Tüp bebek ve İnfertilite Tedavisi - Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu

Vazektomi Nedir?

Erkekte sperm hücreleri testislerde depolanır. Vazektomi ise bu alanlara cerrahi yöntemlere giriş yapmak ve kalıcı olarak çocuk sahibi olunmasını engellemeyi amaçlamaktadır. Bu işlem sonrasında oluşan boşalmalarda, meni miktarında, renginde ve volümünde hiçbir değişiklik meydana gelmez. Ancak sıvıda sperm hücresi mevcut olmaz. Vazektomi işlemiyle kanallar bağlandıktan sonra erkeğin görünümünde, cinsel arzu ve yeterliliğinde, cinsel doyumunda, penisin sertleşmesinde ve boşalmasında hiçbir değişiklik olmaz. İşlemin geri dönüşü yoktur. Bu sebeple de mutlaka çiftler bilinçlendirilmelidir.

Vazektomi nasıl yapılır?

Vazektomi lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Testisler erkek vücudu dışında skrotum denilen torbaların içinde mevcuttur. Lokal anestezi uygulandıktan sonra o bölge tamamen hissiz olur. Ardından da skrotum derisi üzerinde küçük bir kesi uygulanarak sperm kanalı cilt dışına çıkartılır ve bağlandıktan sonra kısa bir parça kesilir. Kalan uçlarda koter ile yakılır. Uygulama 30 dakikada tamamlanmaktadır.

Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İşlem sonrasında olabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Erkekte kanalların bağlanması ne zaman korumaya başlar?

Vazektomi uygulamasından sonraki 20 boşalma yani yaklaşık 3 ay sonra koruma başlar. Bu süreçte menide hala sperm hücresi mevcuttur. Bu sebeple de 3 aylık süreçte koruma sağlamaz. Bu sebeple de (kondom) korunmak gerekir. Yirmi boşalmadan sonra mümkünse vazektomi uygulayan klinikte sperm hücresi sayımı yaptırmak gerekir. Sayımda sperm hücresi görünmüyorsa artık başka bir ek yöntemle korunmaya gerek yoktur.

Vazektominin avantajları nelerdir?

Vazektominin dezavantajları nelerdir?

Kimler vazektomi için uygundur?