Tüp Bebekte Başarısızlık Nedenleri

Paylaş:

basarisiz-tup-bebek

Tüp bebek tedavisi tedaviye başlayan çiftler için stres dolu bir süreçtir. Sürekli başarısız olunan denemelerde başarısızlık nedenleri teknolojik imkanların kullanılarak detaylı araştırılması ve bulunması yine tedavinin teknolojik imkanlar ile uygulanması gerekir.

Klasik tüp bebek uygulamalarına rağmen üç denemede iyi embriyoya rağmen gebelik sağlanamamış ise bu duruma tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları adı verilir.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının nedenleri nelerdir?

Üreme organı yapısı oldukça karmaşık bir yapıdır. Bu nedenle başarısızlığın nereden ve neden kaynaklandığı iyice araştırılmalıdır. Başarısızlık yaşayan çiftler yeni bir tedaviye geçilmeden önce daha ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir.

Aşağıdaki videoda tüp bebek tedavisinin olası başarısızlık nedenleri hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Birincil nedenler:

Transfer edilen embriyonun genetik yapısı bozulmuş, hastaya uygulanan tedavi protokolinün hasta için uygun olmaması, embriyonun geliştirildiği laboratuvar ortamının tam donanımlı olmaması ve embriyonun dış kısmındaki tabakanın kalınlaşması nedeniyle embriyoya ait problemlerden dolayı tüp bebek denemesi başarısızlık ile sonuçlanabilir.

İkincil nedenler:

Kısırlığa neden olan rahim yapısındaki bozukluklar, miyom, polip, enfeksiyona bağlı gelişen rahim hastalıkları ve kürtaj, daha önce geçirilmiş cerrahi işlemlerden dolayı oluşan yapışıklıklar, embriyo transferini olumsuz etkileyen pıhtılaşma fonksiyonları embriyonun tutunmasını engelleyerek tüp bebek denemelerinin başarısızlık ile sonuçlanmasına yol açar.

Üçüncül nedenler:

Kısırlık sorunu yaşayan kadınların çoğunluğunda görülen çikolata kistleri, tüplerde oluşan enfeksiyon hastalıkları ve karın iç bölgesinde oluşan yapışıklıklardan dolayı da tüp bebek tedavisi başarısızlık ile sonuçlanabilir. Tüplerin tıkanması ve şişmesi durumunda (hidrosalpenks) tedaviye başlamadan önce mutlaka sorun giderilmelidir.

Tekrarlayan başarısızlıklar karşısında neler yapılmalıdır?

İlk olarak sorunun kaynağını öğrenmek ve sorunu çözmek için çiftler detaylı bir şekilde inceleme altına alınmalıdır. Çiftlerde gebeliği engelleyen ve Tüp bebek denemelerinde başarısızlığa neden olabilecek sistematik ve genetik incelemeler yapılmalıdır. Bu araştırmalarda genellikle kromozom tetkikleri, genetik olarak oluşan pıhtılaşmalar ve immunolojik incelemeler yapılmalıdır. İncelemeler sonunda çiftlerde kromozom problem saptanmış ise transfer edilecek embriyolara transfere başlamadan önce preimplantasyon genetik tarama testlerinin yapılması gerekir. Bu tarama ile amaç kaliteli embriyoları belirlenmesi ve seçilmesidir. Seçilen embriyoların transferi ile gebelikte başarı sağlanabilmektedir.

Rahim içinde oluşan fonksiyon bozukluklarının daha önce belirlenebilmesi histeroskopi ve laporoskopi yöntemleri ile mümkün. Ayrıca bu yöntemler ile tedavi yapılması da sağlanabilmektedir. Ama ilk olarak embriyo gelişiminin sağlanacağı uygun ortamın hazırlanması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan tüp bebek tedavileri ile gebelik sağlanamamaktadır.

Stresi yenmek amacı ile psikolojik destek almak şart 

Tüp bebek tedavisine başlayan çiftler stres ile mücadele içinde olur. Çünkü tüp bebek başlı başına stres içeren bir tedavi yöntemidir. Özellikle tekrarlayan başarısızlıklarda çiftler hayal kırıklığı ve umutsuzluk yaşar. Bu sorunları çözmek için gebeliği engelleyen problemlerin araştırılmasının yanı sıra çiftlere neler yaşayabilecekleri ve gebelik oranları abartılmadan anlatılmalıdır. Tüp bebek başarısızlıklarında en çok anne adayı yıpranır ve olumsuzluğa kapılır. Bu nedenle eşlerin hoşgörülü olması gerekir. Ayrıca anne adayının psikolojik destek alması da tedavi şansını olumlu yönde etkiler.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar