Tüp Bebek Zor Bir Tedavi mi?

Paylaş:

 

Tüp bebek uygulaması günümüzde acısız ve kolay bir şekilde uygulanmaktadır. Tedavinin yumurta toplama aşamasının hastaların acı duyduğu tek aşama olduğu söylenebilir. Ancak geçmişte bu aşamada duyulan acının önlenmesi için, günümüzde lokal ya da genel anestezi uygulamaları yapıldığından tüp bebek tedavisi artık acısız bir şekilde tamamlanmaktadır. Tüp bebek tedavisinin amacı hastalarda gebelik oluşturulmasının yanında, eve giderken sağlıklı bir bebekle gitmelerini sağlamaktır. Tedavinin kolay olduğunu belirtsek te, çiftler açısından zahmetli ve stresli bir süreç olduğunu belirtmek gerekir. Tedavinin başarılı bir şekilde tamamlanması için hastaların bazı fedakârlıklarda bulunması gerekir.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Tedaviyi olmaya karar veren çiftlerin zamanlarını buna göre ayarlaması gerekir. Başarıya ulaşabilmek için, negatif olaylardan ziyade pozitif tarafları ele almak gerekir. Başarı olasılığının yükseltilmesi için doktorunuzla sürekli işbirliği halinde olmanız gerekir. Kadınların gebe kalma olasılığını azaltacak, erkeklerde sperm sayısını ve hareketliliğini azaltacak olan sigara kullanma alışkanlığını terk edilmesi gerekir. Kadınların tedavi devam ettiği sürece sigara içmemesi gerekir. Alkol kullanma alışkanlığı da bu önemde değerlendirilmelidir. Yine gebe kalma olasılığını düşürebilecek kafeinli içeceklerin azaltılması gerekir. Çiftlerin genel sağlık durumuyla ilgili sürekli olarak kullanmak zorunda olduğu ilaçlarıyla ilgili bilgileri doktoruna aktarması gerekir. Bu tedavi sırasında yapılan tetkiklerin ve kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Tüp bebek tedavisine başlamak isteyen çiftlerin buna zihinsel ve fiziksel açıdan hazır olması son derece önemlidir. Tedavinin başlangıcında endişe duyulması, stres yaşanması ve başarı elde edilmesi konusunda bazı belirsizlikler olabilir. Bu dönemde psikolojik olarak destek alınması son derece faydalı bir uygulama olacaktır. Tedavi olacağınız tüp bebek merkezi sizleri bu konuda yönlendirecek, tedavinin başarıyla tamamlanması için gereken çalışmaları yapacaktır. Sizlerde tedaviye olumlu bakmayı öğrenerek, buna yardımcı olmalısınız.

Tüp bebek tedavisinde sağlanan başarı oranı nedir?

Tüp bebek tedavisi uygulanan çiftlerdeki başarı oranını belirleyen en önemli unsurun kadının tedavi sırasında kaç yaşında olduğu ile ilgilidir. Tüp bebek tedavisini uygulayacak olan doktorun, tedavi uygulanan kadının 35 yaşın altında olmasını tercih eder. Bu şartlar sağlandığında tüp bebekte gebe kalma başarısı % 60 oranında belirlenmektedir. Kadının yaşının daha fazla olması halinde, bu oranda düşüş gözlenmektedir. Kadının 45 yaşında olması halinde, tüp bebek tedavisi sayesinde gebe kalma olasılığı % 5 oranına kadar iner. Genel olarak tüp bebek tedavisindeki başarı oranı % 40 kadar kabul edilir. Tedavide başarı oranını belirleyen kadının yaşı dışında olan başka etkenlerde vardır. Bu etkenler arasında erkek hastanın spermlerinin normal seviyede ve spermlerin kaliteli olup olmaması, rahimde herhangi bir sorunun bulunup bulunmaması, kadının yumurta rezervi ve yeterli kalitede olup olmaması gibi faktörler sayılabilir. Çiftlerde erkeklerin yaşının ilerlemesi, kadınlarda olduğu gibi üreme açısından fazla sıkıntı yaratmaz. Erkek hasta 80 yaşında olsa bile, bebek sahibi olabilecek sperm sayısına sahip olabilir.

Tüp bebek tedavisi ne zaman uygulanmalıdır?

En az bir yıl süreyle düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye girilmesine rağmen çiftlerde gebelik meydana gelmezse, çiftler önce İnfertilite yani kısırlık alanında bir uzmana danışmalıdır.Bu aşamada tetkiklere erkeğe uygulanacak sperm tahlili ile başlanmaktadır. Bu basit yöntem sayesinde erkeğin sperm sayısı ve sperm kalitesi belirlenir. Kadında adet düzeni sorgulanıp, ultrasonlabakılarak yumurta rezervi ve rahmin durumuna bakılır. Gerekiyorsa hormon analizleri yapılarak, rahim filmi çekilmektedir. Bu tetkiklerin sonunda çiftin hangi yöntemler sayesinde gebelik elde edebileceği ve bunların sonunda bebek sahibi olacağı kolayca belirlenebilir.

Tüp bebek tedavisi ne kadar sürmektedir?

Çiftlere uygulanan tedavi süreci yaklaşık olarak 15 gün devam eder. Bu sürenin içinde erkeğin sperm verme süresi sadece 10 dakikadır. Kadınların tedavi süresi ise 10 gün devam eder. Bu sürenin uzun olmasının nedeni kadının takip edilmesiyle geçtiği içindir. Kadına uygun ilaçlar verilerek, ay içinde verebileceği en fazla sayıda yumurtanın elde edilmesine çalışılmaktadır. Bu tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyebilecek önemli bir unsurdur. Yumurtaların istenen olgunluğa erişmesiyle birlikte toplanması ve 4-6 saat içinde erkekten alınmış olan spermlerle döllenmesi gerekir. Bu aşamada yumurtaların döllenme sayısına göre 2-5 gün içinde kadına embriyo transferi yapılır. Bu uygulamaların yapıldığı sürenin toplamı 15 gün kadardır. Bu sürenin başlamasıyla birlikte yani çiftler tarafından tüp bebek kararının alınmasıyla beraber çiftlerin kontrol altına alınması sağlanır. Kadının başlangıçta normal gebeliklerde olduğu gibi folik asit almasının sağlanması, çiftlerin düzenli beslenmesi üzerine çalışmalar yapılır. Eğer eşlerde başka sağlık sorunları varsa, bunlara uygun tedaviler uygulanır. Yani çiftlerin tüp bebek tedavisine hazırlanması için fiziki ve psikolojik olarak her türlü hazırlık yapılır.

Tüp bebek tedavisinde hastalar için risk var mıdır?

Tüp bebek tedavisi olmaya karar veren çiftlerin tedavi sırasındaki aşamalarda olumsuz bir sorun geliştiğinde, uygulanan tedavi hemen kesilir. Tedavinin başlangıç aşamasında yani yumurta toplama aşamasında nadiren karın içinde yaralanmaları meydana gelebilir. Bu durumda vücutta enfeksiyon gelişmesi görülebilir. Ayrıca tüp bebek tedavisinde risk olarak kabul edilen, birden fazla embriyo nedeniyle çoğul gebelik meydana gelmesi halinde erken doğum, yüksek kan basıncı ve kanama gibi yan etkiler oluşabileceğinden önlem alınması gerekir. Bu durum anne adayı ve bebeği riske girmesine neden olabilir. Bu etkenlerden başka yumurtalıkların aşırı uyarılmasına bağlı farklı etkilerde sorunlar meydana getirebilir. Bunların içinde karında şişkinlik, mide bulantıları ve kusma olması, karında ağrılar oluşması, idrar yaparken zorlanma, nefes darlığı gelişmesi gibi olumsuzluklar olabilir.

Tüp bebek tedavisinde çoğul gebeliklerin önlenmesi için ne yapılır?

Tedavi sırasında çoğul gebelikleri önlemek için, günümüzde tedaviden önce ve tedavisi sırasında önlemler alınmaktadır. Yumurta geliştiren tedavilerin yapıldığı ovulasyon indüksiyonu tedavilerinde hastanın yaşı, âdetin 3. günü yumurtalıklarda olan yumurta sayısı, daha önce yapılan tedavilerde gelişme gösteren yumurtaların sayısı, hastalarda yumurtanın çatlama zamanında 3 ya da daha fazla yumurtanın gelişmesi izlendiğinde çoğul gebelikler için gereken önlem alınmalıdır. Bu aşamadan itibaren alınan önlemler tüp bebek uygulamalarını kapsar. Burada alınan önlemler arasında transfer edilecek embriyoların sayısının azaltılması, blastosistlerin 5. günde embriyo transferi yapılması, yumurta geliştirme sürecinde daha az ilaç kullanılması, uygun tedavi yöntemlerinin seçilmesi, dondurulmuş embriyo siklus sayısının arttırılması gibi çalışmalar sayılabilir.

Tüp bebek tedavisi sorunlar yüzünden sona erdirilirse, nasıl hareket edilmelidir?

Tüp bebek tedavisine başlayan çiftlerin en büyük arzusu bebek sahibi olmaktır. Fakat değişik etkenler sonucunda başarısız tüp bebek denemesi yaşanması durumunda, çiftler için son derece üzücü bir gelişme yaşanır. Bu tedavi çiftleri hem manevi, hem de maddi açıdan zorlayıcı bir durumdur. Fakat yine de yaşanan bu başarısızlığın ardından, çiftlerin ümitsizliğe kapılmadan bunu nasıl aşabileceklerini düşünmeleri gerekir. Yapılacak ilk uygulamadan sonra başarısız olunması, bundan sonra yapılacak olan denemelerinde başarısız olacağını belirlemez. Çünkü çiftlere uygulanan ilk dört denemedeki başarı şansı birbirine eşittir. Çiftlerin tüp bebek tedavisine başladıkları zaman, başarı şanslarının % 60 olduğunu kabul etmesi gerekir. Bu bakış açısı, uygulanan tedaviden sonra yaşanan başarısızlıkları doğru değerlendirmelerini sağlar.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar