Yumurtalık (Over) Kistleri

Paylaş:

Kadınların genelinde sıklıkla yumurta kist durumu ile karşılaşılmaktadır. Her kadının mutlaka hayatının bir döneminde bu kistlere rastlanmaktadır. Çoğunlukla yumurtalık kistleri zararsız gibi görünebilir tedavi gerektiren bir hastalıktır. Yumurtalık kistleri de farklı tiplerdedir.

Yumurtalık Over Kist Nedir?

Yumurtalık kistleri genel olarak kistin etrafına farklı bir doku ve içerisi sıvı dolu kitledir. Kişinin vücudu statik değildir ve bütün hücreler ölür yerine aynı hücreleri tekrar yeniler. Vücutta bulunan hücreler arasındaki sıvı kan dolaşımından gelir diğer kısmını ise hücreler kendileri üretmektedir. Bu hücreler farklı yapılarda ve değişik çeşitlerde sıvılar salgılamaktadır. Vücuttaki sıvılar farklı bir doku ile çevrelenirse yani sıvı akışı engellenirse meydana gelen bu oluşuma ”KİST “denmektedir. İnsan vücudunun herhangi bir yerinde bu kistler meydana gelmektedir. Ancak yumurtalıkların dışındaki diğer organlarda oluşan kistler daha çabuk ortaya çıkmaktadır. Organlarda oluşan kistler organ fonksiyonlarını etkilediği için belirtiler meydana gelir.

Yumurtalık Over Kistin Nasıl Belirtileri Vardır?

Genel olarak yumurtalık (over) kistleri iyi huylu olmaktadır. Yumurtalıklar diğer organlara göre belirti vermekte biraz pasiftir. Genellikle pek sorun yaratmazlar ve rutin olarak yapılan muayenelerde ortaya çıkar. En sık belirtileri şunlardır:

  • Adetlerde düzensizlikler
  • Karında şişkinlikler ve ağrılar oluşması
  • Sindirim sisteminde olağan bozukluklar
  • İdrar yollarında yaşanan problemler

yumurtalık kisti ve tedavisiYumurtalık Over kistleri çok büyümezler ve kendilerine karın boşluğundan kolayca yer bulabilmektedirler, ayrıca şişlik yapmazlar. Ağrı şikâyetleri over kistlerinde çok nadir olarak görülmektedir. Kistte iltihaplanma durumu varsa endometriozis olma ihtimali vardır. Çok nadir durumlarda yumurtalık kistleri kendi ekseninde döner veya şiddetli ağrılar ile patlama yapması söz konusu olabilmektedir. Bu kistler mesaneye baskı uyguladıkları için kişide sık idrara çıkma durumu olabilir. ayrıca kabızlığa yol açar ve dışkı yaparken şiddetli ağrılara neden olabilir.belirtiler arasında kişilerde zayıflama,yemek yememe isteği,hafif bulantılar ve sindirim sistemi problemleri oluşmaktadır.

Yumurtalık Over Kistlerin Sebepleri Nelerdir?

En yaygın olan sebebi hormon al bozukluklardır. Kadınların adet dönemleri içerisinde overler yumurta hücreleri taşımaktadır. Bunların boyutları 3 cm. dir folekül adı verilen kist oluşmaktadır. Bu hücrenin çatlaması ile yumurta ortaya çıkar, eğer kadında gebelik oluşmazsa 14 gün sonrasında adet görür. Kişideki hormon al bozukluklarda yumurta çatlamaz, olduğu yerde sabit kalır veya büyüyerek basit kistler yâda folekül kistler meydana gelmektedir. Kişinin fazla radyasyona maruz kaldığı durumların sonucunda yumurtalık  (over) kistleri oluşabilir.

Yumurtalık  Over Kistler Nasıl Tedavi Edilir?

Genel olarak over kistlerin tedaviler farklı olmaktadır. Basit kistlerde düzenli takip yapılır. doğum kontrol hapları kistlerde küçülme yapar. iltihabik kistler ise antibiyotik tedavisi yapılır.8-10 cm aralığında düzenli takip sonucunda kistler büyümeye devam ediyor ise kötü huylu olma ihtimali göz önünde tutularak testler sonucunda bu kistleri cerrahi işlem ile alınması daha uygundur.

Paylaş:
Siz Yorumlayın Doktorumuz Cevaplasın
Benzer Yazılar