Tüp Bebekte Son Gelişmeler

Paylaş:

Tıpta ve teknolojide olan gelişmeler her tedaviyi olduğu gibi tüp bebek tedavisini de etkilemektedir. Son zamanlardaki baş döndürücü gelişmeler sayesinde tüp bebek tedavisinin uygulama şekli kolaylaşmış, maliyeti ucuzlamış, tedavi süreleri kısalarak daha rahat hale dönmüştür. Bu yazıda uygulamadaki son gelişmeleri ve son gelişmelerin başarıyı nası etkilediğini açıklamaya çalışacağız.

Paternal lenfosit aşısı:

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen ilerlemeler ile tekrarlayan başarısız tüp bebek denemeleri sırasında bağışıklık sistemindeki bozuklukların önemli bir rol oynayabileceği sonucuna varılmıştır. Erkekten alınan kan örneğinde lenfosit hücreleri ayrıştırılarak annenin koluna 4 ayrı yerden enjekte edilir. Bu uygulama tüp bebek tedavisinden önce 3 kez, tedaviden sonrada 2 kez olarak yapılır. Bu tedavinin amacı annenin rahimde gelişmekte olan bebeğe zarar verecek bağışıklık hücreleri oluşturmasını önlemektir. Bu yöntem günümüzde tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Anne ve bebeğe herhangi bir zararı yoktur.

Yardımcı tomurcuklanma laserle:

Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen önemli faktörlerden biri döllenmiş yumurtanın (embriyonun) rahim içine tutunmasıdır. Bunun olması için embriyoyu çevreleyen dış tabaka yani zonanın incelerek kaybolması gerekir. Bu basamak labaratuvar şartlarında zona tabakasında bir pencere oluşturularak kolaylaştırılabilir.

Yapay rahim içi uygulaması:

Tüp bebek tedavisi öncesinde rahim iç duvarından biyopsi ile endometriyal hücreler toplanır. Bu hücreler labaratuvar şartlarında üretilerek tüp bebek tedavisi ile elde edilen embriyoların gelişimi için besinden zengin doğal bir ortam haline getirilir. Bu yöntem tekrarlayan tüp bebek başarısızlığında kullanılan yöntemlerden biridir.

Blastosit transferi:

Blastosit embriyonun rahme tutunmadan önce ulaştığı en son halidir. Blastosit aşamasına ulaşmış embriyonun rahme tutunup, gebelik oluşturma potansiyeli daha erken safhalardaki embriyolara göre yüksektir. Blastosit transferi, embriyo gelişimini daha iyi gözlemleyebilme ve rahim içine tutunma ve gelişme özelliği en yüksek embriyoyu transfer edebilme amacıyla 5. Yada 6. günde yapılan transferdir. Embriyo blastosit aşamasına kadar tüp bebek labaratuvarında geliştirildikten sonra transfer edilir.

Akupunktur:

Akupunkturtüp bebek tedavisinin birçok aşamasında etki göstererek tedavi başarısını arttırdığı düşünülmektedir. Limbik sistemi düzenleyici etkisi ile anne adayının strese karşı dayanıklılığını arttırması, belirli noktalara yapılan uyarı ile tüm vücutta beta- endorfin denen bir kimyasal maddenin salgılanmasının artması ve bu artış ile GnRH (gonadotropin releasing hormon ) steroid ve gonadotropin hormonlarının salgılanmasının artması akupunkturun etkilerindendir. Bu etkiler sonucunda rahime olan kan akımını artar, rahim iç duvarı olgunlaşır ve sonuç olarak rahimde gebeliğin oluşmasını kolaylaştıran koşullar sağlanır. Bütün bu değişiklikler sayesinde transfer edilen embryoların tutunma oranının arttığı düşünülmektedir.

Reiki:

Uygulaması kolay, doğal destekleyici bir yan tedavidir. Vücuttaki bazı enerji noktaları kullanılarak doğru yönde enerji akışı oluşturulması yoluyla hem ruhsal hem de fiziksel iyileşmeyi sağlar. Tüp bebek başarısızlıklarında tedaviye yanıtı arttırdığı düşünülen bir yöntemdir.

 Antioksidanlar:

Serbest radikaller kirli hava, sigara dumanı, güneş ışınları, bitki koruma ilaçları, çözücüler, bazı ilaçlar, bozulmuş gıdalar ve bazı yiyeceklerde bulunan yüksek aktiviteye sahip bileşiklerdir. Bunların hücrelere verdikleri zarar sonucu hücreler yaşlanmaya ve ölmeye başlar. Hücreleri bunların olumsuz etkilerinden koruyup, yaşlanmasını önleyen antioksidanların kullanılmasının da tüp bebek başarısızlıklarında etkili olabilecekleri düşünülmektedir. A vitamini, E vitamini, B12 vitamini, folik asit, C vitamini, polifenoller, Koenzim Q ve alfalipoik asit bilinen antioksidanlardandır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar