Tüp Bebekte Luteal Faz Desteği

Paylaş:

baby

Luteal faz nedir?

Luteal faz, embriyo transferi sonrası demektir. Kadınlar, aylık olarak bir adet geliştirirler. Yumurtaların olgunlaşması ve çatlaması akabinde, yumurtalıkta başka hücreler tarafından üretilen “corpus luteum” denilen yapı, hormon salgılar. Bu sayede gebelik sürdürülebilir. Toplum arasında bebeğin eşi olarak bilinen plasenta gelişene kadar, bu hormonlar yumurtalıklar tarafından salgılanır. Şayet “corpus luteum” denilen bu yapının yeterli olmaması durumu mevcut ise gebeliğin düşük ile neticelenme riski vardır. Luteal faz ise, yumurtlama ardından bu hormonların salgılandığı döneme verilen isim olarak tanımlanır.

Doğal siklusta luteal faz

Doğal sikluslar yani ilaçsız tüp bebek yöntemlerindeki luteal fazda, yumurtalıktaki ovulasyon bölgesinde oluşan korpus luteum progesteron ve estradiol gibi steroid hormonları salgılar ve rahimde gebelik için uygun ortamı oluşturur.  Korpus luteum tarafından salgılanan hormonlar, erken dönem gebelikte plasentanın steroid üretimi oluşana dek gebeliğin devam edebilmesi için çalışır. Luteal hormonlarının işlevi gebeliğin 7. haftasında tamamlanır. Bu haftadan sonra gebelik plasenta tarafından ele alınır. Gebeliğin 7. haftasından önce korpus luteumun cerrahi bir müdahale ile alınması sonucunda gebelik düşükle sonuçlanır.

Uyarılmış tüp bebek sikluslarında luteal faz

Yumurtalık uyarılması, korpus luteumun işlevini bozmaktadır. Normalin üzerindeki steroid seviyeleri hipotalamus-hipofiz üzerinde ters bir reaksiyona sebep olur. Bu sebeple direkt olarak LH salgılanmasının durmasına yol açar. Bu sebeple luteal faz kısalır. Bunun dışında özellikle progesteronun ani çekilmesi hasebiyle luteal faz kanar.

Günümüzde tüp bebek tedavi yöntemlerinde GnRH agonistleri ya da antagonistleri kullanılır ve bu şekilde LH salgısının baskılanır. Yumurta toplama aşamasında yumurtayı çevreleyen granulosa hücrelerinin aspire edilir. Bu sebeple de bu sikluslarda luteal faz bozuklukları riski artar. Tüp bebek tedavilerinde luteal destek ilaçları uygulanmasının sebebi de bu endokrin kesintileridir. Yapılan araştırma ve çalışmalar bu ilaçların uyarılmış sikluslarda tüp bebek başarısını oldukça arttırdığını ortaya koymuştur.

Luteal faz destek ne işe yarar?

Tüp bebek tedavilerinde yumurtalıklar uyarılır.

Bu sebeple de corpus luteum işlevleri bozulma gösterir. Bunun sebebi de birden fazla gelişen yumurtaların salgıladığı östrojen hormonunun beyin üzerinde baskılamaya sebep olması ve luteal faz hormonlarında azalmaya yol açmasıdır.

Bundan dolayı birden fazla yumurta geliştirilmiş tedavilerde yumurtaların toplanma aşamasından sonra luteal fazda hormon desteği sağlamak gerekir.

Yeterli hormon seviyesi elde edilemediğinde ise  kanama ve düşük gibi olumsuzluklar meydana gelecektir.

Luteal faz desteği olarak hangi hormonlar kullanılır?

Embriyonun tutunmasına yardımcı olmak adına “progesteron hormonu” içeren ilaçlar uygulanmaktadır. Progesteron içeren ilaçlar:

  • oral olarak,
  • vajinal,
  • rektal ve kas içi enjeksiyonlar olarak kullanım çeşitlerine sahiptir.

Tüp bebek tedavilerinde ise genellikle vajinal olarak ya da kas içine enjekte edilerek kullanılır. Vajinal kullanımlar daha pratik olduğu için daha yaygın olarak tercih edilir.  Kas içi enjeksiyon ile uygulanan progesteron ilaçları ağrılı olabilmektedir.

Luteal faz desteğine başlamak adına en ideal zaman yumurta toplama aşamasından sonradır. Yumurta toplama aşamasından sonra  adaylara kullanması gereken ilaçlar konusunda bilgi vermek gerekir. Luteal faz desteği ismi verilen bu ilaç kullanımı hamilelik şansını doğrudan etkilemektedir.

Luteal faz döneminde vajinal kanama nedir?

Embriyo transferi aşamasının ardından, gebelik testinden önce meydana gelen vajinal kanamalar çiftler için oldukça korkutucu bir durum olarak algılanır.

Çoğunlukla yumurta toplama aşamasından ortalama bir hafta sonra gelişen vajinal kanama tedavinin başarısız olduğunu gösteren bir işaret değildir.

Luteal dönemde hormonal yetmezliğinin kanamaya yol açması gibi bu dönemde meydana gelen embriyonun rahim içi zarına (endometrium) gömülmesi de vajinal kanamaya sebep olabilen faktörlerdendir.

Kimi zaman embriyo transferi aşamasından hemen sonra birkaç gün vajinal kanamalar sürebilmektedir. Bunun sebebi ise hormonal yetersizlik değildir. Genellikle transfer aşamasında rahim ağzında meydana gelen tramvalar ile ilgilidir.

Luteal fazda kanama görülmesi hormonal destek ilaçlarının yeterince kullanılmadığı ya da yeterince yararlanılmadığını gösterir.

Vajinal kanama mevcut olduğunda zaman kaybetmeden doktorunuzla iletişime geçiniz.  Tedavi başarısız oldu, şeklinde düşünüp ilaçlarınızı kendi başınıza bırakmayınız.

Luteal fazda kanama önlenebilir mi?

Luteal faz kanamalarının yaşanmasını engellemenin tek seçeneği, luteal faz destek ilaçlarının doğru şekilde kullanılmasıdır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar