Vajinismus ve Tüp Bebek Tedavisi

Paylaş:

vajinismus-tup-bebek

Vajinismus, pek çok çiftin evliliklerinde yaşadıkları cinsel konu açısından büyük bir sorundur. Vajinismus, kadının cinsel ilişkiye girecek durumda olamamasıdır. Daha bilinen adıyla cinsel soğukluk adı verilen vajinismus, birçok yönüyle ele alınması gereken aslında ciddi bir sağlık sorunudur. Eğer bu sorunu yaşayan çiftler çocuk sahibi olmak için çevrelerinden baskı da görüyorlarsa, bu durum onlar için daha da içinden çıkılmaz bir hal alır. Ancak sorun neden kaynaklanırsa kaynaklansın, vajinismus hastaları da tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olabilir. Kısaca vajinismus ve tüp bebek tedavisi birlikte düşünülebilen başlıklardır. Tüp bebek ile vajinismus nedeniyle çocuk sahibi olamamak artık eskide kalmıştır. Ancak her ne olursa olsun önce vajinismus sorununun tedavi edilmesi ile ilgili girişim olmalıdır.

Vajinismus Hastaları için Tüp Bebek Uygulaması

Vajinismus hastaları için 2 ya da 3 günde bir düzenli olarak yapılan ultrason tetkikleri ve jinekolojik muayeneler de maalesef son derece zordur. Ultrason görüntüleme ya genel anestezi altında ancak hasta uyutularak vajinal yoldan ya da hasta bolca sıvı alarak idrara sıkışık duruma gelerek karın üzerinden yapılmaktadır. Karın üzerinden yapılan ultrason tetkiklerinde yanılma payı vajinal ultrasonlara göre oldukça fazla olmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde vajinismus hastaları için de aslında aynı yöntemler uygulanır. Yumurtalıkları uyaran hormonal ilaçlar uygulanır. Sadece yumurta çatlatma iğnesinin verilebilmesi için gereken ultrason muayenesi vajinismus hastalarında maalesef çok zordur. Bu muayene ya hasta bayıltılarak yapılır ya da idrara çok sıkışık halde karından bakılır. Ancak bu durum çok sık olacağı için hastayı da yıpratır. Yumurta çatlatma iğnesinin ardından zaten yumurta toplama işlemi de hafif anestezi altında yapıldığı için bu aşamada bir sorun olmaz. Daha sonra labaratuvar ortamında gelişen sağlıklı embriyoların ana rahmine transferi de genel anestezi altında yapılacağı için bu aşamada da sorun yoktur.

Vajinismus hastalarında tüp bebek tedavilerinde başarı oranı %40 – 50 arasında değişmektetir. Sonuç olarak sağlıklı doğum sonunda vajinismus tedavi edilmeyecek ancak çiftin bu nedenle çocuk sahibi olamaması sorununa çare bulunmuş olacaktır. Vajinismus sadece profesyonel anlamda tecrübeli olan vajinismus terapistleri tarafından uygulanan terapiler ile çözümsel bir yola girebilir.

Vajinismus ve Aşılama Tedavisi

Aşılama tedavisinde de aynı tüp bebek tedavilerinde olduğu gibi bir takım hormonal ilaçlar ancak bu kez daha düşük dozlarda kullanılır.

Aşılama, yumurtalıkların hormonal ilaçlarla uyarılmasından sonra “çatlatma iğnesi” ile yumurtlama sağlanarak, eş zamanlı olarak erkekten alınan spermlerin yıkanarak rahim içine enjekte edilmesine dayanır. Aşılama tedavileri ile ortalama gebelik şansı  % 10 ‘dur.

Aşılama normal şartlar altında sperm sayı veya kalitesinde problem olan erkekler nedeniyle uygulanır. Gebelik şansını arttıran bir uygulama olup anestezi verilmeden yapılmaktadır. Ancak vajinismus hastaları için aşılama tedavisi sırasında yine kesinlikle genel anestezi verilerek hasta uyutulmaktadır. Çünkü vajinismus sorunu yaşayanlarda vajina içine yapılan her türlü girişim (muayene, ultrason, aşılama veya smear testi gibi) çoğu zaman imkansızdır. Bu nedenle vajinismus hastalarına tüm bu vajinal girişimler ancak genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezinin de hastalar için pek çok yan etkileri mevcuttur.

Tüp bebek tedavileri ve aşılama uygulamaları her ne kadar kısırlık sorunu olan çiftler için önemli çözüm yolu olsa da cinsel ilişkiye giremeyen ve bu nedenle çocuk isteyen çiftlerde cinsel terapiler ilk tercih edilecek tedavi seçeneği olmalıdır. Çünkü cinselliğin hem ruhsal ve fiziksel sağlık hem de aile bütünlüğünün devamlılığı açısından pek çok yararları bulunmaktadır.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar