Yumurta Dondurma Kimlere Uygulanabilir?

Paylaş:

Günümüzde vitrifikasyon adı verilen hızlı dondurma tekniğiyle uygulanan yumurta dondurma işlemi, kadınlara ileri yaşlarda bile anne olma olanağı sunmaktadır. Kadınların eğitim düzeyinin artması, eğitim hayatının uzaması ve aktif iş yaşamı içinde yer almaya başlamasıyla birlikte evlilik ve bebek planlarının ertelenmesi, yumurta dondurma işleminin rağbet görmesine etkili olmuştur. Bunun yanı sıra toplumda giderek artan sıklıkta görülmeye başlayan kanser türlerinin etkisiyle, uygulanan kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinin kadınların yumurtalıklarını tahrip etmesi yüzünden anne olmayı isteyen kadınların bu uygulamayı talep etmesi yüzünden, uygulama sürekli olarak geliştirilmeye çalışılmaktadır. Yumurta dondurma işlemi kadınların hakkı olan anne olmayı kendilerine veren bir uygulamadır. İster kendi istekleriyle erteledikleri, isterse zorunluluktan ertelenen doğurganlık hakkı tıbbın yardımıyla kendilerine verilmektedir. Ülkemizde bu konuda bazı kısıtlamalar olsa da, özellikle kanser hastalarının tıbbi raporlarını sunarak faydalanmaya başladığı yumurta dondurma işlemi, ilerleyen yıllarda her kadına sunulmaya başlayacaktır.

Vitrifikasyon tekniği kullanılarak dondurulmuş ve çözdürülmüş olan yumurtalarla elde edilen gebeliklerin oranlarında yükselme meydana gelmiştir. Kadınlardan yumurtalıkların uyarılmasıyla birlikte toplanan yumurtalar on günlük bir sürede dondurulma işlemine tabi tutuluyor. Kanser tedavisi nedeniyle yumurta dondurma işlemi yapılacaksa, bu durumda kadınların yumurtalıkları hormonlarla uyarılmamaktadır. Çünkü hormonların kanser hastalığında zararı olabilir. Bu kadınlarda genellikle yumurtalıklar dondurulur.

Kadınlar yumurta dondurma işlemini neden tercih eder?

Bu uygulama bir zorunluluktan ziyade, kadınların anne olmayı istemesi nedeniyle yapılmaktadır. Kadınların kariyer yolunda bir engel olarak gördükleri gebe kalmak ve bebek bakmak, yine kendilerinin uygun gördükleri bir zamana ertelenmektedir. Bu ertelemenin sonucunda kadının gebe kalabilmesi için, kaliteli ve sağlıklı yumurta hücrelerine sahip olması gerekir. Ancak kadınlar ne yazık ki erkekler gibi doğurganlıklarını ileri yaşlara taşıyamıyor. Doğdukları zaman belli sayıda yumurta hücresiyle dünyaya geliyorlar. Ergenlikle birlikte sahip oldukları yumurta hücrelerini gebe kalmasalar bile harcamak zorunda kalıyorlar. Yumurta hücreleri her adet dönemiyle birlikte giderek azalıyor. Yaşları 35’e geldiğinde ise, yumurta rezervleri geriye saymayı hızlandırıyor. Bu yaşla birlikte doğurganlık özelliklerini kaybetmeye başlıyorlar. 40 yaşına geldiklerinde ise, doğurganlık oranı % 5 seviyelerine geliyor. Yumurta dondurma işlemi kadınların doğurganlık hakkını istediği yaşlara taşıyabilmesine olanak vermektedir.

Bu uygulamadan sadece ileri yaşta gebelik planlaması yapan kadınlar değil, genç yaşında farklı hastalıklarla yumurtalık hasarına maruz kalacak kadınlarda faydalanabilir. Bu hastalıklar nedeniyle yumurtalıkların ameliyatla alınması, kemoterapi ve radyoterapi gibi uygulamalar yüzünden yumurtalık dokusunun hasar görmesi gibi etkenler olduğunda, yumurta dondurma uygulaması kadınlara iyileşme sonrasında anne olma hakkı vermektedir.

Yumurta dondurma işlemi kimlere uygulanabilir?

Bebek sahibi olmayı ertelemeyi tercih eden kadınlara: Kadınların iş yaşamlarının yoğunluğu, evliliği ertelemesi, aile içindeki uygunsuzluk gibi etkenlerden gebe kalmayı, dolayısıyla bebek sahibi olmayı erteleyen kadınlara uygulanabilir. Bu kadınların yumurta dondurma işlemini 35 yaşından önce yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Çünkü yumurtalar donduruldukları yaşın kalitesinde olurlar. İleride gebelik şansını arttıracak olan bu etken çok önemlidir. Sağlıklı bebeklere sahip olmak için, buna dikkat edilmelidir. İlerleyen yaşlardaki gebeliklerin riski yumurta dondurma işlemiyle önlenebilir.

Herhangi bir hastalık nedeniyle yumurtalıkları ameliyatla alınacak olan kadınlar: Kadınların genellikle üreme sisteminden kaynaklanan hastalıklarda, rahim dışında yumurtalıkların ameliyatla çıkarılması gündeme geldiyse, yumurta dondurma işlemi sayesinde annelik hakları korumaya alınabilir. İleri dönemde anne almak istediklerinde, erkekten alınan spermlerle döllendirilen embriyolar kadının rahmine yerleştirilerek gebelik elde edilebilir.

Kanser tedavisi görecek kadınlara: Kanser tedavilerinin içinde yer alan kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları kadınların yumurtalıklarını tahrip etmektedir. Bu nedenle kadınlar kanser tedavisinden sonra, anne olamazlar. Bu nedenle tedavi öncesinde dondurulan yumurtalar, tedaviden sonra kadının istediği dönemde çözdürülerek gebe kalması sağlanmaktadır.

Tüp bebek tedavisi sırasında: Tüp bebek tedavisi sırasında kadından alınan yumurtalarla erkekten alınan spermler laboratuvar ortamında döllendirilmektedir. Ancak bazı çiftlerde kadından yumurta elde edildikten sonra, erkekten sperm elde edilememektedir. Bu durumda kadının yumurtaları dondurularak, daha sonra kullanılır.

Gebe kalma konusunda endişeleri olan kadınlara: Kadınlar yaşlarının ilerlemesi nedeniyle gebe kalamama korkusu yaşıyorlarsa, herhangi bir sebep olmadan bile yumurta dondurma işlemi yaptırmayı isteyebilir. Doğurganlık özelliğini daha ilerilere taşımak isteyen kadınlara da bu uygulama yapılabilir.

Ailede erken menopoza giren yakın akrabalar varsa: Kadınlar için genetik özellikler doğurganlık için risk faktörü sayılmaktadır. Ailesinde menopoza erken yaşlarında giren yakınları olan kadınlar, genç yaşta bile olsa menopoza girerek doğurganlık özelliklerini kaybedebilir. Bu kadınlar içinde yumurta dondurma uygulaması yapılabilir.

Yumurtalık rezervleri azalmış olan kadınlar: Yapılan tespitlerde yumurtalık rezervinin azaldığı belirlenen kadınlar yumurta dondurma işlemi için uygundur. Yumurtalık rezervindeki azalma hem yumurta sayısına, hem de yumurtaların kalitesine etki edecek bir unsurdur. Kadınlar bu şekilde doğal yollardan gebelik elde etmiş olsa da, büyük olasılıkla düşükle sonuçlanan ya da doğumsal anomalisi bulunan bebek doğurma gibi sonuçlar elde edilir. Bu yüzden yumurta dondurma uygulaması bu kadınlar içinde uygundur.

 

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar