile hamile bile olunsa, bebeğin düşme tehlikesi veya anormal bir bebek doğurma olasılığı bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı da, sigara kullanan bir anne adayı ya sigarayı bırakmalı, ya da bebeğinde meydana gelebilecek bu riskleri önceden kabul etmelidir. Zaten tüp bebek tedavisi bebek olmasını çok isteyip de bunu başaramayan bireyler için uygulanan bir tedavidir. Sigarayı bırakmak göze alınamıyor ise, hiçbir şekilde tüp bebek tedavisine başlamamak daha doğru olacaktır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar