Tüp Bebek’te Dış Gebelik Riski

Paylaş:

 Tüp bebek tedavisi sırasında embriyonun transfer edilmesinden sonra ki 12. Gün kanda gebelik testi yapılır. Kanda yapılan gebeliklerin devamında yapılan ultrason muayenelerinde gebelik tespit edilemez. Ancak ultrasonda tespit edilemeyen gebelik normaldir. Bu aşamada bebek daha çok küçüktür.

Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için kanda yapılan gebelik testinden 15 gün sonra ultrason muayenesi yapılmalıdır. Ultrason muayenesi ile gebelik kesesi izlenir. Transfer edilen embriyolardan 15 gün sonra ultrason muayenesinde dış gebelik olup olmadığı belli olur. Bu açıdan ultrason oldukça önemlidir. Ultrason ile beraber kan testleri de devamlılığını sürdürür. Ultrason ve kan testlerinde dış gebelik teşhis edilir ise uygun tedavi yöntemleri yapılmaya başlanır.

Dış gebelikler kasıklarda ağrı ile belirti verir. Fakat tüp bebek uygulamalarında henüz belirtiler baş göstermeden kan testi ve ultrason muayeneleri takibinde dış gebelik belli olur. Tüp bebekte genelde dış gebelik belirtisi ilerleyen zamanlarda kendini belli eder.

Aşağıdaki videoda dış gebelik ile ilgili bilgi verilmektedir

Tüp bebek tedavilerinde dış gebelik riski ne oranlardadır?

Normal şartlarda dış gebelik % 1 ihtimallerde seyreder. Ancak tüp bebek tedavilerinde dış gebelik riski biraz daha artış göstermektedir. Tüp bebek tedavilerinde dış gebeliğin artış göstermesi genellikle kadının tüplerinde ki hasarlardan dolayı oluşabilmektedir. Çünkü gebelik olması gereken yerde değil de tüplerde konumlanmış olabilir.

Dış GebelikTüp bebekten sonra dış gebelik nasıl tedavi edilir?

Bazı hastalarda sorun kendiliğinden yok olabilir ve takip etmek yeterli olur. Ancak bazı hastalarda ilaç tedavisi ya da ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Dış gebelik ameliyatları daha çok laporoskopi yöntemi ile yapılır. Tüp bebek tedavilerinden dolayı oluşan dış gebelik normal şartlarda gelişen dış gebelikler ile aynıdır.

Dış gebelik olan kişilerde yeniden tüp bebek uygulanabilir mi?

Hastanın birkaç ay dinlenmesi sonrasında tüp bebek yeniden denenebilir. Dış gebelikten dolayı gerçekleşen ameliyatlarda tüplerin alınması gebelik şansını azaltan bir faktör değildir. Yumurtalık kanallarının eksikliği tüp bebek tedavisi için engel değildir.

Hangi hasta gruplarında tüp bebek tedavisinden sonra dış gebelik riski daha fazladır?

  • Daha evvel dış gebelik olan kadınlarda
  • Pelvik iltihap geçirmiş kadınlarda
  • Tüpleri tıkalı ya da hasarlı olan kadınlarda

Heterotopik gebelik nedir?

Hetorotopik gebelik, normal gebeliğin ve dış gebeliğin aynı anda oluşmasına verilen addır. Ancak bu durum ile çok nadir karşılaşılır. Görülme sıklığı 30 bin gebelikte birdir. Ancak tüp bebek uygulamalarında bu oran daha da artmaktadır. Yüz hastadan birin de görülme olasılığı vardır. Genellikle embriyo transferinde fazla sayıda kullanılan embriyolardan dolayı risk artış göstermektedir.

Bu nedenle embriyo sayısı titizlik ile seçilmelidir ve oluşabilecek risklere karşı hasta korunmalıdır.

 

Bir önceki “Kısırlık İncelemeleri” başlıklı yazıda kısırlık tedavisinden önce hangi testlerin yapılması gerektiği anlatılmaktadır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar