Tüp Bebekte Yumurta Toplama

Paylaş:

 

yumurta toplamaTüp bebek tedavisinin en önemeli aşamalarından biri de yumurta toplama aşamasıdır. Bu yazıda tüp bebek tedavisi sırasında yumurta toplama işleminin nasıl yapıldığını anlatacağım.

İçi sıvıyla dolu yumurta içeren yapılara follikül adı verilir. Tüp bebek uygulanırken belli bir olgunluğa ulaşmış foliküler yumurtalara çatlatmaya yarayan bir takım iğneler kullanılarak çatlatma işlemi yapılır ve 36 saat beklendikten sonra yumurtaları toplama aşamasına geçilir. Üzerine siteril örtüler serilen hasta jinekolojik muayene masasında gerekli pozisyona getirilir.

Vajinal bölgenin temizliği spekulum kullanılarak yapılır. Bu muayenede her zaman vajinal ultrasonografi kullanılır. Vajinal ultrasonografinin üzerinde doktora yön gösteren kanallardan iğne yardımıyla geçilerek yumurtalıklara ulaşılır. Foliküllerin içerisine teker teker girilerek içlerinde bulunan olgunlaşmış yumurtalar belli bir sıcaklıktaki sterilize edilmiş özel kaplara bir aspiratör yardımıyla çekilir. Her folikül dolu olmak zorunda değildir.

 Tüp bebek uygulamasında genel olarak lokal anestezi kullanılarak yapılan bu işlem hastaya fazla acı vermemekle birlikte kanama ve iltihap riski çok düşüktür. Bu nedenle son derece emniyetlidir.

 YUMURTA TOPLAMA ÖNCESİ HAZIRLIK

Aşağıda belirtilen hususlar uyulmasında fayda görülen noktalardır:

• Apranaks gibi ağrı kesiciler, Aspirin ve benzeri ilaçlar kanama riski yapabileceğinden ve kanın pıhtılaşmasını engelleyeceğinden kullanılmamalıdır.

• Nadir kullanılmasına karşın genel anestezi kullanılma ihtimaline hazırlıklı olmak için

24 saat öncesinden hiç bir şey yememiş ve içmemiş olmalısınız.

YUMURTA TOPLAMA İŞLEMİNDEN SONRA DÖLLENME

Döllenme işlemi laboratuvar ortamında gerçekleştirilir. Kadının yumurtaları toplanmıştır ve erkekten alınan spermle birleşerek döllenme oluşur. Spermi elde etmenin en pratik yolu erkeğin mastürbasyon yapmasıdır. Erkek menisinde canlı sperme rastlanmadığı takdirde cerrahi müdahale yoluyla sperm elde edilir. Sperm sayısı bunların hareketleri ve şekillerini incelemek amaçlanarak özel kap içerisinde sıvı hale gelinceye kadar beklenir.

Hareketli spermlerin varlığı ve bunların sayısı tüp bebek tedavisinin en önemli parçasıdır. Yeterli sayıda ve hareketleri olması gereken spermler döllenme işlemine hazırdır. Sperm hazırlamasını önemli kılan iki neden vardır. Bunlardan bir tanesi içerisinde bulunan yabancı proteinlerden arındırmak bir diğeri ise bazı reaksiyonları harekete geçirerek hiperaktif spermler elde etmektir. Bu hazırlıkların tamamlanmasının ardından döllenme işlemi yapılmaya başlanır.

Bu işlem 2 yöntemle gerçekleşir:

• Birinci Yöntem de yumurtalar ve sperm hücreleri bir arada bırakılır. Bir yumurta hücresinin döllenmesi için 20.000 sperm kullanılmaktadır. Bu sayı sperm parametlerinin düzgün olduğu durumlarda yeterlidir. Aksi takdirde bu sayının artırılması gereklidir. Tüp bebek uygulamasında erkek faktörü ya da nedeni izah edilemeyen infertilite olgusunda bu yönteme başvurulmaz.

• İkinci Yöntemde döllenmeyi sağlayabilmek için mikroskop yardımına ihtiyaç vardır.

Özel teknikler kullanılarak bir yumurta içerisine bir sperm transfer edilir. Bu işleme mikroenjeksiyon veya sperm enjeksiyonu denir. Nedeni belli olmayan infertilite, fonksiyonu bozulmuş sperm bulgusu ya da sperm sayısının yetersiz olduğu durumlarda tercih edilmelidir.

Döllenme olup olmadığı bu işlemden 16–18 saat geçtikten sonra kontrol edilir. Döllenen yumurtalarda bir olan çekirdek sayısı ikiye çıkmıştır. Tüp bebek tedavisinin ileri aşamalarına ulaşan yumurtalardan kaliteli olanların belli bir kısmı kadın rahmine nakledilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar