Tüp Bebekte Sperm Bozukluğu

Paylaş:

Baby

 

En az 1 yıl boyunca hiçbir korunma yöntemi kullanmıyor olmalarına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftler, anne baba olma hayallerine tüp bebek tedavisi ile kavuşabiliyorlar. Problem anne adayında ya da baba adayında ya da çiftlerin her ikisinde de olsa da bu tedavi yöntemi ile çocuk sahibi olabilme ihtimali oldukça yüksek. Günümüzde kısırlık tedavileri artık gelişen teknolojinin sağladığı imkanlar sayesinde büyük bir gelişme göstermiş, erkekteki ve kadındaki üreme problemleri kolayca tespit edilebiliyor ve gerekli tedaviler uygulanabiliniyor. Bunun için çiftlerin, öncelikle deneyimli bir infertelite yani kısırlık uzmanına görünmesi gerekmektedir. Doktor, gerekli tahlil ve tetkikleri yaparak, problemin ne olduğunu ve nasıl bir tedavi planı uygulanması gerektiği hakkında karar verecektir. Tüp bebek tedavisi ise çiftlerin ebeveyn olma hayallerine kavuşmalarını sağlayacak, en yüksek başarı oranlarına sahip tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli nokta, tüm tedavilerde olduğu gibi tüp bebekte de % 100 bir gebelik ihtimali söz konusu olmamaktadır. Tedavi sırasında erkeğin en kaliteli spermi ve kadının en kaliteli yumurtası alınır ancak yine de bu bir gebelik oluşmasını garantilememektedir. Tüm bu işlemler yapılırken aynı zamanda tedaviyi uygulamakta olan hekimin deneyim ve uzmanlığı da son derece önemlidir. Embriyo seçimi doğru yapılmalı, sağlıklı spermlere ulaşmak konusunda karşılaşılan pürüzler olabilecek en verimli şekilde giderilmeye çalışılmalıdır.

Baba adaylarından kaynaklı olan problemler çoğunlukla sperm sayısından ya da kalitesinden kaynaklı olmaktadır. Burada önemli olan erkeğin sperm sayısı değil, sperminin olup olmamasıdır. Tek bir sperm ile bile tüp bebek tedavisi uygulamaları artık günümüz teknolojisinde mümkün olmaktadır.

Erkeklerde Kısırlık Problemleri

                Erkeklerde kısırlığın en yaygın olarak görülen sebebi spermden kaynaklanan problemlerdir. Sperm kaynaklı kısırlık sorunları genellikle erkeklerin % 75’inde görülmektedir. Sperm kaynaklı problemler arasında çok az sayıda sperm üretimi olması ya da hiç sperm üretimi olmaması, sperm hareketsizliği, sperm yapısında bozukluklar, kanallarda tıkanma gibi durumlarla karşı karşıya kalınmaktadır. Spermlerin hareketsiz olması ya da yapısal bozukluklarının olması yumurtanın döllenmesini engelleyici faktörler arasında yer almaktadır. Kimi zaman ise vücut sperm üretiyor olmasına rağmen, bu spermin tıkalı kanallar sebebiyle meniye ulaşmaması gibi bir durum söz konusudur. Bu kanal tıkanıklığı genellikle darbe ya da mikrop kapma gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Testislerde sperm üretimi yapıldığı için darbe ya da mikrop sebebiyle zarar gören testisler kaliteli sperm üretimi gerçekleştirememektedirler.

Sperm Bozukluğunun Nedenleri

                Erkeklerden sperm bozukluğuna sebep olan etkenler arasında ilk olarak sigara içmek, alkol kullanmak veya uyarıcı maddeler kullanmak gibi fiziksel etkenler yer almaktadır. Ancak genellikle sperm bozukluklarının sebebi DNA bozuklukları olarak ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda ne yazık ki tüp bebek tedavisi çiftlerin çocuk sahibi olmalarına olanak sağlamamaktadır. DNA kaynaklı olan sperm bozukluklarında, gebelik meydana gelmesi oldukça düşük bir ihtimal olmakla birlikte bu gebeliklerin düşük riski oldukça yüksek olmaktadır. Tüp bebek tedavisi için yüksek bir başarıda erkeğin spermlerinin sayısı ve kalitesi son derece önemlidir. Yani yumurtayı döllemek için sağlıklı, düzgün hareket eden ve herhangi bir yapısal sorunu olmayan spermler seçilmektedir.

Erkeklerde Kullanılan Tüp Bebek Yöntemleri

                Erkeğin semeninin incelenmesi sonrasında hiç sperm bulunmaması durumunda sperm taşınan kanallar kontrol edilmelidir. Bu kanalların içerisinde sperm bulunma olasılığı oldukça yüksektir. Eğer kanallarda da sperme rastlanmadıysa, testislerden sperm elde edilebilmektedir ve bu şekilde elde edilebilen spermlerle tüp bebek tedavisi başarılı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

  • Testislerden Sperm Elde Etme: Erkeğin semeninde sperm bulunmuyorsa ve sonrasında kontrol edilen kanallarda da sperme rastlanmadıysa testislerden sperm elde etme yoluna başvurulmaktadır. Test ve tahlillerle yapılan kontrollerin ardından uygulanacak bir cerrahi işlem ile testislerden sperm elde edilebilmektedir. Semende sperm bulunmamasının yanı sıra aynı zamanda var olan spermlerin hareketsiz olması sebebiyle döllenme gerçekleştirilemiyorsa da testislerden hareketli ve sağlıklı sperm elde edilerek tedavinin uygulanması sağlanabilir. Tüp bebek tedavisi için erkeğin testislerinden sperm alınacaksa, bu genellikle kadından yumurta toplama işlemi sırasında ya da bir gün öncesinde gerçekleştirilmektedir. İşlem genel ya da lokal anestezi altında yapılmaktadır ve hasta hiçbir şekilde acı hissetmemektedir. İşlem sonucunda alınan dokular, laboratuar ortamında incelenir ve dokularda sperm olup olmadığı tespit edilir. Eğer baba adayından tedavi için uygun olan sperm bulunursa anne adayının yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir. Sperm bulunamazsa, tedavi sonlandırılmaktadır. Erkekte, sadece sperm yolu tıkanıklığı söz konusu ise özel iğne uygulamaları ile tıkalı kanallar açılabilmektedir ve bu testislerden sperm alınma işleminden çok daha kolaydır.
  • Mikroenjeksiyon: Bu işlem genellikle spermleri tam hareketsiz olan ve yüksek bir kısırlık derecesine sahip olan baba adayları için tercih edilmektedir. Vücutta bulunabilen en sağlıklı ve hareketli spermin, yumurtanın içerisine doğrudan enjekte edilmesi işlemidir. Bu şekilde yapılan enjeksiyonla döllenme bir nevi zorunlu kılınmaktadır. Tedavi, hareketsiz spermler sebebiyle döllenme olmaması için en kesin çözümdür ve çiftlerin çocuk sahibi olma ihtimalini arttırmaktadır.
  • Sperm Dondurma ve Çözdürme: Bu işlem ise hastalardan istenilen zaman ve kolay bir şekilde sperm elde edilememe durumunda başvurulan bir seçenektir. Genellikle mikroenjeksiyon tedavisi uygulanan hastalarda, hastadan her defasında sperm elde etmek hem yorucu hem de maliyetli olduğu için elde edilen spermler dondurulmakta ve daha sonra kullanılmak üzere saklanmaktadır. Genellikle tüp bebek tedavisinde başarı şansı ilk denemede % 40 civarında seyrettiği için ilk denemenin başarısız olması durumunda ikinci deneme için dondurulan spermler kullanılmaktadır. İlk deneme başarılı olsa da çiftin daha sonra yeniden çocuk sahibi olmak istemeleri ihtimaline karşı spermle saklanabilmektedir.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar