Tüp Bebek Tedavisinin Gelişimi

Paylaş:

Bebek sahibi olmak için vücutta mükemmel bir mekanizmanın bulunması gerekmektedir. Gebe kalmak birçok adımı olan bir işlemin sonucudur. Bu adımlardan herhangi birinde bir sorun varsa bu durum çiftlerin anne-baba olmasına mani olabilir. Günümüzde pek çok çift infertilite yani kısırlık sebebiyle anne-baba olamamaktadır. Yapılan teşhis ve tedavilerin sonuç vermemesi durumunda hastalar zaman kaybetmeden tüp bebek işlemine yönlendirilir. Tüp bebek ( infertilite), nedeniyle bebek sahibi olamayan çiftler için devrimci bir tedavi yöntemidir. Türkiye’de tüp bebek başarı oranları %10’lardan, %50’lere kadar yükselmiştir.

İlk tüp bebek

İlk tüp bebek tecrübesi tek yumurtayla gerçekleştirilmiştir. İlerleyen zamanlarda hastaların muvaffak olamama yönünde ki korkuları nedeniyle, risk almamak adına,tüp bebek yöntemi de değişim göstermiştir. Tek yumurta ile gebelik ihtimalinin düşük olabileceği düşüncesi ile hastaya yoğun bir şekilde ilaç verilip, daha fazla embriyo yapmak için yumurta sayısı arttırılıp, tüp bebek yöntemi ile bunlar anneye nakil edilerek bebek oluşum şansı artırılmak istenilmiştir.

İlaçsız tüp bebek yöntemi

Günümüzde ilaç tedavisinin bu denli yoğun oluşunun hasta ve embriyoya zarar verip vermediği hususunda fikir ayrılıkları vardır. Yapılan araştırmalar gösterdi ki, çok sayıda yapılan embriyonun hemen hemen yarısının genetik olarak bozuk olduğu ve bunda ilacın etkisi bulunduğu düşünülmektedir. İlacın dozu düşürüldüğü vakit daha az fakat daha kaliteli embriyo elde edildiği anlaşılmıştır. Yoğun ilaç kullanımı, bazı zamanlarda hastayı yoğun bakıma alınmasına sebep olacak kadar, ciddi problemlere sürüklemektedir. Bu sebeple tüp bebek tedavisinde ne kadar az ilaç o kadar sağlıklı embriyo düşüncesi ile hareket edilmeye başlandı.

İlaçların yan etkileri anlaşıldıktan sonra Mini İVF ( mini tüp bebek) uygulaması ortaya çıkmıştır. Bu yöntemde cüzi dozda ilaç kullanılarak daha az sayıda fakat daha kaliteli yumurta üretmek esas alınmıştır. Bu yöntem ile yumurta alımı, yumurta ve spermin laboratuvarda döllenmesi ve embriyo transferi boyunca izlenmesi onaylandı. Standart tüp bebek uygulamasından farkı, ne yumurta üretmek nede yumurtaları uyarmak için yüksek dozda ilaç kullanılmamasıdır.

Geliştirilen bu yumurtalar toplandıktan sonra yine mikroenjeksiyon tekniği tatbik edilerek döllenme temin edilir. Döllenme neticesinde ortaya çıkan embriyoların tutunma ihtimalinin daha fazla olduğu farz edilerek hastaya nakil edilir. Esasında uygulamada değişik olan şey yumurta geliştirme metodudur. Ayrıca bu metot ile alışılmış tüp bebek uygulamasının tersine ilerlemiş yaştaki vakalarda daha iyi sonuçlar elde edilmektedir.

Mini tüp bebek

Mini tüp bebek yönteminde standart tüp bebek yöntemine göre gebelik şansı daha düşüktür. Tek yumurta döllendirildiği için tutmama riski daha yüksektir. Bu da zaman içinde daha büyük maliyetlere neden olabilir. Ayrıca standart tüp bebek yöntemiyle transfer edilmeyen embriyolar dondurulabilirken bu işlemde tek bir yumurta olduğu için bu mümkün değildir. Mini tüp bebek yöntemi ile daha sağlıklı embriyolar üretilmiş olmasına rağmen gebelikte başarı şansı klasik tüp bebeğin %50 ye varan başarı şansı yanında %10’larda kalmaktadır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar