Tüp Bebek ve Normal Gebelik Arasındaki Farklar

Paylaş:

tup-bebek-ve-normal-gebelik

Tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurta hücreleri labarotuvar ortamında birleştirilir ve döllendirilir. Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla çeşitli sebeplerden ötürü gebe kalamamış olan çiftlere uygulanan bir yardımcı üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisi ile günümüzde %80’e yakın kısırlık sorunu çözülebilmektedir. Oldukça başarılı bir yöntemdir. Yalnızca kısırlık sorunu olanlar için değil, cinsel ilişkide bulunamayan kişilere de tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi çeşitli aşamalardan oluşan bir yöntemdir. Bu yöntemde yumurtaların geliştirilmesi için ilaç tedavisine başlanır, yeterli olgunluğa erişen yumurtalar toplanır. Ardından yumurta ve sperm hücreleri laboratuvar ortamında birleştirilir. Sonunda da embriyolar anne adayının rahmine transfer edilir. Bu aşamalarda anne adayı hastanede kalmaz. Muayene ve tedavilerini olduktan sonra evine dönebilir. Bu aşamalar sırasında yumurtaların gelişimi takip edilir, kadın ultrasona girer ve kan tahlili yapılır. Ancak bu işlemler kısa sürer. Bu sayede hastanın günlük hayatı sekteye uğramaz.

Tüp bebek tedavisi bir sene boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunan ancak hamilelik sağlayamayan çiftlere uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyan çiftler, gebe kaldıktan sonra normal gebeliklerden hiçbir farkı yoktur.

Tüp bebek ve normal gebelikler arasındaki farklar nelerdir?

Anne ve baba adayların çocuk sahibi olabilmesi için üreme yetilerinde herhangi bir sorun olmaması gerekmektedir. Kadının tüplerinin açık olması, yumurta rezervlerinin yeterli olması, adet döngüsünün düzenli olması gerekmektedir. Bunun dışında gebelik gerçekleştikten sonra embriyonun yerleşmesi için sağlıklı bir rahmin olması gerekmektedir.
Bunun dışında erkeğin yeterli sperminin olması gerekmektedir.

Tüm bu koşullar bir arada olur ise, gebelik gerçekleşebilir. Şayet gebelik gerçekleşmez ise gerekli faktörlerde bir sorun ya da eksiklik var demektir. Bu sebeple de mutlaka bir uzman görüşüne ihtiyaç vardır.

İlk olarak sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Ardından da uygun bir tedavi yöntemine başlanmalıdır. Gebelik oluştuktan sonra normal gebelikler ve tüp bebek gebeliği arasında herhangi bir sorun kalmayacaktır.
Tüp bebek tedavisinde embriyo laboratuvar ortamında oluşturulmakta ve ardından anne adayının rahmine transfer edilmektedir. Normal gebelikte ise bu aşamalar kendiliğinden olur. Bunun dışında herhangi bir fark söz konusu değildir.

Tüp bebek tedavi sonucunda doğmuş bir bebek ve normal doğmuş bebeklerin farkı nedir?

Tüp bebek tedavisi aşamasında yumurtalıkların uyarılması için kullanılan ilaçlar yalnızca daha fazla sayıda yumurta elde etmek ve gebelik şansını arttırmak için kullanılmaktadır.

Bundan sonra ise olgunlaşan yumurtalar toplanır ve anne adayının rahmine döllenmiş olan yumurta transfer edilir.
Tüp bebek tedavisi ile dünyaya gelen bebekler, en kaliteli sperm ve yumurtadan tercih edilir. Bu sebeple bazı tıp insanları tüp bebekle dünyaya gelen bebeklerin normal gebeliklerden daha sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Bunun dışında herhangi bir fark yoktur.

Tüp bebek tedavisi yöntemiyle doğacak olan bebeklerde bundan sonraki aşamalarda, normal gebeliklerin sürecinden geçerek doğan bebekler gibi aynı süreçlerden geçip doğarlar. Bu yüzden her iki yöntemle doğmuş olan bebekler arasında herhangi bir fark yoktur.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar