Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Tüp Bebekten Önce Yapılan Mikrobiyolojik Testler

 

Tüp bebek tedavisi, günümüzde en yaygın uygulanan ve başarı şansının en yüksek olduğu yardımcı üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisinin başarı şansını arttırmak için çeşitli yöntemlere başvurulmaktadır. Bu yöntemler her geçtiğimiz gün ilerletilmektedir. Tedaviye başlamadan önce uygulanan testler de, gebelik şansını arttırmak için uygulanmaktadır. Bu sayede anne ya da baba adayında mevcut enfeksiyon ya da mikrobiyolojik bir sorun varsa tespit edilebilecek ve tedavi sırasında herhangi bir olumsuzluğa yol açmadan çözülebilecektir.

Mikrobiyolojik testler nelerdir?

Özellik anne adayının ilk muayenesinde üreme sisteminde herhangi bir enfeksiyon olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir. Gerekli durumlarda rahim ağzından kültür alınması gerekebilir. Bunun dışında;  direkt yayma, mikoplazma kültürü ve klamidya antijen tespiti ile detaylı bir tarama uygulanabilir. Mevcut enfeksiyonlar, hali hazırda gebeliğe engel oluyor olabilir. Bu amaçla da tedaviden önce tespit edilmeleri oldukça önemlidir. Mevcut enfeksiyonlar, vajinanın kendi doğal dengesini bozabilmekte ve sperm geçişini engelleyerek ya da embriyonun rahim içinde yerleşmesine ya da tutunmasına engel olarak gebelik şansını düşürebilmektedir.  Mikoplazma ve klamidya enfeksiyonları infertiliteye sıklıkla eşlik ettiği için, gerekli tedavinin yapılması tüp bebek tedavisinde başarıyı da arttıracaktır.

Genital bölgenin araştırılması ve üreme sisteminin enfeksiyonlar açısından değerlendirilmesi gebelik şansının artması için büyük bir önem taşımaktadır.

Tüp bebek tedavisi öncesinde çiftlere kan testleri uygulanır. Bu testler içerisinde:

Yapılan testler sonucunda çiftlerde olan enfeksiyon durumları araştırılır. Hastaların testlere girmesiyle, uygulanacak işlemler belirlenir. Uygulanmış olan testler, tüp bebek tedavisinde, tedavi yöntemlerinin belirlenmesi açısından oldukça önem teşkil etmektedir.

 Kadınlar için:

Erkekler için uygulanan tüp bebek testleri