Tüp Bebek Tedavisinde Yapılması Gereken Testler

Paylaş:

tup bebek tedavisinden önce yapılan testler

Tüp bebek tedavisi yapılmadan önce, anne adaylarının tedaviden alınacak başarı düzeyinin belirlenmesi açısından çok önemli bilgilerin alınmasını sağlayacak olan hormonel testlerin yapılması gerekmektedir.

1 ) Tüp bebek (ivf) tedavisi yapılmadan önce anne adaylarına yapılması gereken laboratuvar testleri nelerdir?

 • 1.1. Bazal hormon testleri

FSH, LH, E2 (adetin 2. veya 3. günü), TSH, PRL ile ihtiyaç duyulması halinde DHEAS, Total-Testosteron hormon testlerinin tüp bebek tedavisi yapılmadan önce uygulanması gerekmektedir.

Özellikle de bazal (adetin 2. veya 3. günü) FSH seviyelerinin normalden daha fazla (12 ve üzerinde), E2 değerinin 80 pg/ml üzerinde olması “düşük over rezervi” nin olmasını ifade eder. Düşük over (yumurtalık) rezervi ise, hamileliğin elde edilmesi açısından pek olumlu bir etken değildir.

 • 1.2. Histerosalpingografi (İlaçlı rahim filmi)  veya Ofis Histeroskopi

Tüp bebek tedavilerinin uygulamasına geçilmeden önce, tüplerin tıkalı olup olmaması önemli bir bulgu olmadığı halde, rahim içinin düzenli olması önemli sayılan bir etkendir.

Rahim içinde meydana gelen yapışıklıkların veya rahim içinde bulunan poliplerin (endometrial polipler) olması halinde, bu embrio transferi (ET) sonrasında bebeğin içeride yuvalanması bakımından sorun teşkil edip, düşük ile sonuçlanabilir.

 • 1.3. Transvaginal ultrason

Adetin 2. veya 3. günü (bazal dönemde) gerçekleştirilen “bazal ultrason tetkiki” rahim ile yumurtalıkların değerlendirilmesi açısından önemli bir testtir.

Ultrason aracılığı ile yumurtalıklarda bulunan rezerv durumu (“ovarian rezerv”), polikistik over olup olmadığı, kist veya endometriomanın (çikolata kisti) bulunup bulunmadığı incelenir.

Aynı şekilde rahim içerisinde miyom veya polipin bulup bulunmadığı, rahmin hacmi ve anatomik (yapısal) bir sorunu olup olmadığına da ultrason incelemeleri sonucunda belli olmaktadır.

Tüp bebek tedavileri ile kısırlık tedavilerinin yapılması esnasında, daha çok ultrasonlar alt taraftan, yani vajinal yoldan yapılmaktadır.

 • 1.4 HIV, Hbs Ag, Anti-HCV:

Kadında HIV (Aids testi) ile Anti HCV (Hepatit C testi) tedavisi olmayan ve hamileliğin sağlanması halinde, doğumda bebeğe transferi gerçekleşebilen viral hastalıkların bulunup bulunmadığını gösterir.

HbsAg ise Hepatit B taşıyıcılığını ifade ederek, annenin hepatit B taşıyıcısı olması halinde, doğumun tamamlanmasının ardından bebeğe Hepatit B aşısı ve Hepatit B serumu yapılarak bebeğin “B tipi sarılık”tan korunması sağlanır.

 • 1.5 Kan grubu:

Annenin kan grubu negatif babanın pozitif olması ve hamileliğin sağlanması durumunda, bebekte kan uyuşmazlığının meydana gelmesi açısından risk ortaya çıkaracağı için, hamilelikte “Kan Uyuşmazlığı İğnesi (Anti D immunglobulin)” yapılmaktadır.

 • 1.6 Rubella IgG:

Rubella Ig G pozitifliği daha önceden kızamıkçık (rubella) enfeksiyonun geçirilip geçirilmesini gösteren, pozitif bir bulgudur. Rubella Ig G negatif olması halinde, kızamıkçık bakımından anne adayı tehlike içerisindedir ve hamilelik döneminden önce aşılama veya döküntülü hastalıklardan uzak durulması tavsiye edilir.

Kızamıkçık enfeksiyonunun hamilelik dönemi içerisinde geçirilmesi halinde, bebekte ciddi anlamda sakatlıklar meydana getirdiğinden dolayı, tahlil edilmesi gereklidir.

 • 1.7 aPTT, PTT, INR, Protein S ve Protein C:

Kanın pıhtılaşması ile alakalı olan faktörlerdir. Daha çok, pıhtılaşma mekanizması bozukluklarının olması durumunda, (“trombofili hastalığı”) hamileliklerin düşük ile sonuçlanma ihtimali mevcuttur. Trombofilide aPTT, INR ve PTT gibi faktörler ile beraber, Protein S, Protein C değerleri düşmektedir.

 • 1.8 Tam kan sayımı (hemogram):

Her hangi bir kansızlık veya kanda trombositler ile alakalı bir sorunun bulunup bulunmadığının incelenmesi için, tam kan sayımı (“hemogram testi”) yapılması gerekmektedir.

tup bebek tedavisinden önce yapılan testler 1
2 ) Tüp bebek tedavisinden önce, erkeklere yapılması gereken laboratuvar testleri nelerdir?

 • 2.1 Semen analizi (Spermiogram)

Erkeklerde tüp bebek (ivf) tedavileri yapılmadan önce, sperm testinin yapılması önemli bir koşuldur. Semen analizi testinin dışında, yapılması gereken diğer laboratuvar testleri ise ihtiyaç duyulması halinde yapılmaktadır. Bunlar ise,

 • 2.2 HIV, Hbs Ag, Anti-HCV
 • 2.3 Kan grubu
 • 2.4 İhtiyaç duyulması halinde, FSH, LH, T-Testosteron, PRL

Kadınlardaki gibi FSH hormonu normalden daha yüksek olması halinde, bu durum kadınlardaki duruma benzer bir şekilde “düşük testis rezervi” ni ifade etmektedir.

 • 2.5 İhtiyaç duyulması halinde yapılması gereken ürolojik muayene

Genel olarak sperm testinden düşük sonuç çıkan erkeklerde, bulunmakta olan “varikosel” durumunu araştırmak amacı ile ürolojik muayenenin yapılması gerekmektedir. Ürolojik değerlendirmeler, kısırlık tedavileri ile alakalı olarak uzman bir ürolog tarafından gerçekleştirlmektedir.

 • 2.6 İhtiyaç duyulması halinde Genetik inceleme (Kromozom analizi)

“Azospermi” olarak ifade edilen, semen içerisinde herhangi bir sperme rastlanmaması durumlarında, erkeklerde genetik araştırmaların yapılmasında yarar bulunur.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar