Paylaş:

Çocuk sahibi olamayan erkeklerde en sık rastlanılan kısırlık nedenlerinden bir tanesi de varikoseldir. Testislerde ki kirli kanı taşıyan damarlarda oluşan genişlemeye denir. Varikosel sperm sayısında ve hareketliliğinde bozuklukların oluşumuna neden olur.

Neden ve Nasıl Oluşur?

Genellikle ergenlik dönemlerinde oluşmaya başlayan ve ilerleyebilen bir hastalık türüdür. Fazla ayakta duranlarda ve genetik yapı bozukluklarında ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Kısırlık ile alakalı el ile yapılan muayenelerde teşhis edilebilir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın oluşup oluşmadığı  yumurtadan bacağa doğru yayılan ağrı ve damarlarda oluşan kıvrıklık ile belirlenebilir.

Varikoselin Neden Olduğu Problemler Nelerdir?

Varikosel aslında sağlık sorunu içermeyen bir rahatsızlıktır. Fakat sperm hücrelerinde etkili olarak kısırlığa neden olabilir. Bazı varikosel vakalarında ise şiddetli ağrılar gözlemlenebilir. Ağrı ve kısırlığa neden olmayan varikosel rahatsızlıkları için tedavi uygulanmasına gerek yoktur.

Teşhis Nasıl Konulur?

Değişik şekillerde gelişen varikosel rahatsızlığında teşhis uzman doktorlar tarafından elle yapılan muayeneler sonucu konabilir.

Varikosel Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık sorunu ile başvurmuş varikosel rahatsızlıklarında cerrahi operasyon yapılmalıdır. İlaç ve tüp bebek ilk tercihler arasında yer almamalıdır. Tanının doğru yapıldığı ve cerrahi işlemin başarılı olduğu durumlarda kişi kısırlık tedavisi görmeden çocuk sahibi olabilir. Kısırlık tedavisi görmesi gereken hastalarda aşılama yöntemleri uygulanabilir ayrıca tüp bebek yönteminden daha ucuz bir yöntemdir.

Varikosel Rahatsızlığında Yanlış Bilinen Gerçekler

Varikosel erkek kısırlığına neden olan ve en sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Ancak uygulanan tedavi yöntemleri ile olumlu neticelerin alınabileceği bir hastalık türüdür. Muayenesinde doppler ultrason yerine elle muayene yapılmalıdır. Dopper ultrason yöntemlerinde varikosel olmayan kişilere bile varikosel teşhisi konabilir ve gereksiz cerrahi işlemler uygulanabilir.

Varikosel rahatsızlığı olan bireylere ilk öncelikli olarak tüp bebek ve aşılama yapılmamalıdır. Varikosel erkekte sperm bozukluklarına neden olarak döllenme oranlarında azalmalar sağlar. Varikosele rağmen döllenme oluşmuşsa gebeliğin düşükle sonuçlanmasına neden olur. Varikosel rahatsızlıkları kısırlığa sebebiyet vermiş ise tüp bebek en son çare olarak kullanılmalıdır.

Varikosele rağmen oluşan gebeliklerde bebekte anomali ve hastalık faktörleri oluşabilir. Hastalık faktörlerini % 30 civarında artırır ve annede de riskli durumlar ile karşı karşıya kalabilir.

Varikosel için en başarılı tedavi yöntemi mikro cerrahidir. Mikro cerrahi yönteminde komplikasyon oranı çok düşük ihtimallerdedir. Diğer cerrahi uygulamalarına oranla atar damarlarda hasar oluşması % 5 oranındadır.

Varikosel başarılı bir şekilde tedavi edildiği sürece tekrar nüks etmesi mümkün değildir. Fakat başarısız ve yetersiz yapılan operasyonlar sonrası mikro cerrahi ile düzeltme ameliyatı yapılabilir. Mikro cerrahi işlemler harici operasyonlarda işlem yapılan teknik den dolayı yetersizlik oranı % 40 oranlarına kadar çıkabilir. Varikosel ameliyatları kolay bir cerrahi işlem değildir. Bu konuda uzman doktorlardan yardım alınması gerekir. varikosel ameliyatları yanlış yapıldığı takdirde daha ciddi sorunlara neden olabilir.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar