Tüp Bebek Tedavisinden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Paylaş:

1 ) Tüp bebek tedavisine hazırlık süreci

Tüp bebek tedavisinin yapılmadan önce, yapılması gereken ilk şey, sigara kullanımının tedaviye başlanmadan en az 2 ay önceden bırakmaktır. Bunun dışında, tedaviye hazırlık evresi olarak Folik asit içeren multivitamin hap veya besinler ile takviye yapılmasında da, yarar sağlanır. Tedavide asıl hedeflenen şey sağlıklı bir hamileliğin sağlanması olduğundan, ilk olarak anne adayının hamilelik dönemi için hazırlanması gerekir. Tedavi için ihtiyaç duyulan tahliller yapıldıktan sonra, bir problem ile karşılaşılması halinde, öncelikle sorunun giderilmesi, gerekiyor ise tedavi edilmesi gerekmektedir.

 Hamilelik elde edilmeden önce, kadın bağışık olmaması durumunda, aşılanma yapılması ve daha sonrasında uygun zamanın ardından tedavi sürecine başlanması önemlidir.

Tüp bebek tedavisi boyunca, düzenli ve stresten uzak bir yaşam sürülmesi gereklidir. Aynı zamanda, sağlıklı beslenme kurallarına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

2 ) Tüp bebek tedavisi uygulanmaya başlamadan önce, gerekli olan test ve tetkiklerin yapılması

Doktorların uyguladığı muayenelerin doğrultusunda, eşler için uygun olan tedavinin uygulanabilmesi ve bu tedavi evresinde eşlere en uygun olacan ilaç ve vitamin takviyelerinin kullanılabilmesi amacı ile muhakkak yapılması gereken tahliller yaptırılarak, doğru tanının konulması bir hayli önemlidir.

Yinelenen düşükler ile tekrarlanan başarısız tüp bebek uygulamaları veya ailede genetik kalıtımsal sağlık sorunları mevcut olan hastalar için, farklı test ve tahlillerin yapılması gerekli olur. Her hastanın kendi mevcut olan kısırlık geçmişi göz önünde bulundurularak, yapılması gereken tedavinin planı belirlenmelidir.

3 ) Vitamin takviyeleri

Hamilelik planlandığı zaman, tedavi evresine geçilmeden önce, vücudunuzun hamilelik dönemine daha rahat bir şekilde adapte olabilmesi için ve bebeğinizin devam eden gelişim sürecinin en iyi şekilde gerçekleşmesi için, ihtiyaç duyulan çeşitli vitamin ve minerallerin kullanımı, ciddi önem taşımaktadır. Hamilelik elde edildiği zaman ise, folik asit ve B vitaminlerinin değeri de daha çok artar. İçerisinde Elevit veya Pregnacare bulunan vitaminleri veya herhangi bir hamilelik multivitamini destek olarak kullanılması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, kendi yumurtaları ile hamile olmayı isteyen anne adaylarına, tüp bebek tedavisi uygulanmadan hemen önce, yumurta toplama evresine geçilene kadar, gün içerisinde 500 mg’lık C vitamini almaları tavsiye edilmektedir. Diğer hasta gruplarında, daha farklı takviyelere doktorlar ihtiyaç duyabilmektedir.

tup bebek (2)

4 ) Stres yönetimi

Tüp bebek uygulamasına başlanmadan öncesinde ve sonrasında, belirli bir dönem için, stresten uzak durarak pozitif düşünce ile yaşamak, tüp bebek tedavisinde başarı sağlanması açısından önemli bir etkendir. Bu dönem içerisinde, yoga, meditasyon, spor veya sizi mutlu edecek ve stresten uzak durmanıza destek verecek her şeyi, hayatınızın içerisine sokmanızı öneriyoruz.

5 ) Beslenme düzenine dikkat etme

Yalnızca tüp bebek tedavisi çalışmalarında değil, genel olarak sağlığınız açısından her zaman beslenme düzeninize dikkat etmenizde fayda vardır. Daha çok hamilelik düşünülmesi ile, tüp bebek tedavilerini uygulamadan önce, dikkatli edilmesi gereken çeşitli huşular vardır;

Alkol ve sigaranın kullanılması durumunda, hem yumurta, hem de sperm kalitesini olumsuz açıdan etkilemektedir. Günlük hayatımızda az ve ölçülü bir şekilde tüketilmesi gereken alkol ile sigara, tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce minimum seviyede azaltılmalı ve mümkünse hiç kullanılmamalıdır.

Genellikle kadının günlük beslenme alışkanlığı, tüp bebek tedavisinde başarılı bir sonucun sağlanmasını etkileyebilecek bir faktördür. Kadının vücudunda mevcut olan pH dengesi, hem spermin vücuda kabul edilmesi açısından, hem de embriyonun endometriyum’a tutunması açısından, bilinen en önemli faktörlerden birisidir. Bu sebepten dolayı, en fazla da embriyo transfer dönemi öncesinde, kadının çok asitli yiyecek ve içeceklerden mümkün oldukça uzak durmasında fayda vardır.

En çok ‘alkali’ veya ‘baz’ gıdalar tercih edilmelidir. Alkali beslenme, daha çok taze sebze ile meyve tüketimi ve az oranda et çeşitlerini barındıran bir diyet türüdür. Karbonhidrat ürünleri (beyaz undan yapılmış hamur işleri, makarna, pilav, tatlı ve tuzlu pasta çeşitleri) ile zeytinyağı ve fındık yağı haricinde ki yağların hepsi, beslenme listenizden çıkarılarak, zeytinyağı ile fındık yağı da yalnızca ölçülü oranda tüketilmelidir.

tup bebek (3)

6 ) Yumurta toplama adımından önce anne adayına uygulanacak olanlar

Çatlatma iğnesi, yumurta toplama döneminden, yaklaşık 1 gün öncesinden yapılması gerekir. Genel olarak yumurta toplama işlemini adet döneminin 15. gününde yapılması için, çatlatma iğnesi adet döngüsünün 13. gününün akşamında yapılmaktadır. Net bir şekilde çatlatma iğnesinin hangi gün ve hangi saat içerisinde uygulanacağına karar verilebilmesi için, en son uygulanacak olan ultrason tahlilinin neticesine bakarak inceleme yapmak gerekir.

Yumurta toplama işlemi için, hastaneye aç karnına gitmeni gerekmektedir. Çünkü yumurta toplama işlemi yapılacağı zaman, anne adayına hafif dozda bir anestezi yapılmaktadır. Yumurta toplama işlemi esnasında ve toplama işlemi bittikten sonra, görülebilecek bulantı ve kusmayı engellemek amacı ile hastaneye aç karnına gidilmesi önerilmektedir.

7 ) Düzenli olarak su içmeye dikkat edin

Su, bütün canlılar için hayati önem taşıdığından dolayı, tüp bebek tedavisine başlamadan önce ve tedavi dönemi boyunca, gün içerisinde en az 2 litre su içmeye dikkat edin.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar