Yeni Nesil Genetik Tarama Nedir Kimlere Uygulanır?

Paylaş:

genetik-tarama

Yeni nesil genetik tarama nedir kimlere uygulanır?

Yeni nesil genetik tarama testi, tüp bebek tedavisi ile anne olmak isteyen çiftlerin yaygın olarak duyduğu şeylerden biridir. Yeni nesil genetik tarama testi, diğer adı ile kapsamlı kromozom taramasıdır. Bebek sahibi olma şansının yükseldiği Yeni nesil genetik tarama testi ile sağlıklı gebelikler ve sağlıklı bebekler için şans oranı artmıştır.

Yeni Nesil Genetik Tarama – Kapsamlı Kromozom Taraması Nedir?

Yeni nesil genetik tarama testi, tüp bebek tedavisinde elde edilen embriyoların yalnızca belirli kromozomlarının araştırılması değil, tüm kromozomlarının araştırılması anlamına gelmektedir. Bu detaylı analiz yöntemi sayesinde embriyoda mevcut olabilecek her türlü kromozom bozukluğu tespit edilebilir. Bu sayede de anne adayına yalnızca sağlıklı embriyolar transfer edilmektedir.

Yeni nesil genetik tarama testi, hamilelikte ya da doğumdan sonra bebekte ortaya çıkabilecek genetik sorunların engellenmesini sağlamaktadır. Bununla beraber embriyonun kalitesiz ya da DNA’sının bozuk olması sebebiyle yaşanan düşük ya da tüp bebek başarısızlıklarının da önüne geçmektedir.

Yapılan araştırmalar sonucunda düşükle sonuçlanana hamileliklerin büyük bir kısmının bozuk embriyolar sebebiyle meydana geldiğini ortaya koymaktadır. Bu oranların düşmesi de Yeni nesil genetik tarama testi ile mümkün olmaktadır.

Yeni Nesil Genetik Tarama Kimlere Uygulanır?

Yeni nesil genetik tarama testi, tüm anne ve baba adaylarına uygulanmalıdır. Ancak günümüzde yalnızca gerekli durumlarda uygulanmaktadır. Uygulanması gereken durumlar ise:

  • Başarısız tüp bebek denemeleri:

Tüp bebek tedavisinin 3 denemesinin başarıya ulaşamaması, başarısız tüp bebek  denemeleri olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda embriyoların kapsamlı kromozom taramasına tabii tutulması oldukça önemlidir. Bu sayede başarısızlığa yol açan faktörün, embriyo kaynaklı olup olmadığı tespit edilebilmektedir.

  • Anne adayının yaşının ileri olması:

Anne adayının yaşının ileri olması bebekte kromozom anomalilerinin daha yaygın olarak yaşanabileceğini göstermektedir. Yumurta hücrelerinin kalitesi, anne adayının yaşı ilerledikçe bozulmaktadır. Bu sebeple de gebelik şansı, anne adayının yaşının ilerlemesi düşmektedir. Özellikle de 35 yaşından sonra anne adayının bebek sahibi olma şansı düşer.  Bundan dolayı da anne adayının yaşının ileri olduğu durumlarda mutlaka Yeni nesil genetik tarama testi yöntemlerine başvurulmalıdır.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar