Yumurtalık Kisti ve Tüp Bebek

Paylaş:

yumurtalık kisti

Yumurtalık Kistinin Tüp bebeğe Olumsuz Etkisi Var Mıdır?

Yumurtalık kistleri kadınların her ay yumurta üretmesi olayında çok sık oluşan, genellikle iyi huylu, kendiliğinde kaybolan çoğu zaman da tedavi ye gerek görülmeyen sıvı toplanmasıdır. Bu çoğunlukla böyledir. Ancak hepsi böyle seyretmeyebilir.

Yumurtalık kisti neden ve nasıl oluşur?

Yumurtlama aşamasında hormonal ya da fiziksel eksiklikler yumurtanın büyüyerek kist oluşturmasına neden olur. Bu kistler adet gecikmesine de neden olabilir. Kimi zamanda yumurta çatladıktan sonra içerisinde kan birikimi oluşur bu da kistte neden olur. Kist aslında bir balon içerisinde sıvı toplanmasıdır. Rahim içerisinde Anormal gelişen hücrelerde kist oluşturur ve kalıcı olurlar. Bunlarda bazen iyi huylu bazen de kötü huylu olabilir. Bakılacak olan kan ve ultrasonografi tahlillerinde bunlar belirlenmeli,  yumurtalık kistleri hormonlara duyarlı ise ilaçlı tedavi, kimi zamanda ameliyat gerektirmektedir.

Yumurtalık kistleri yumurta sayısında azalmaya neden olabilir mi?

Yumurta kistleri yumurtalıklar içerinde çok fazla yer kaplaması, bazen de yapılan cerrahi müdahalelerden sonra yumurta rezervlerinde azaltma yaptığından yumurta sayısında azalma yaşanabilir. Yumurtaların azalması tüp bebek yöntemindeki başarıyı olumsuz yönde etkileyebilir. Ancak yumurta sayısı etkilenmeyen hastalarda tüp bebek uygulamalarındaki başarıyı kistlerin tek başına engellemesi söz konusu değildir.

Karın zarındaki kistlerin ya da çikolata kistlerinin çıkarılıp bir müdahalede bulunmak çok ta gerekli değildir. Hatta bu ters yönde de etkileyebilir. Bazen çikolata kistlerinin alınması diğer hücrelere de zarar vererek yumurta rezervlerin azalmasına neden olacağından tüp bebek uygulamasının başarısını olumsuz yönde etkiler.

Yumurtalık kistine rağmen tüp bebek uygulaması yapılır mı?

Tüp bebek tedavisine karar verildikten sonra yapılan tetkiklerde eğer yumurtalık kistine rastlanmış ise akabinde kanda E2 hormonun düzeyi de yüksek değilse tüp bebek tedavisine devam etmenin hiçbir sakıncası yoktur. Tüp bebek tedavisine başlandığında yumurtaların baskılanması için kullanılan iğneler çok etkili olma durumunda da bazı basit kistler oluşabilir. Bu oluşan kistler 3 cm den küçük ve kan düzeyi yüksek ise yumurta baskılama iğnesi kullanımı uzatılabilir. Eğer kistler daha büyük ise yine iğne kullanma süresi uzatılarak kistlerin küçülmesi sağlanır. Bunun sonucunda hala küçülme gerçekleşmemesi durumunda kist aspirasyonu yapılarak daha çok yumurta üretilmesi sağlanabilir. Kist aspirasyonu bir iğne yardımıyla kistin içindeki sıvının çekilmesidir. Zor bir işlem değildir.

Paylaş:
Yorumlar
  • Gülçiçek açık :

    27 Mart 2016

    Yumurtada 8cm kist oluşmuş tüp bebek yaptırmak olur mu

     Cevapla
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar