Tüp Bebek Tedavisinde Tüplerin Açık Veya Kapalı Olması

Paylaş:

tüp bebek tedavisinde tüplerin açık veya tıkanık olması

Tüp Bebek Tedavisinde Tüplerin Açık Veya Kapalı Olmasının Önemi

Tüp bebek tedavisi, ilk olarak keşfedildiğinde yalnızca tüpleri tıkalı ya da hasarlı kadınlar için geliştirilmiş bir yöntemdir. Yani kadının tüpleri tıkalıysa ya da tüpler alınmış ise çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisine başvurulmaktaydı. Tüp bebek tedavisinin ismi de buradan gelmektedir.

Bu sebeple de tüplerin açık ya da kapalı olması fark etmemektedir. Ancak çeşitli durumlarda tüplerin içi sıvı dolu ise ve bu sıvı gebeliğin oluşumunu engelleyecek ise, tüp bebek tedavisinden önce tüplerin alınması gerekmektedir.

Tüplerin biri tıkalıyken tüp bebek tedavisi yapılır mı?

Tüplerin birinin tıkalı olması durumunda tüp bebek tedavisine gerek yoktur. Bu aşamada kadın doğal yollardan gebelik sağlayabilir. Ancak yumurtalık rezervleri iyi durumda değilse ve yeterli hormon salınımı yapılamıyorsa tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir.

İki tüpün tıkalı olması çocuk sahibi olmayı engeller mi?

Tüplerin ikisinin de tıkalı olması sebebiyle doğal yollardan çocuk sahibi olunması mümkün değildir. Ancak tüplerin tıkalı olması tüp bebek tedavisinde başarı şansını olumsuz etkileyen bir faktör değildir. Tüplerin tıkalı olmasına rağmen çocuk sahibi olmak mümkündür.

Yumurtalıkları alınan bir kadının gebe kalması mümkün mü?

Yumurtalıklarından yalnızca birinin alınması durumunda kadının doğal yollardan gebe kalma şansı mevcuttur. Ancak yeterli hormon salınımı yoksa ya da yumurtalık rezervi düşükse, tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır. Ancak yumurtalıkların her ikisi de alınmış ise tüp bebek tedavisi ile dahi çocuk sahibi olmak mümkün değildir.

Rahmi alınmış kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanır mı?

Tüp bebek tedavisinde de bebeğin gelişmesi için sağlıklı bir rahme ihtiyaç duyulmaktadır. Bebek, rahimde büyüyecek ve gelişecektir. Bu sebeple de rahmi alınmış kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanamamaktadır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar