Yalancı Hamilelik Nedir?

Paylaş:

yalancı hamilelik

 

1 ) Yalancı hamilelik nedir?

Yalancı hamilelik olarak hastalanmış kişi, kendini hamile olarak hisseder. Bu kişide hamileliğin bütün belirtileri mevcuttur. Ancak kendisi hamile değildir. Yalancı hamilelik, ruh sağlığının kişi bedenini etkileyebildiği en şaşırtıcı örneklerden biridir ve teşhisi ise, sadece kanda hamilelik testinin negatif çıkması ile konur. 

2 ) Yalancı hamileliğin belirtileri nelerdir?

  • Yalancı hamileliğin belirtileri, gerçek hamilelik belirtileri ile neredeyse aynıdır. Kendisinin yalancı hamile olduğundan şüphelenmeyerek doktora giden bir kadını, doktor bile hamile zannedebilir. Kadın 9. aya girildiği zaman, 9 aylık hamile bir anne adayı görüntüsüne sahip olur. Halbuki anne karnında bebek denen bir şey yoktur.
  • Yalancı hamilelik durumuna, çok fazla bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda rastlanır.
  • Yalancı hamileliğin, normal hamilelik ile ayırt edilemeyeceği belirtileri şunlardır; 
  • Adet görmeme 
  • Büyüyen memeler, hatta meme uçları, aynı süt üretecekmiş gibi değişir 
  • Şişen karın 
  • Bulantı ve kusma 
  • Bebeğin hareketlerinin hissedilmesi durumu 
  • Kilo alma 
  • Yalancı hamilelik durumlar, daha çok 1 veya 2 ay civarında sürer. Ancak bazı durumlarda, ( kanda hamilelik testi ve ilerleyen zamanlarda ultrason muayenesi yapılmamış ise ) 9 ay da sürebilmektedir. Hatta bu durumun yıllarca sürüldüğü bile görülmüştür. Bu durumların geneli, doğum sancısı ile beraber doktora gidildiği zaman ortaya çıkmaktadır. 

 

3 ) Yalancı hamilelikte tedavi nasıl gerçekleştirilir?

Yalancı hamilelik durumunun tedavisinde, bir psikiyatrist ile bir Jinekolog doktor kombine olarak hastaya tedavi uygular. Yalancı hamilelik sorunu ile karşı karşıya kalan bir kadının tedavisi için, gerekli olan bütün çalışmaların yapılması gerekir. Yalancı hamileliğin nedenleri ile doktora başvuran bir kadın için uygulanan hamilelik testinde, hamilelik sonucunun negatif çıkması durumunda, yalancı hamilelik problemi ile karşılaşan kadına, uygun bir dil ile anlatılmalıdır.

Yalancı hamilelik tedavisinde uygulanması gereken bir diğer uygulama da, yaşanan bu durumun psikolojik boyutu ile alakalıdır. Yalancı hamileliğin psikolojik nedenlerinin araştırılması ve psikoterapiler ile beraber yalancı hamileliğin nedenlerini ortadan kaldırılmak için çalışılması gerekir.

Yalancı hamilelik testler ile kanıtlandığı halde, yalancı hamilelik tedavisi bir türlü gerçekleştirilemiyorsa, o zaman hastanın psikolojik kontrolü ile gerçekleştirilmelidir. Bununla beraber, eğer doktorlar uygun görüyor ise, antipsikotik ilaç kullanımı uygulanabilir. Bu şekilde, yalancı hamilelik tedavisinin önüne geçileceği belirtilmektedir.

4 ) Yalancı hamilelik hangi testler sayesinde anlaşılır? 

Yalancı hamilelik durumunu en kolay ve hızlı bir şekilde belirleyen yöntem, tabiiki de ultrason muayenesidir. Doktor, hamile anne adayını her zaman ki gibi ultrasona muayenesine alır. Ancak ortada ne bebek görülür ne de kalp atışları duyulur. Böyle bir durumda hemen yalancı hamilelik durumu tespit edilir.

5 ) Yalancı hamilelik neden olur? Kimlerde görülür? 

Yalancı hamilelik durumunun ortaya çıkma sebebi, şuan için kesin olarak bilinmemektedir. Ancak doktorlar bu durumun daha çok psikolojik sebeplerin beyine oyun oynaması ile beraber, hamilelik hislerinin ortaya çıktığını masaya koymaktadır.

Yalancı hamilelik durumu daha çok hamile olmayı çok isteyen, kısırlık sorunları ile alakalı olarak hamileliği elde edemeyen ve menopoza giren kadınlarda görülmektedir. Evlenmek isteyip evlenemeyen bayanlarda dahi, yalancı hamilelik durumuna rastlanır. Özetleyecek olur isek, bebek sahibi olmak isteyen bayanların beyni, hamile olduğuna inanır. Bu inanış ile beraber, kadının vücudunda bir takım hormonlarda değişiklikler görülür ve hamilelik ile alakalı bütün belirti ve evreler kadında bir bir yaşanır.

Gerçekleştirilen bir takım araştırmalar sonucunda eğitimsizlik, fakirlik, çocuk yaşta yaşanan tecavüz gibi nedenler ile alakalı olarak da yalancı hamilelik meydana gelebilir.

Yalancı hamilelik, yaklaşık olarak 22.000 kadının 1 ile 6 sında rastlanan, çok az görülen bir olaydır. Yalancı hamilelik vakaları sadece kadınlarda görülmez. Evet çok şaşırtıcı biliyoruz ama erkeklerde de yalancı hamilelik durumuna rastlanmaktadır. Buna erkek loğusalığı denir. Eşi hamile olan baba adayı, kendisini eşi ile ciddi anlamda özleştirmektedir. Öyle bir hal oluyor ki, hamilelik belirtilerini eşi ile beraber yaşamaya başlıyorlar. Onunda aynı eşinde olduğu gibi midesi bulanıyor, aşeriyor, sırtı ağrıyor ve hatta aynı eşi gibi kendisi de kilo alıyor. 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar