Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi Gerekli mi?

Paylaş:

 

tüp bebek tedavisindne önce rahim filmi gerekli midir

Histerosalpingografi (HSG) yani rahim filmi, rahim içinin görüntülenmesidir. Rahim içinde bulunan kanalların işlevsel ve yapısal özellikleri rahim filmi ile değerlendirilir. Kısırlık araştırmasında oldukça gerekli bir tetkiktir. Bununla beraber rahim ağzına ya da rahme uygulanan kürtaj gibi cerrahi işlemlerden sonra, adet kanamalarının kesilmesine yol açan rahim tıkanıklarını ya da rahimde bulunan  yapışıklıklar, tekrarlayan düşük sebepleri, rahimde mevcut olan anomaliler gibi faktörler tespit edilebilmektedir.

Rahim filmi ne zaman çekilir?

Rahim filmi çekilmeden önce hastaya oldukça ayrıntılı bir jinekolojik muayene yapılmalıdır. Bu muayenede aktif bir enfeksiyon tespit edilirse, enfeksiyon tedavisinden sonra rahim filmi çekilmelidir. Rahim filmi, adet kanamasının bitmesinden hemen sonra uygulanmaktadır.  Bu sayede adet kanaması, rahim içinden tüplere ve bu alandan karın boşluğuna dolması engellenir. Bununla beraber gebelik şüphesi olmayan en uygun dönem, adetin bitiminden sonraki dönemdir. Bu sebeple de rahim filmi adet bitimini takiben 2. Ya da 3. Gün uygulanır.

Rahim filmi nasıl çekilir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ya da Radyoloji Uzmanı tarafından uygulanan rahim filmi, hasta jinekolojik  muayene pozisyonundayken çekilir. Rahim ağzını görüntülemek için vajinaya gerekli aletler yerleştirilir. Ardından rahme kanül denilen bir alet uygulanır. Kanül ucundaki enjektörden basınç uygulanır. Bu basınçla beraber ilaçlı bir madde verilir. Bu madde; röntgen filminde bulunan alanlarda ışını geçirmez. Bu sayede beyaz bir görünüm sağlar. Sıvının verilmesi sırasında, röntgen filmi çekilir. Bu sayede rahmin iç yapısı, kanalların durumu ve anomali mevcudiyeti tespit edilir.

Rahim filmi çekilmesi ağrılı bir işlem midir?

Rahim filmi ağrılı bir işlem değildir. HSG yani rahim filmi çekilirken kadın biraz rahatsızlık duyabilir. Bu rahatsızlığın sebebi gerilme hissidir. Ancak büyük ağrılar ya da acılar söz konusu değildir. Genel anestezi uygulanmamaktadır. Ancak şayet hasta sakin kalamıyor ve acı eşiği düşük ise lokal anestezi uygulanabilir ancak gerekli değildir. İşlemden önce uygulanan ağrı kesiciler genellikle yeterli olmaktadır.  HSG sayesinde doğal yollardan gebe kalma şansı artar. Çünkü rahim filmi sırasında uygulanan ilaçla sayesinde basit tıkanıklıklar açılmaktadır. Bununla beraber kısırlığa yol açan mikrobik maddeler, rahim filmi sırasında uygulanan ilaçlar sayesinde tedavi edilebilir.

Tüp bebek tedavisinden önce rahim filmi çekilir mi?

Tüp bebek tedavisinden önce rahim filmi çekilmesi önemlidir. Rahim filmi sayesinde sorunlar tespit edilebilir ve kısırlık tedavi yöntemleri doğru ve sağlıklı şekilde planlanabilir. Hastalık ya da sorunlara bağlı olarak tedavi sağlanabilir. Şayet kadın 1 sene önce rahim filmi çektirmiş ise, yenisinin çekilmesine gerek yoktur. Ancak rahim filminin üzerinden 3 ya da 5 sene geçmiş ise yeni bir rahim filmi çektirmek gerekebilir.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar