Tüp Bebekte Kullanılan Sperm ve Yumurtalar Eşlerin Kendilerine mi Aittir?

Paylaş:

tüp bebek tedavisinde kullanılan yumurta ve sperm

Tüp bebek tedavisinde kullanılan sperm ve yumurtalar eşlerin kendilerine mi aittir?

Tüp bebek tedavisi, anne ve baba adaylarının sperm ve yumurta hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesi ve daha sonra anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemidir. Bu aşamalarda kullanılan yumurta ve sperm hücreleri çiftin kendisine aittir. Bu üreme hücrelerinin karıştırılması gibi bir konu söz konusu değildir.

Tüp bebek tedavisinde resmi olarak evli olan çiftlerden yalnızca anne adayına ait yumurta ve yalnızca baba adayına ait sperm hücresi kullanılmak zorundadır. Elde edilen üreme hücreleri ciddi güvenlik önlemleri ve titizlikle laboratuar ortamına gönderilir. Ardından da döllenme aşaması başlar. Döllenme aşamasından sonra anne ve baba adayına ait üreme hücrelerinden oluşan embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir.

Farklı insanlardan yumurta ya da sperm hücresi alınması, donör sistemi olarak tanımlanır. Yumurta, sperm ya da embriyo bağışı Türkiye’de yasaktır ve uygulanmamaktadır.

Çiftten alınan sperm ve yumurtanın başka çiftlerle karışma riski var mıdır?

Anne ve baba olmak adına tedaviye başvuran çiftlerin güvenliği, her tüp bebek merkezinin önceliğidir. Başarı oranlarından daha önemli bir konu olan güvenlik, her merkezin yasal düzenlemelere göre uyguladığı kurallara sahiptir. Bu sayede çiftlerin embriyo, yumurta ya da sperm hücrelerinin karışması söz konusu değildir. Laboratuar koşulları yüksek güvenlik önlemleri ile yüksek sistem teknolojik düzenlemelere sahiptir.

Özellikle de deneyimli, güvenilir ve başarılı tüp bebek merkezlerinde alınan tedbir ve önlemler sayesinde bu gibi hataların görülme oranı sıfırdır.

Laboratuar koşullarında tanımlanmış güvenli bir akış şeması kullanılır. Baba adayının sperm örneği vermesinden sonra sperm hücrelerinin içerisine konulduğu steril kap, biyolog tarafından laboratuar ortamından özel olarak geliştirilmiş barkot tarayıcı sistem sayesinde anne ve baba adayının kimlik bilgilerinin bulunduğu laboratuara teslim edilmektedir.

Çift kontrol yapılması zorunludur!

Çiftin kimlik bilgileri en az 2 defa titizlikle yapılmaktadır. Teknolojik kontrol sistemlerinin yüksek seviyede tutulması sayesinde, her laboratuar işlemlerinde kimlik kontrolleri en az 2 defa yapılmaktadır. Bu kontroller, yumurta toplama ve embriyo transferi aşamalarında arttırılmaktadır.

Kontroller sırasında hata şansı 0’dır. Kontrollerden sonra onaylı ve bilgisayar destekli imza sistemi altında bilgiler teyit edilir.

Elektronik olarak etiketleme!

Laboratuvar koşullarında muhafaza edilen yumurta ve sperm hücreleri ya da embriyolar, bilgisayar teknolojisi ile desteklenen etiketlerle kayıt altına alınır. Kimlik kontrolleri her gün yapılır. Kayıt altında tutulan bilgiler, kod okuyucular sayesinde herhangi bir hataya yer vermez.

Embriyo kabına kimlik bilgileri kayıt edilmekte

Embriyo transferinden önce çiftin kimlik bilgileri tekrar kontrol edilip onaylanır. Alınan önlem ve sıkı kontrol sayesinde risk oranı 0’dır. Bununla beraber hiçbir tüp bebek merkezinin sperm ya da yumurta hücreleri ile ilgili bu hatayı yapma lüksü, yasal olarak bulunmamaktadır.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar