Vajinal Tampon Kullanımı

Paylaş:

vajinal-tampon

1 ) Vajinal tampon nedir?

Vajinal tamponlar aynı silindire benzeyen bir yapıya sahip olan, tamamen pamuktan yapılan ve adet kanını emmesi için vajina içerisine yerleştirilen bir çeşit medikal üründür. Hijyenik pedler ile arasında olan farkı ise, vajina içerisine yerleştirildiğinden dolayı dışarıdan hiçbir şekilde belli olmamasıdır.

Vajinal tamponlar, sadece adet kanması için kullanılırlar. Bunun dışında kötü kokulu akıntıyı emmesi için kullanılması uygun değildir.  Tamponun kullanılacağı sırada, adet kanı vücut dışına akmadığı için adet kanı ile alakalı bir koku ortaya çıkmaz. Ayakta veya oturur pozisyonda vajinaya yerleştirilmesi sağlanır. Çıkarılmak istendiği zaman da ucunda bulunan ipten çekilmesi yeterlidir.

Uygulaması ise çok basittir. Ancak ilk defa kullanacak olan bir kişi biraz zorlanabilir. Tamponu, daha çok spor yapanlar veya yüzenler, adet dönemi içerisinde denize girmek isteyen kişiler kullanır. Tampon doğru takılması halinde, spor yaparken veya yüzerken kesinlikle kendiliğinden düşmesi söz konusu değildir. İçeride tamponun bulunması, kadının idrar yapmasına engel olmaz. Tamponların küçük, orta, büyük boyları bulunur. Adet kanamasının yoğunluğuna göre kişiye uygun olan boy seçilir.

2 ) Tamponlar enfeksiyon açısından riskli midir?

Kurallara uygun kullanılması halinde, tamponun enfeksiyon oluşturma riski azdır.

3 ) Tampon kendiliğinden düşer mi?

Doğru şekilde kullanılması halinde, vajina kasları tamponu olduğu gibi yerinde tutar. Bu sebepten dolayı da, aktif spor yapacağınız günlerde dahi, tamponun düşmez.

4 ) Bakire olan kişiler, tampon kullanabilir mi?

Bakire olan bayanlar için özel olarak üretilmiş tamponlar şuan için bulunmaktadır. Ancak bu tamponların kullanılacağı sırada kızlık zarının zarar görme ihtimalinin bulunması sebebi ile kullanılması tavsiye edilmez. Bu sebepten dolayı bakirelerde ped kullanılması daha uygundur.

5 ) Tampon nasıl yerleştirilir?

Tamponu ilk defa deneyip kullanacaksınız, biraz zorlanabilirsiniz. Bu esnada gergin olmanız halinde, kaslarınızın daha fazla kasılıp yerleştirmeyi zorlaştıracağından dolayı, derin bir nefes alıp gevşemenizi sağlayın. Daha sonrasında yavaş ve nazik hareketler ile tamponunu vajinanıza yerleştirin.

Raflarda satılan birçok tampon kutusunda kullanma ve yerleştirme talimatları bulunması ilk kullanımınızı daha kolay ve pratik hale getirecektir.

6 ) Tampon Kullanımında bilinmesi gereken şeyler nelerdir?

  • Tampon kullanımında bilindiğinin tam tersine, idrara çıkma esnasında herhangi bir sıkıntı yaşanmaz. Çünkü idrar deliği ve adet kanının geldiği yer birbirinden farklı yerlerdir.
  • Tamponun içeride oluşu da aynı şekilde idrar için herhangi bir baskı meydana getirmez. Bu sebepten dolayı da korkmanıza gerek yoktur.
  • Tampon kullanımı yüzme, dans, ve zorlu spor etkinliklerine katılma imkanı sağlar.
  • Adet süresince oluşan kokunun önüne geçmesiyle bayanların bu dönemi rahat geçirmesini sağlar.
  • Adetinizin hafiflediği günlerde ve gece pet kullanmayı tercih etmeniz uygun olacaktır.
  • Adet dönemi içerisinde kanamanızın yoğun dönemlerinde pet kullanımının aksine birden fazla tampon kullanmazsınız.
  • Adet dönemi dışında akıntı ya da herhangi bir fizyolojik neden sebebiyle kesinlikle tampon kullanmayınız.
  • Uzun süreli kullanımlarda (6 saat ile 8 saat), özellikle sıcak havalarda “Toksik Şok Sendromu”nun meydana gelmesine sebep olabilir.  Bunun için tamponunuzu süre uzamadan çıkartmanız gerekir.

7 ) Tampon seçimi nasıl yapılmalı?

Piyasada satışa sunulan tamponların 3 farklı boyutu vardır. Bu boyutların emiciliği ile ilgili olarak gerçekleştirilen standart laboratuvar ölçümleri neticesinde, mini ve normal boyutlarda bulunan tamponların, adetin hafif ve orta şiddette geçen günlerinde kullanılabileceği tespit edildi

Süper boyutta olan tamponların ise, kanamaların orta şiddette ve ağır geçtiği zamanlarda kullanılabileceği açıklanır. Daha çok ilk defa tampon kullanmanız halinde, kutunun üzerinde yer alan kullanma talimatını mutlaka okumanız gerekecektir.

8 ) Toksik şok sendromu nedir?

Tampon kullanılacağı esnada, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta 6 ile 8 saatten daha fazla kullanılmaması gerektiğidir. Bu süre dolmadan değiştirilmesi gerekir. Aksi taktirde enfeksiyon olma tehlikesi de artar. Toksik şok sendromu olarak ifade edilen enfeksiyon, uzun süreli tampon kullanılması ile alakalı olan ciddi bir enfeksiyondur. Bu sebepten dolayı, hijyenik pedler her zaman tamponlardan daha çok daha fazla tavsiye edilir. Tamponların yalnızca mecburi durumlarda kullanılması daha uygundur. Uyku uzun sürebileceğinden dolayı, gece tampon kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Toksik şok sendromu, vajinada bulunan enfeksiyonun bütün vücudu etkileyecek bir şekilde sistematik ciddi etkiler meydana getirmesi ile alakalıdır. Ateş, bulantı, kusma, halsizlik, baş dönemsi gibi problemler meydana gelebilir.

9 ) Tampon varken tuvalete gidebilir miyim?

Kadın genital bölgesinde, vücut dışına açılan üç farklı açıklık bulunmaktadır.  İdrarın yapıldığı üretra, vajina ve anüs.  Bunlar birbirilerinden tamamı ile bağımsızdır ve bu sebepten dolayı vajinada yer alan tampon, tuvalete gitmenize hiçbir şekilde engel olmaz. Tuvalete gidilmesinin ardından, tamponu çıkarmanız veya değiştirmenize ihtiyaç duyulmaz. Yalnızca ıslanmaması için idrar yaparken tamponun ipini, eliniz ile kenara çekebilirsiniz.

10 ) Tampon içime kaçabilir ve kaybolabilir mi?

Böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Sadece tamponun ipi vajinaya kaçabilir o kadar. Böyle bir durumda ise, hiçbir şekilde panik yapmadan, rahat olun ve iki parmağınızı yavaş bir şekilde vajinaya sokarak ipi bulmaya çalışın. Becerememeniz halinde ise, daha fazla zorlamayarak, hemen doktorunuzu arayın.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar